Bir kokteyle, partiye veya düğüne gidecek olan kişilerin genelde karar verirken zorlandıkları giyim tercihlerine davet kıyafetleri denilmektedir. Bayan veya erkekler, katıldıkları davetlerin eş şık bayanı ve en dikkat çekici erkeği olmak isterler. Bunun için de davet kıyafetleri seçilirken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Her davette giyilebilecek farklı davet kıyafetleri vardır. Belirli bir tarzda kıyafet, bütün davetlerde giyilemez. Ayrıca giyilen davet kıyafetlerinin içinde rahat etmek de önemlidir. Bayanların ve erkeklerin davetlere katılırken giyecekleri davet kıyafetleri konusunda dikkat etmeleri gereken bazı önemli püf noktalar vardır. Aşağıda bu püf noktalar anlatılmıştır.

 

blank

Davetler kısa süren ve aktif olan katılımlardır. Bu davetlerde giyilecek davet kıyafetlerini seçerken çok hassas davranılması gerekmektedir. Bu anlamda dikkat edilmesi gereken ilk püf nokta, giyilecek olan davet kıyafetlerinin kişinin vücuduna, boyuna, kilosuna, ten rengine hatta saç şekline göre belirlenmesi gerektiğidir. Senenin trendi olan bir davet kıyafeti modeli, kişinin vücuduna uygun olmadığı zaman hiç hoş görünmemektedir. Bu nedenle kişilerin öncelikle kendi vücutlarını çok iyi tanımaları, hangi modelin veya hangi rengin kendilerine yakışacağını bilmelidir.

Erkekler davetlere katılırken bayanlara göre daha şanslıdırlar. Çünkü erkekler genellikle klasik bir takım üzerine yoğunlaşmaktadırlar. Sade bir model ve sade bir renk takım elbise tercih ederler. Ancak basit olarak görülse de erkeklerin de davet kıyafetleri seçerken dikkat etmeleri gereken önemli noktalar vardır.

 

blank

ERKEKLER DAVET KIYAFETLERİ SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİDİRLER?

1 ) Erkeklerin davetlere katılırken giyecekleri takım elbise sade bir model olmalıdır.
2 ) Seçilecek olan takım elbisenin rengi siyah, lacivert veya gri tonlarında olmalıdır.
3 ) Takım elbisenin içine giyilecek olan gömlek ve kravatın, takım elbiseye uygun renk ve modelde olması gerekir.
4 ) Giyilecek olan gömleğin beyaz renkte olması hem daha şık görünmeyi sağlar, hem de kıyafet uyumunda kolaylık sağlar.
5 ) Takılacak olan kravat, çizgili modelde ve açık tonlarda bir kravat olursa koyu renk seçilen takım elbisenin koyuluğuna bir renk katar. Takım elbise siyah ise, siyah kravatta çok şık görünmenizi sağlar.
6 ) Gömleğin içine giyilecek olan fanila veya atletin, gömleğin altından kesinlikle belli olmaması gerekir. Bu durum hiç hoş olmayan bir durumdur.

blank

7 ) Bol ve uzun takım elbiseler, eski zamanlarda moda olsa da artık giyilecek olan takım elbisenin kişinin üzerine tam olarak oturması önemlidir.
8 ) Davete katılacak olan erkek kısa boylu ise tek düğmeli ceket seçmelidir. Ayrıca uzun ceketler yerine daha kısa ceket modellerini tercih etmelidir.
9 ) Kısa boylu erkekler davet kıyafeti alırken boyuna ince çizgili olan gömlekler tercih ettiklerinde daha uzun görünürler.
10 ) Uzun boylu erkekler çizgili modeller yerine düz, koyu ve kruvaze takımlar seçmelidir.
11 ) Son olarak kıyafete uygun bir ayakkabı seçilmelidir. Seçilen ayakkabının renginde bir çorap tercih edilmelidir.

Erkeklerin bir davete katılırken seçecekleri davet kıyafetlerinin püf noktaları yukarıda anlatılmıştır. Kıyafet seçiminde sadece bayanlar değil erkekler de dikkat etmelidir. Bayanların kıyafet seçimleri erkeklerin seçimlerine göre biraz daha ayrıntılı ve zordur. Kıyafet tercihleri sadece modayı yansıtmaz. Kişinin karakterini ve tarzını da yansıtmaktadır.

