Açılış Organizasyonlarının Planlanması ve Organizasyon Fikirleri

Firmanızın açılışı için bir organizasyon planlıyorsunuz öncelik olarak nasıl bir hizmet alacağınıza karar verin daha sonra kabaca yapılacak işlerin bir planını çıkarın

Açılış saati, Açılış tarihi, Davetli olarak kimleri çağıracağınızı, Hangi saatte başlayacağını, İkramlarınızı, Eğlence türlerini, Görsel reklam çalışmaları için logo ve kurumsal kimlik için renk seçimi gibi hizmetleri kendinizde beliryebilirsiniz

Açılış organizasyonu için hizmet veren organizasyon firmalardan bu hizmetleri alabilirsiniz.

blank

Açılış organizasyonlarında planlama çok önemlidir işyeri için ilk gün ve gelen müşteriler için ilk sunum çok önemli olacağı için öncelik olarak

açılış gününe bir hafta kala bütün proğramlarınızı yapın ve organizasyon günü sorun yaşanmaması için gerekli olan bütün tedbirleri alınız.

Tavsiye olarak hizmet alacağınız organizasyon firmasının yetkili şahısları ile bir hafta öncesinden karşılıklı olarak konuşun ve gerekli olan hizmetleri not ederek organizasyon plan ve proğramınıza dahil ediniz.

Açılış yapacağınız gün hava raporlarını kontrol ediniz. yağmurlu bir havaya denk gelmemeye özen gösteriniz. yağmurlu ve bozuk hava koşulları sizin açılışınızı eksi yönde etkileyecektir.

Organizasyonlar başlı başına plan ve proğram işidir. bütün ayrıntıları düşünmeniz gerekiyor. en ufak bir aksama size açılış günü sorun olarak geri dönebilir. bir sorunun çıkması da sizi ve davetlilerinizi olumsuz olarak etkileyecektir. bu yüzden işinin uzmanı bir firma ile anlaşmanızı kesinlikle öneririz.

Açılış organizasyonlarının faydasını mutlaka göreceksiniz. organizasyonu bütçenize uygun olarak planlamanızı öneririz

Açılışı ne zaman yapmalıyım ?

Açılış organizasyonları için en önemli etken hava şartları olduğu için öncelik olarak hava tahminlerinı mutlaka kontrol ediniz.
Tatil ve bayram günlerini açılış günü olarak seçmemeye özen gösteriniz.

Katılımcı olarak davet ettiğiniz özel misafirlerinizin müsait oldukları tarihi öğrenerek proğramınızı ona göre yapınız.

blank

Açılış Organizasyonları için İzinler ve Ruhsatlar Gerekli mi ?

İşyeri açılışlarında herhangi bir izne gerek yoktur. açılışı yapılacak olan mekanın işyeri açma ruhsatını almış olması yeterlidir. işyeri bu ruhsatı zaten kendi firması için alıyor yani organizasyonla hiçbir alakası yoktur. organizasyon için herhangi bir belge ihtiyacı bulunmamaktadır.

Davetli Misafirler İçin Park Yeri

Açılış organizasyonunuz için katılımların fazla olacağını düşünüyorsanız muhakkak bir park yeri ayarlamalısınız. daha önceden yakınınızda bulunan bir otopark  anlaşma yapmanız gerekabilir.

Gelecek davetlilerinizin açılış günü araçları ile yolun ortasında kalmalarını istemiyorsanız otopark sorununu önceden halletmenizi öneririz.

Açılışını yapacağınız mekanın önün araç parkı yaptırmamanız çok daha iyi olacaktır yada park yapılacak ise  komşularınızdan önceden izin almanızı veya mümkünse yol kısmını işgal etmemenizi öneririz. bu sizin için komşuluk açısından artı bir getiri sağlayacaktır.

Bunun sebebi olarak da ilk günden sizden rahatsız olan bir komşunuzun polisi arayak şikayet edebileceğini ve ilkgünden işyeri önünde polisin gelmesi misafirlerinizi tedirgin edebileceğini belirtmek istiyorum

blank

Ön Açılış (Açılıştan önce işyerinin çalıştırılıyor olması)

İşyerinizin açılış organizasyonunu gerçekleştirmeden önce işyerinizi bir süre açık olarak işletmeniz durumunda, müşterilerinizin taleplerini çok daha iyi anlamış olursunuz. ve açılış günü müşterilerinizin talepleri doğrultusunda stok durumunu ayarlarsınız.

Ayrıca en çok talep edilen ürünler için bir kampanya uygulayabilirsiniz. fiyatlarda yapmış olduğunuz indirimler mekan yada işyeri için çin olumlu bir hava ortaya çıkaracaktır. ve ilk izlenimlerde olumlu olacaktır.

Açılış Organizasyonları Fotoğaf Çekimleri

Organizasyon sırasında daha sonra reklam yapmak veya size hatıra kalması için fotoğraf çektirebilirsiniz. eğer yüksek yerden bir katılımcınız var ise onun fotoğrafı ile kendinize reklam yaptırabilirsiniz. gelecek zamanlarda çok detaylı olarak bu fotoğrafları kullanabilirsiniz. ayrıca pazarlama malzemesi olarak da işinize yarayabilir.

