Davetiyede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Davetiyede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Davetiyede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Davetiyeler

Yaz sezonunun gelmesi ile birlikte düğün tarihleri de belirlenmeye başlanmıştır. Yapılan düğünler de mekan ve düğün organizasyonu her ne kadar önemli olsa da bazı detaylar dikkat çekmektedir. Davetiye düğünlerde dikkat çeken ilk görselliktir. Düğün başlamadan önce düğün hakkında ufak bilgiler verir.

Düğüne gelecek olan konular bu davetiyeye bakarak düğün hakkında olacak aktivitelerin habercisidir. Bu davetiye ne kadar güzel olursa konuklar da düğüne o derece rağbet gösterir. Davetiyelerin görselliği ve şekilleri oldukça önem arz etmektedir.

Düğün yapılmadan önce yeni bir hayata adım atacak çiftler davetiyelerini çeşitli şirketler aracılığı ile bastırmaktadır. Şirketler, ilk olarak çiftlere hazır olan şablonları ve grafikleri sunmaktadır. Bu şablonlar daha önce en çok talep edilen davetiyelerin şablonlarıdır.

Çiftler beğenir ise düğün bilgileri girildikten sonra basıma gönderilir. Beğenmez ise üzerinde çeşitli oynamalar yaparak düzenleme yapılır. Adet miktarı verildikten sonra basım işlemleri gerçekleşir. Davetiyelerin dikkat çeken özelliği ise zarflarıdır. Bu zarflar davetiyenin görselliğinin habercidir.

Davetiyeler Alınırken Önemli Olan Noktalar

Davetiyeler seçilirken bazı detaylar göz önünde bulundurulmalıdır. İlk olarak davetiyelerin içerisinde kelime kalabalığı ve gereksiz sözlerin olmamasıdır. Davetiyeler kısa ve basit bilgiler vermelidir. Ayrıca düğün bilgileri de eksiksiz olmalıdır. Yapılacak herhangi bir hata, düğünün kötü sonuçlanmasına neden olmaktadır.

Davetiyelerde kısa anekdotlar sadece ve akıcı olmalıdır. Tek kelime ile birçok insana hitap etme özelliği olması gerekmektedir. Günümüzde matbaa işi yapan ve davetiye basan birçok kurum ve kuruluş vardır. Bu kuruluşlar çeşitli fiyatlar ile kötü davetiyeler basmaktadır.

Çiftler ise genelde bu sonuçlardan memnun olmamaktadır. Davetiyelerin kalitesi oldukça önemlidir. Kağıt ve zarfların 1. sınıf olması gerekir. Davetiyelerin içerisinde olacak detaylar şu şekilde sıralanabilir.

• Davetiyelerin rengi zarf ile uyumlu olmalıdır.
• Sade ve basit içerikler ile oluşturulmalıdır.
•Düğün saati ve mekanı doğru yazılmalıdır.
•Davetiyelerin sayıları doğru belirlenmelidir.
•Görsel ögelere yer vermek gerekir. Aksi halde okuyan kişileri sıkmaması gerekmektedir.

Davetiyeler düğünlerde artık oldukça önemsenmektedir. Bunun nedeni ise davetiyeler geçmişten beri kültür değerleri arasındadır. Elden ele ulaştırılan davetiyeler düğünlere gelecek olan insanların değerini göstermektedir. Davetiyeler özel olmalıdır.

Daha önce yapılanların aksine kişisel bir içerik ile oluşturulmalıdır. Görsel ögeler de daha önce olmayan türde ve şahsi olmalıdır. Kopya ve taklit, gelecek olan konukların tepkisiz kalmasına yol açacaktır.

Fakat dizayn ve görsellikler güzel ve yaratıcı olur ise, konuklar bu düğüne rağbet gösterecektir. Merak uyandıran davetiyeler seçilmeli ve dağıtımı yapılmalıdır.

Meraklanan konuklar düğünde olabilecek olayları merak eder ve daveti geri çevirmezler. Davetiyelerin bilgi verici bir özelliği olmasından ötürü doğru bilgiler girilmesi gerekmektedir ve resmi bir dil ile yazılmalıdır. Yanlış ifadelerden ve söz öbeklerinden muhakkak kaçınılmalıdır. Çok ucuz ve kalitesiz davetiyeler seçilmemelidir.

You must be logged in to post a comment