Davetiye Bastırmak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Davetiye Bastırmak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Davetiye Bastırmak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Davetiye seçimi

Davetiye seçimi herkes için önemlidir. Çünkü hazırlığı yapılan özel günün haberini vermek için katılması istenilen kişilere haber veren görseldir. Bu yüzden davetiye bastırmadan önce detaylı bir şekilde araştırma yaparak en iyi karar verilmelidir. Davetiye seçiminde kararsız olanlar için tasarım araştırmaları, adet sayısı hakkında karar verilmesi ve davetiye kağıdıyla ilgili kararların verilmesi gereklidir.

Davetiye bastırılırken nelere dikkat edilmelidir?

Davetiyenin hazırlık sürecinde birden fazla noktaya dikkat etmek gereklidir. Bu detaylar hakkında da faydalı olabilmesi için aşağıda bazı bilgiler görülebilir.

1) Tasarım ve model: Davetiye tasarımları tamamen göze hitap etmek içindir. Modeli ise amaca uygun olacak şekilde belirlenmelidir. Örneğin; resmi bir davet verilecekse üzerinde esprili bir resim bulunması hoş olmayacaktır. Ancak bir doğum günü için düşünülüyorsa bu eğlenceli resim çok daha fazla göze hitap edebilir. Aynı zamanda davetiye üzerinde yazılacak yazı fontu ve rengi de önemlidir. Çünkü kullanılan kağıttaki zemin rengi üzerinde net bir şekilde okunabilecek şekilde tercih edilmelidir.

2) Davetiye sayısı: Davetiyenin adeti belirlenirken davetiyeli sayısı kesinlikle netlik kazanmış olmalıdır. Bu net sayının yanı sıra unutulmuş ya da atlanmış olan sürprizler için biraz fazla bastırmak iyi olacaktır. Ayrıca baskı hataları da hesaba katılarak son dakika aksiliklere fırsat vermemek için oranında fazla adet hesabı sayılması doğru olacaktır.

3) Kağıt çeşidi: Davetiyenin kalitesini gösteren tasarımı olduğu kadar aynı zamanda kağıt türüdür. Bu yüzden nasıl bir yüzeye sahip ya da hangi kalınlıkta bir davetiye bastırılmak isteniyor karar verilmelidir. Kağıt türlerinde de pek çok alternatif vardır. Dokulu yüzeyler, düz yüzeyler, ince ya da kalın kağıt özellikleri, parlak veya mat yüzeyler gibi farklı seçenekler söz konusudur. Bu yüzden bu seçimlerde de doğru bir karar verilmelidir. Çok güzel, tam düşünüldüğü gibi mükemmel bir tasarım hazırlanmış olabilir ancak kullanılan kağıt kalitesi bu görselliği gölgeleyebilir. Bu detay kesinlikle unutulmamalıdır.

4) Nikâh ve düğün: Bazen nikah ve düğün ayrı ayrı yapılabilir. Kimi zamanda özellikle ayrı ayrı organizasyonlar gerçekleştirilebilir. Çünkü bazı yaşlıların düğün gibi gürültülü ve yorucu bir ortamda bulunmak istemeyecekleri bir gerçektir. İşte bu yüzden davetiye bastırılırken ufak bir detayla ayrıca düğüne gelmesi istenilen kişilere minik kartlarla düğün bilgileri verilebilir. Örneğin; bastırılan minik bir kartta yer, saat ve zaman bilgisi yazılarak davetiyenin bulunduğu zarf içerisine ayrıca konulabilir. Böylelikle bilgilendirmeyle ilgili aksamalar oluşmamış olur.

5) Son olarak elbette en önemli kısım olan davetiye fiyatları bulunuyor. Her davetiye modeli için belirlenmiş farklı bir fiyat vardır. Bu sebeple baskı öncesi kısa araştırmalar yaparak genel anlamda bütçe için fikir sahibi olunabilir. Böylelikle istenilen tarzdaki davetiye çeşitleri için biraz daha hazırlıklı davranılabilir. Ancak unutulmaması gereken, kullanılacak olan davetiyenin ilk izlenim açısından önemli bir etkiye sahip olduğudur.

You must be logged in to post a comment