Davetiye Seçimi Nasıl Olmalı

Davetiye Seçimi Nasıl Olmalı

Davetiye Seçimi Nasıl Olmalı

Davetiye seçimi işlemi organizasyon hazırlığının belki de en zor aşamalarından biridir. Sizi ve organizasyonunuzu en iyi şekilde ifade edecek olan davetiye modeli seçilerek etkili ve doğru şekilde düğün ya da diğer organizasyonları hazırlayabilirsiniz.

Davetiye seçimi yaparken tasarım kriterleri önemli olduğu gibi bunun yanında bütçeniz için uygunluk da önemlidir. En doğru tercihi en hesaplı şekilde elde ederek doğru davetiye seçimini yapmış olacaksınız. Bunu yaparken şu aşamalara ve kısımlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Doğru Konsepte Doğru Tasarım

Hazırlanan konsepte uygun şekilde doğru davetiye seçimi yapmak en önemli husustur. Düğün organizasyonunda düğün organizasyonunda kullanılan dekor ve kıyafetler öneme sahip olduğu gibi bulunulan mevsim de aynı şekilde öneme sahiptir.

Eğer bir kır düğünü tasarlanıyorsa bu durumda doğal unsurların ve doğal renklerin hakim olduğu cıvıl cıvıl bir davetiye tercihi yapılacakken sonbaharda düğün yapılacaksa da sonbahar renklerinin ve görsellerinin kullanıldığı detaylar tercih edilmelidir. Eğer bir sahil düğünü tasarlanmışsa bu duruma vintage konseptte açık renklerin ve denizi anımsatan detayların olduğu davetiye tercihi doğru olacaktır.

Adet Sayısı

Davetiye seçimi yaparken en önemli kriterlerden biri de adet sayısı belirlemektir. Düğün merasimini için davetiye seçiyorsanız düğününüze kaç kişi geleceğini bilmeli ve bu adette davetiye bastırmalısınız. Toplantı ortamı için davetiye bastırıyorsanız toplantınıza katılan kişilerin sayısını bilmeniz gerekmektedir.

Nişan, kına ya da yemek gibi ya merasimleri için davetiye bastırıyorsanız bu durumda diğer davetiye bastırma kriterlerinde olduğu gibi kaç kişi gelecekse gelecek kişi kadar davetiye bastırmanız gerekiyor. Bu durumda dikkat edilmesi gereken nokta gelecek kişi sayısının -20 daha fazla sayıda davetiye bastırmak olacaktır. Böylece sürprizlere karşı hazırlıklı olarak davetiye konusunda sıkıntı yaşamayacaksınız.

Kağıt Baskısı

Davetiye seçimi yaparken doğru şekilde seçim yapmak için davetiyenizin doğru kağıt tasarımında olması önemlidir. Kalınlık incelik olarak öneme sahip olan davetiyeler ciddi ortamlar için standart tarzda olacakken düğün ve nişan gibi ortamlar için kalın yapıda ve doğru tasarımda olmalıdır. Eğer ahşap görünümlü bir davetiye seçecekseniz bu durumda davetiye kağıdı daha kalın yapıda olması gerekiyor.

Davetiye tasarımının doğru kağıt tasarımında olması düğününüzün ya da yaptığınız davetin ciddiye alınması ve misafirleriniz tarafından daha ciddi şekilde değerlendirilmesi anlamı taşıyor. Kağıt baskısında tercihinize göre renk seçimini de belirterek özel bir konsept hazırlamamanız mümkündür.

Fiyat

Davetiyenizin hem ideal hem de hesaplı olması için doğru davetiye tasarımını önemli bir kriterdir. Yapılarına göre çok sayıda ücret sunan davetiyeler tasarımlarında bulunan ahşap, cam, kumaş ya da diğer unsurlarla beraber pahalı ya da özel fiyatlı türler sunabiliyor.

Bu durumda yaptığınız davetin bütçesine uygun şekilde seçim yapmak için konseptinize uygun tercihleri belirlemeli bu konsepte uygun davetiyeler arasından bütçenize uygun şekilde tercih yapmalısınız. Böylece bütçenizde sıkıntı yaşamayarak hem davetiniz gerçekleşecek hem de bütçenizi ayarlayabileceksiniz.

You must be logged in to post a comment