El Yapımı Davetiye Nasıl Yapılır?

El Yapımı Davetiye Nasıl Yapılır?

El Yapımı Davetiyeler Ne Şekilde Üretilirler

Son zamanların yeni modası el yapımı davetiye çeşitleri çok tutulmaya başladı. Bunun diğer ismi ise evde davetiye yapımıdır. Özellikle düğün ya da nişan ve benzeri çoğu organizasyonlar insan hayatının en önemli parçasını oluşturmaktadır.

O günün en özel hale gelmesi için tüm olanaklar sonuna kadar kullanılır, neler yapılacağına dair farklı ne tür uğraşlar bulunur detaylı olarak araştırılır gerekirse o gün komple bu konularda araştırma yapmak ve mekanları gezmek için ayrılabilir yada çok yakın tanıdığınız bir kişi ile karşılıklı olarak görüşme yapılabilir.

Yeterli bir bütçe ile ve bir davetiye adına gereken makineler olmadan da el yapımı örnekler ortaya çıkarmak mümkündür. İlk başta belki bu iş zor ve meşakkatli gelebilir ancak bu doğru değil. Aslında kolay bir şekilde yapılacağı gibi bir o kadar da eğlenceli hale gelebilir.

Bütçeyi Belirledikten Sonra Hayalinizdekileri Canlandırın

El yapımı davetiyeler için nasıl bir organizasyon planladığınıza dair hayalinizde kileri açığa çıkarabilirsiniz. Uygulanacak olan temalar ya da renkleri bir arada düşünerek bunları davetiyeye yansıtabilmeniz aslına bakılırsa oldukça kolaydır.

Üstelik davetiyeyi, yapacağınız organizasyona çağıracak kişilere gönderirken, aklınızda olan düşünceleri onların da kafalarında canlandırması için bütün fikirleri davetiyeye yansıtmanız özgür bir şekilde mümkün olabilir.

Elbette el yapımı bir davetiye hazırlarken en önemli konulardan biri de maliyettir. Bütçenize uygun olarak bir davetiye tutarı 1 TL olan farklı ve güzel modeller bulabilirsiniz. Yapım aşamasında ise bazı malzeme gereksinimleri gerekmektedir. Bunlar arasında;

-Çözünürlüğü yüksek bir yazıcı
-Kağıt kesme makinesi
-Zarf yapmak için gerekli olan kağıt örnekleri

Eğer davetiye için bazı süslemeler yapmak gibi bir tercihiniz varsa o zaman bir de yapıştırıcı gereklidir. Bu plan bünyesinde bir davetiyenin ne kadar tutacağını da bu şekilde öğrenmiş olursunuz.

Davetiyelerin Boyutları ve Şekli İle kullanılacak Olan Süsler

Zarf maliyetleri sizin boyut tercihlerinize göre kare ya da dikdörtgen olmak koşuluyla değişiklikler yaratmaktadır. Buna özel kalınlıktaki kağıtlardan bulabilir ve daha sonra bunları bir davetiye boyutu olarak 12×18 boyutlarında keserek hazır hale getirebilirsiniz. Süslemeler konusunda ise farklı eklemeler yapmanız mümkündür.

-En çok tercih edilen kurdele ya da fiyonklar, davetiyelerin üzerine eklenebilir.
-Kenar ve köşe kısımlara da yine farklı süsleme detayları eklemeniz mümkündür.
-Biraz uğraş gerektirse de boncuk detayları yapılabilir ya da dantel örnekleri yerleştirilebilir.

Davetiye İçeriğinin Önemi ve Resim Ekleme

En stresli kısımlardan biri de budur. Bunun için daha önceden hazırladığınız, kafanızda oluşan bir font ile denemeler yapın. İnternet üzerinden dilerseniz farklı kalıplarda davetiyeye yazılacak cümleler bulabilir ve bunları kendi düşüncelerinize göre ayarlayabilirsiniz.

Üstelik davetiyelerin alt kısmına yine internet üzerinden bulunan hazır süslemelerden bularak ekleyebilirsiniz. Davetiye zarfları üzerinde çiçek ve mühür gibi bazı aksesuarlar kullanarak farklı bir görsellik kazandırabilirsiniz

Zarflar ve Üzerine Yapılan Baskılar

Özellikle kargo ile yollanacak zarflar için ince ve kalitesiz zarflar kullanmamaya özen gösterin. Değişik renklerde ve şekillerde zarf örnekleri hazırlayabilirsiniz. Baskı ise en masraflı kısımlardan biridir ve bunun için siyah renkli mürekkep kullanmak maliyeti düşürmede önemli bir katkı yapabilir.

Zarflar üzerine her zaman baskı yapılmamakta olup bazı durumlarda ise gofraj kabartma tekniği kullanılarak isimler yazılmaktadır. bu yazılım şekli gofrajlı ve kabartmalı baskı türüne girmektedir

You must be logged in to post a comment