Davetiye Ne Zaman Dağıtılır?

Davetiye Ne Zaman Dağıtılır?

Davetiye Ne Zaman Dağıtılır?

Davetiye gönderirken zamanlama en önemli konudur. Eğer doğru zamanı bekleyip öyle gönderilmezse, iki ihtimal ortaya çıkar. Ya erken gönderildiği için davetiye bir kenara atılır ve zaman içerisinde akıldan çıkar, ya da geç gönderildiği takdirde kişi başka bir plan yapmış olur.

Bu konu belki birçok kişiye bir detay olarak görünebilir ancak zamanlamaya uymayıp stres yaşayan sayısız insan olduğunu da eklemek gerekir.

Zamanlama Çok Önemli

Herkes bir davetiye gönderirken ya da verirken asıl telaşı bunu nasıl yapacağını düşünürken yaşar. Fakat burada önemli olan davetiyeyi elden vermek ya da kargo ile yollama durumu değildir. Asıl mesele bunu tam zamanında, davetlinin sizin organizasyonunuza göre hayatında plan yapmasına olanak tanımaktır. Yapılması gereken ise davetiyenin hazır edilip yaklaşık olarak 1,5 ay kadar önce yollamaktır.

Düğün ya da nişan ve benzeri gibi organizasyonlar genelde yaz aylarında gerçekleştiği için çakışma söz konusu olabilmektedir. O yüzden bu zaman aralığını belirlemek, davetlinin öncelikleri arasına sizi katması anlamına gelir. Bu belki kışın ya da ilkbaharda yapılan organizasyonlar adına çok fazla sorun olmadığından, 1 ay kadar önce haber vermek yeterli gelebilir, ancak yaz adına stres yaşamamak için bu süreyi daha öncelere çekmek önemlidir.

Erken Göndermek Neden Önemlidir?

İnsanların yıl içerisinde farklı planları ve yapmak istedikleri olur. O yüzden sizleri aklına koyması için, yapılan önemli planların arasına sizleri de eklemesi adına erken göndermenin önemi büyüktür. Bunlar arasında;

-Birçok kişi özellikle yaz aylarında tatil yapmak ister. Bunu da önceden planlamaya başlar ve tarihini ona göre koyar. Hatta bir otel için ya da bir tatil köyü adına rezervasyon yapar.
-Aynı zamanda yıl içerisinde yoğun bir çalışma temposunda olan kişiler için sizin yapacağınız organizasyon adına gelmesi açısından çok önceden bilmesi ve buna göre diğer işlerini ayarlayarak iş yerinden izin alması gerekebilir.
-En önemlisi ise düğün, nişan veya diğer tüm organizasyonlar adına o gün için bir oturma planı yapılmak istenebilir. Kaç kişinin geleceği de tam olarak bilinmediğinden bu bir sorun yaratabilir.

-Ancak davetiye erken yollanırsa o zaman sayı belli olduğundan dolayı buna göre bir oturma planı yapılabilir.
-Erken göndereceğiniz bir davetiye sayesinde kimlerin geleceğini erken bir vakitte teyit edebilir ve onlardan bilgi alarak stres yaşamadan sorunsuz bir organizasyon atlamanız mümkündür.

Gönderme Şekli Nasıl Olmalıdır?

Aslına bakılırsa bir gelenek olan davetiye dağıtımı için gönül ister ki herkesin davetiyesi elden ulaştırılsın. Elbette mesafelerin uzaklığı ya da yoğun iş temposu derken ya da diğer tüm telaşlar nedeni ile davetiyelerin büyük bir çoğunluğunu elden vermek mümkün olmaz.

O yüzden bunun için kargo ya da posta yolu kullanılabilir. Fakat bunu yaparken bir davetiyenin erken yollanmasının ne kadar önemli olduğunu da unutmamak gerekir.

You must be logged in to post a comment