Davetiyede Aile İsimleri Nasıl Yazılır?

Davetiyede Aile İsimleri Nasıl Yazılır?

Davetiye’de Aile İsimleri Nasıl Yazılır?

Davetiyelerde özel olarak anlam taşıyan kelimeler, davetlilerin en uygun üslup ile teşvik edilmesi için önemli bir unsurdur. Sürekli olarak yenilenen modeller, sesli ve videolu davetiyeler olarak bir çok alanda farklılık içeren tasarımlar ile birbirinden farklı konseptlerde davetlilere çağrı gerçekleştirilebilir. Hangi tasarıma hakim olursa olsun, zarafet ve nazik yazım kurallarından dışarı çıkılmamaktadır.

Özel tasarımlar da dahil olmak üzere, mutluluğu simgeleyen gün ve gecelerde, olumsuz değil, pozitif sözlerle çağrı yapılır. Bu nedenden ötürü, davetiye baskı ve kalıplarında açıklamalar her alanda en ince ayrıntısına kadar yer almaktadır. Özellikle düğünlerde, gelin ve damat isimlerinin dışında, ailelerin de her iki tarafa resmi bir şekilde isim ve farklı ünvanlar ile ilk tanıştırılma aşaması gerçekleştirilir.

Ailelerin isimleri neden davetiyelerde yer alır?

Konsept fark etmeksizin evlilik yolunda ilerlenen ve atılan adımlarda gönderilen davetiyelerin sahipleri, hangi ailelerin evlatları bir araya geliyor ise, düğün sahipleri de tanıtılmaktadır. Gelin ve damatların hangi aileye mensup oldukları, kimlerden olduklarının açıklaması resmi ve en uygun isim şekli ile sn. nitelendirmesi başlangıcıyla aileler tanıtılmaktadır.

Davetiyelerin üzerinde adres kısmından önceki alanda, konsept ve organizasyon açıklamasının alt kısmında aile isimlerine yer verilmektedir. Uygun ölçekli olarak davetiyenin tarzı fark etmeden geleneksel olarak, isim yazılarının en uygun şekli ve yeri yıllardır aynıdır.

Bazı kişiler tercihlerini, adres tanıtımından sonraki kısımda yazarak, sonuçlandırma olarak göstermektedir. Modelleri fark etmeksizin her bireyin rahatlıkla istedikleri şekilde ve yazı tipinde aile isimlerini konumlandırabilir. Üst kısımlarında ise, davet edilecek ailelerin listeleri önceden listelenerek bastırılması mümkündür.

Örneğin; ” Sayın Meltem Hanım ve ailesi. ” Sn. Özgür Soylu. ” veya kişilerin ünvanı olarak ” Sn. Doktor Ayşe Can.” gibi konumlandırmalar gerçekleştirilebilir. Bu sayede davetlilerin kendilerini ayrıcalıklı ve farklı hissetmelerine de vesile olunur.

Gelin ve damadın aile bireyleri eksik olursa nasıl yazılır?

– Kişiler öncelikli olarak anne ve baba isimleri alt kısımda soy isim nitelendirmesini, diğer seçeneklere nazaran sıklıkla tercih etmektedir.
– Aile bireylerinden biri gelin veya damat tarafında eksik ise, Soy isimleri ile yani ” Sn. Ak ve Güneş aileleri. ” gibi terimler ile uygulanabilir.
– İleri gelen ve ünvanı ile bilinen ailelerin gerek görüldüğü durumda ünvanları da yazılabilir.

– Bir tarafın ailesinde anne baba isimleri tam iken diğer tarafta sadece tek bireyin yazılması uygun görülmezken, eşit taraflar şeklinde yazılması daha çok tercih edilir.
– Gelin isminin yazıldığı bölümün tam alt kısmında gelin ailesi, damat isimlerinde ise, damadın ailesinin yazılması, olası karışıklık durumlarında daha net görünmesini sağlamaktadır.
– Son yıllarda farklılık yaratarak evlilik cüzdanı şeklinde tasarlanan davetiyelerde ise, sayfalar şeklinde tercih edilen modellerde, gerçek evlilik cüzdanında aile isimleri nerede yazıyor ise, o kısımda konumlandırılır.

You must be logged in to post a comment