Davetiye Boyutları Nelerdir?

Davetiye Boyutları Nelerdir?

Davetiye Boyutları Nelerdir?

Günümüzde de öneminden ve kıymetinden hiç bir şey kaybetmemiş olan davetiye boyutlarının neler olduğu bilgisinden önce davetiye nedir ve özellikleri nelerdir bunları öğrenmek davetiye ile alakalı olarak daha iyi bir bilgi sahibi olunmasına katkı sağlayacaktır.

Davetiye sadece düğün törenlerine misafirlerinizi davet edebileceğiniz bir araç olmakla kalmaz, toplantı, seminer, nişan, düğün, açılış, fuar gibi çeşitlilik gösteren pek çok etkinliklere katılması istenilen insanlara duyurma ve de çağrı yapma amaçlı olarak yazılmış olan, ilgi çekici tasarımlara sahip, şekilli, dini, fotoğraflı, çiçekli ve de görselliği olan kısa bir mektup niteliği taşımaktadır.

Davetiye dediğimiz bu kısa mektuplar özel olarak tasarlanmış olan davetiye kağıtlarına basılır ve bununla birlikte seçilmiş olan kartın da davetiyenin içeriğine en uygun şekilde olmasına itina edilir. Söz konusu davetiyenin içeriğinde kim, kimi, ne zaman, nereye neden davet ettiği ile ilgili bilgiler bulunur.

Davetiyenin Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

– Davetiye hazırlanılması esnasında yazım ve imla kurallarına dikkat edilmesi son derece önemlidir.
– Davetiye üzerindeki açıklama kısa olmalı ve net bilgi vermelidir.
– Kişinin ne türde bir davete katılacağı net bir şekilde belirtilmelidir.
– Davetin nerede olduğu, süresi ve davetin zamanı yazılmalıdır.
– Davetiye saygılı ve nazik bir dille yazılmalıdır.
– Yazımda doğru ve açık Türkçe kullanılmasına özen gösterilmelidir.
– Davetiyede davet eden kişi ve kuruluşun adı mutlaka bulunmalıdır.
– Gerekli olması halinde davete cevap veriniz notu ile birlikte telefon numarası da yazılmalıdır.
Davetiyeler davet türüne göre özel olarak tasarlanmış olan kağıtlar üzerine basılır ve bununla birlikte çok özel durumlarda ise el yazısı ile de yazılabilir.

Davetiyeler uygun tasarım, doğru renkler ve doğru bir içerik ile davet eden kişinin ve kurumun özelliklerini ve de hizmetlerini anlatan en iyi yazılı belgeler olma özelliğine sahiptirler.

Davetiyelerde adres bilgisinin açık olarak yazılmasına kesinlikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Gerçekleştirilen davetin kaç kişilik olduğu, davete çocuk getirilip getirilmeyeceği ve özel bir kostüm giyilmesi gerekiyorsa bu tür bilgilerin davetiyede yer alması önemlidir. Adresin zor bulunur olduğu yerlerde davetiye üzerinde telefon numarası bilgisi verilmesi adresi bulmayı kolay hale getirecektir.

Davetiye Boyutları

Davetiye boyutları şekil ve özelliklerine göre değişiklik göstermekle birlikte davetiye basımı gerçekleştiren matbaa firmasına göre farklılık göstermektedir. Ancak genel olarak kullanılan davetiye şekil ve boyutları şu şekildedir;

– Dikey dikdörtgen davetiye boyutları 15 mm. x 22 cm.
– Yatay Dikdörtgen davetiye boyutları 12 cm. x 17 cm.
– Kare davetiye boyutları 17 cm. x 17 cm.
– Yuvarlak kenarlı yatay ya da dikey dikdörtgen davetiye boyutları 15 cm. x 22 cm.

Davetiye Zarf Boyutları

– Dikdörtgen şeklindeki büyük davetiye zarf boyutları 16 cm. x 23 cm.
– Dikdörtgen şeklindeki küçük davetiye zarf boyutları 13 cm. x 18 cm.
– Kare şeklindeki davetiye zarf boyutları 18 cm. x 18 cm.

You must be logged in to post a comment