Kayıt altına alacağınız fotoğraflar ilerki dönemlerde muhakkak sizin için faydalı olacaktır.

blank

Açılış Organizasyonu Personel Sayısı

Organizasyonlarda yeterli personelin olması ve personellerin başına da bir yönetici olması şarttır. personerl sayısı çok önemli bir konu olduğu için buna çok dikkat etmelisiniz.

 açılış esnasında kendiliğinden gelişecek olaylar için ilave çalışacak olan fazladan personelin bulunması gerekebilir.

Organizasyon  sırasında aksi bir durum cereyan ederse buna müdahale edebilecek bir elemanınızın fazladan olması sizin için doğru bir karar olacaktır. çıkacak olan aksilik misafirleriniz için kötü izlenim bırakacaktır. müşterilerimiz tarafından güven kaybetmeyi hiçbirimiz istemeyeyiz. ve güvenimizin sarsılmasına da razı olmayız.

Bunun için olayların aksamaması ve hizmetin sürekliliği için personel sayısının yeterli derecede olması gerekmektedir.

Açılış Organizasyonu Güvenlik Personeli Önemi

İstenmeyen olayların önlenmesi ve çıkabilecek olaylara karşı tedbir alınması açısından organizasyon esnasında güvenlik görevlisi bulundurulmasını tavsiye ediyoruz.

Örneğin açılışa özel olarak bir ürünü çok uygun fiyata piyasaya süreceksiniz ve kapıda izdihamların yaşanmaması için güvenlik görevlisi sizin için vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. istenmeyen olaylara işini bilen birinin müdahale etmesi diğer misafirlerinizi de güvende olmasını sağlar.

Güvenlik personelinin alanda hazır olarak bulunması bile olumsuz olayların önlenmesine neden olabilir.

blank

Tabela & Branda & Afişlerin Önemi

Açılış öncesi işyeri mekan hazırlıkları sürerken işyerinin önüne büyükçe bir branda üzerine ….. yakında hizmetinde gibi yazıların yazması yoldan gelen geçen insanlar için ayrıca bir merak uyandıracaktır.

Ayrıca işyeri önünde asılması gereken tabelala reklam açısından çok önemlidir.

Camlara yazılan yazılar ve duvarlara asılan afişler organizasyon öncesinden merak uyandıracağı gibi firmanin yapacağı meslek konusunda insanları bilgilendirmektedir.

Açılış Sırasında Eğlence Organizasyonları

Yoldan geçen insanların ilgisini çekmek için çeşitli etkinlikler eşliğinde tercih edilen eğlence türüdür. bu eğlence türleri gelen misafirlerin sıkılmasını engellemek  eğlenmelerini sağlamaktır.

Eğlence türlerine örnek verecek olursak Sihirbaz Gösterisi, Palyaço Gösterisi, Şişme İnsanların Şovları, Dans veya işyeri konseptine uygun çeşitli eğlence yada etkinlik çeşitleri tercih edilebilir.

blank

Açılış Organizasyonu Catering Hizmeti

Açılış esnasında katılımcılara ve yoldan geçen insanlara ikramlar sunmak pekçok organizasyon için tervih edilen etkinlikler arasındadır.

İkramlar konusunda kuru ve aparatif ürünleri tercih etmeniz ortalığın kirlenmesine engel olacağı kimi misafirleriniz kolayca tüketemelerini de sağlayacaktır.

Organizasyon sırasında dağıtacağınız ürünlerin sağlık kurallarına uygun olmasına dikkat ediniz. eğer gıda işinde bir işyeri açılış açmayaı planlıyorsanız gelecek olan misafirleriniz için kendi ürünlerinizden ikram etmeniz sizin için de olumlu bir etkisi olacaktır.

İşyeri Mekan, Lokanta, Cafe, Market gibi açılışlarda müşterilerinize indirimler uygulayabilirsiniz. bu sizin için çok yararlı bir kampanya olacaktır

Katılımıcılara ikramlar sunmak, ve gelen misafirlere ikramlar dağıtmak çok yararlı bir hizmet ve ilerde size puan kazandıracak bir kampanya  olacaktır. Bu gibi durumlarda ikramları kendiniz evde yapabilir, satın alabilirsiniz ya da organizasyon şirketlerinden yardım isteyebilirsiniz.

blank

Açılış Organizasyonuna Katılımcıların Önemi

İşyeri açılışlarından iritbatlı olduğunuz dernek başkanlarını veya siyasi parti liderlerini çağırmanız sizin için çok iyi olacaktır. onlarla birlikte çektireceğiniz fotoğraflar işyeriniz için reklam olacağından müşterileriniz içinde olumlu bir hava oluşturacaktır.

Ayrıca başkanların mekanıza teşrif etmeleri ve yanlarında gelen kalabalıkların da katılımcı sayısını fazlası ile arttıracaktır.