Davetiye Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Davetiye Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

 

Davetiye Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Davetiye seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar göz önünde bulundurularak doğru şekilde davetiye seçimi yapılabilir. Bunun için ilk olarak hangi konseptte organizasyon yapılacağı önemlidir. Düğün, yemek ya da nişan gibi ortamlar için farklı tarzda davetiyeler vardır.

Bu yüzden davetiye seçerken öncelikle konseptin belirlenmesi ve bu konsepte uygun davetiyelerin seçilmesi gerekir. Bu noktada davetiye türlerini şu şekilde ele alabiliriz:

– Düğün Davetiyeleri
– Nişan Davetiyeleri
– Yemek Davetiyeleri
– Kına Davetiyeleri
– Özel Davetiyeler

Hayallere Yer Verin

Düğün davetiyesi hazırlamak isteyen bireyler için en önemli kriterlerden biri özgünlük ve benzersizliktir.

Düğün davetiyesinin seçerken kataloğa bakmadan önce kafanızda bir konsept hazırlamalı kafanızda kurduğunuz hayal dünyasına göre kendiniz bir düğün davetiyesi formatı belirlemelisiniz. Kataloğa bakarken hayalini kurduğunuz tasarıma benzer özellikte ve uygun tarzda davetiye modeli seçmek doğru tercih olacaktır.

Renklerin Uyumuna Önem Verin

Davetiye seçiminde en önemli kriterlerden birisi renklerin uyumudur. Nişan ya da düğün ortamı için tercih ettiğiniz Konsept tasarımına göre düğün davetiyesi ve nişan davetiyesi gibi türlerin renkleri ve tasarımlarında uyumlu şekilde renk ve tasarıma sahip olması gerekiyor.

Eğer bir kır düğünü tasarlanmışsanız bu durumda düğün davetiyeleri doğal renkler ve doğal unsurlarla süslenmesi gerekirken bir salonda kına hazırlayacaksınız bu durumda daha çok kırmızı renklerin ve kına motifli desenlerin hakim olduğu davetiye modelleri öne çıkacaktır.

Davetiyeniz için farklı dizaynlar da seçilebilirken kına gecesi davetiyesi için küçük paketlerde kına olan davetiyeler de kullanılabilir.

Kaliteden Vazgeçmeyin

Her ne şartta olursa olsun kaliteyi geri plana atmayın ve kaliteli modelleri tercih edin. Baskı kalitesi yanında kağıt kalitesi olarak da kaliteli modeller tercih edilerek davetlilerde önemli olduğunuzu hissettiren bir intiba oluşturmanız mümkündür.

Tasarımları ve renkleri ile dikkat çekici ve kaliteli olan modelleri tercih ederek tabletinizin önemini belirterek davetiye aşamasında davetlilere mesaj vermeniz mümkün.

Kağıt kalitesinden başlayan kalite basamakları davetiye üzerindeki yazı fontları, davetiyede bulunan sözler ve davetiyenin tasarımında bulunan detaylarla konsept haline gelerek bütün bir kaliteli davetiye seçmeniz gerekiyor.

Boyutlar

Davetiyelerde çeşitli ebatlarda boyut seçenekleri vardır:

– Küçük davetiyeler
– Büyük davetiyeler
– Orta boy davetiyeler
– Özel boyutlu davetiyeler

Davetiye tasarımında boyut seçimi yaparken tasarım unsurları göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer özgün tasarımlı dikkat çekici davetiye hazırlamak istiyorsanız büyük ve orta boy davetiyeler idealdir. Ancak yemek daveti ve çeşitli toplantı davetiyeleri için seçim yapacaksanız daha çok işlevsel yönü ile öne çıkan küçük boyutlu davetiyeler tercih edilebilir. Özgün tarz arayanlar ise özel boyutlu davetiyeler tercih edilebilir.

Davetiye Zamanlaması

Davetiye doğru zamanda bastırılmalı ve doğru zamanda dağıtılmalıdır. Davetiye basımında geç kalınırsa bu durumda davetiye dağıtımı da gecikerek davetlilerin katılımında sorunlara çıkabilir. Davetiye basımı eğer erken yapılırsa bu durumda ise davetliler davetinizi unutabilir, aradan çok zaman geçtiği için davetinize katılımda eksilme olabilir. Bu yüzden davetten bir ay önce davetiyeler basılmalı ve 15 – 20 gün önce de elinde davetiyeleriniz davetlilerin elinde bulunması gerekmektedir.

You must be logged in to post a comment