Davetiye Ne Zaman ve Nasıl Gönderilir?

Davetiye Ne Zaman ve Nasıl Gönderilir?

Davetiye Ne Zaman ve Nasıl Gönderilir?

Özel bir zamanı ve kalıbı olmayan düğün etkinliklerinde, zamana karşı yarışan insanların, tüm hazırlıkları devam ettirirken, davetlileri, birbirinden farklı tasarıma sahip davetiyelerle düğün gecesi yanlarında görmek istedikleri tüm insanlara tek tek ulaştırması gerekir.

Bu durumda, düğün veya farklı bir etkinlik fark etmeksizin, hem hazırlıklar sürdürme hem de tüm davetiyeleri dağıtma sorumluluğu ortaya çıkmaktadır. Kişilerin kendi beklentilerine göre tasarladıkları davetiyeleri, özel günlerinde yanlarında görmek istedikleri insanların, birbirinden şık ve farklı tasarımlara sahip olarak basılmasından sonra, kişilerin teslim alması ile dağıtma işlemlerine başlanmaktadır. İnsanları uygun bir dil ile davet etmek için, davetiyelerin üzerinde ki metinler, geleneksel olarak ne kadar kalıp değiştirdiği fark etmeksizin üsluba uygun şekilde içerik hazırlanmalıdır.

Davetiyelerin içeriklerinde dikkat edilmesi gereken nitelikler nelerdir?

– Kısa ve net olarak uzun yazılar ile göz yormamalıdır.
– Organizasyon amacı ve etkinliğin ne üzerine yapıldığının çok kısa anlatımı gerçekleştirilerek, kişilere davet amaçlarının temelindeki durum anlatılmalıdır.
– Etkinliğin zamanı, net tarihi ve açık adresi anlaşılır, herkesin bulacağı şekilde yazılmalıdır.
– Davet eden kişilerin ve ya kuruluşların adı geçirilmeli.
– Çok nazik bir dil anlatımı ile ister mizah, ister kurumsal bir dil ile etkinliğe davet edilmelidir.
– Tercihe göre kişilerin özel olarak baskı anında isim ve kurumlarının davetiye arkasında sayın. Hitabı ile başlayan silinmez olarak hitabı yazılabilir. Böylelikle kişiye özel davetiyeler, daha özenli ve tertipli olarak dağıtıldığı esnada zorluk çekilmez.

Davetiyeler, hangi zaman aralıklarında nasıl gönderilmeli?

Etkinlik veya özel günlerde erkan baskıdan çıkan davetiyelerin belirli müddet beklemesi çok daha mantıklıdır. Uzun süreli zaman aralıklarında gönderilen davetiyeler, aradaki zaman farkı nedeni ile tarih unutulabilir. Kişiler isteseler de organizasyona tarih karışıklığı nedeni ile gelemeyebilir. Bu gibi durumlara birçok örnek bulunmaktadır.

Yoğun tempo içerisinde, davetiye dağıtmak için son iki güne bırakmak da zaman zaman bazı bireylere ulaşma konusunda sıkıntılı bir durum olabilir. Ulaştırma kısmında nasıl gönderildiğinin pek bir önemi yoktur. Elden verildiği sürece, Türk örf ve adetlerine uygun şekilde gönderilmiş sayılır.

Uzak bölgelerdeki misafirler için kargolu gönderim daha uygun olabilir. Düğün veya etkinlik tarihinden çok erken süreç içerisinde gönderilen davetiyeler, hayat şartları ve yoğunluk nedeni ile birinci derece yakınların dışında unutulması çok normal bir durumdur.

Dikkat edilmesi gereken durumlar arasında yer alan en önemli detaylar ise, zaman tarihini çok iyi ayarlamak ve sürece en uygun görülen tarih yani; 1 veya 2 haftayı takip eden zaman içerisinde gönderim aşamalarına başlanabilir. Hazırlık içerisinde olan pek çok kişi yoğunluktan ötürü, dağıtım konusunda sıkıntılı zaman yokluğu çekebilirler. Bu gibi durumlarında çok yakın bireylerden yardım alınabilir.

Herhangi bir karışıklık olmaması ve hareketli temponun içerisinde, değer verilen davet etmek istenilen kişilerin unutulmaması için öncelikli olarak bir kaç hafta öncesinden sakin düşünce ile liste oluşturulması gereklidir. Geri kalan durumlarda sağlıklı olarak gönderim gerçekleştirilebilir.

You must be logged in to post a comment