 

blank

BAYANLARIN DAVET KIYAFETLERİ SEÇERKEN DİKKAT ETMESİ GEREKEN NOKTALAR NELERDİR?

Öncelikle bayanlar davet kıyafetleri seçerken, bu davetin nerede olacağına ve ne üzerine bir davet olacağına dikkat etmelidir. Her model ve kesim kıyafet her davete uygun olmayabilir. Konsepti parti olan davetlerde şık ve bakımlı görünmek önem arz eder. Bu davetlerde gecenin ağırlığına uygun bir davet kıyafeti seçilmelidir.

Özel parti davetlerinde genellikle partinin konsepti de belirtilir. Bu konsepte uygun davet kıyafeti seçmek gerekir. Balo tarzındaki davetlerde tuvalet şeklinde davet kıyafeti seçilmelidir. Resmi davetler ise daha özenli ve daha şık davet kıyafetinin tercih edilmesi gereken davetlerdir.

Düğün davetine katılacağınızda renk seçimi kesinlikle beyaz olmamalıdır. Uzun kıyafetler veya kısa mini elbiseler şık durmaktadır. Eğer nikâh davetine veya kokteyl tarzında bir davete katılacağınızda düz ve resmi siyah elbiseler daha uygun olmaktadır. Şık takılar, çantalar ve ayakkabılar ise davet kıyafetleriniz tamamlayacak aksesuarlardır. Katıldığınız davetin içeriğine göre giyinmezseniz, ortama ters düşen bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

blank

Katılacak olunan davetin konsepti ne olursa olsun ağır davet kıyafetleri seçilmemelidir ve ağır bir makyaj yapılmamalıdır. Bayanlar yaşına, fiziki özelliklerine ve davetteki konumlarına uygun olan davet kıyafetlerini seçmelidirler.

Moda olan transparan kıyafet modelleri iddialı olsa da göz alıcı durmaktadır. Kıyafetin tamamı transparan olmamalıdır. İki farklı kumaşın bir arada olduğu kıyafetler bayanların daha seksi görünmesini sağlar. Sırt ve bacak dekolteli kıyafetler ise uzun boylu bayanların tercih etmesi gereken kıyafetlerdir. Ancak dekolte boyu kesinlikle abartılmamalıdır.

Davet kıyafetleri seçileceği zaman akla gelen ilk kıyafet türü abiyeler olmaktadır. Abiyeler daha şık ve ihtişamlı gösterdiği için özel davetlerde giyilen abiyeler davete katılanların beğenisini kazanmaktadır. Abiyelerin modası hiçbir zaman geçmemektedir. Birçok farklı modeli olan abiyeler arasında boya, vücuda ve yaşa uygun olanları tercih edilmelidir.

Davet kıyafetleri seçerken kişinin vücuduna uygun kıyafet seçmesi gerektiği anlatılmıştır. Örneğin, bel bölgesi ince ancak basenleri olan bayanların tercih edecekleri davet kıyafetleri göğüs ve sırt dekolteli olan, bel kısmına oturan ve aşağıya doğru dökümleri olan, bu sayede fazlalıklarını göstermeyen kıyafetler olmalıdır.

 

blank

Davet kıyafetleri seçiminde yaş da önemli bir unsurdur. Genç bayanların daha renkli ve daha cıvıl cıvıl davet kıyafetleri seçerek olduğu yaşı göstermeleri gerekir. Bu kişiler daha ağır kıyafetler giydikleri zaman oldukları yaştan daha büyük görünebilmektedir.

Olgun bayanlar ise daha sade ve daha ağır modelleri tercih ederek yaşlarına uygun giyinmelidirler. Olgun bayanlar daha renkli ve daha açık davet kıyafetleri giydiklerinde ortaya hiç hoş bir görüntü çıkmamaktadır.

Seçilecek olan kıyafetin kumaşı da önemlidir. Kumaş seçerken o zamanın mevsimine uygun olabilecek bir kumaş seçilmelidir. Çünkü kumaş seçimi vücuttaki fazlalıkların kapanmasını sağlayan bir etkendir. Açık havada yapılacak olan davete giderken seçilen kıyafetin şallı bir kıyafet modeli olması hem ortama uymanızı hem de daha şık görünmenizi sağlar. Pullu kumaşta olan kıyafetler tercih edilmemelidir.

Davet kıyafetlerini tamamlayan ve daha şık gösteren aksesuar ve takı seçimi de önemlidir. Fazla abartılı olmayan takılar seçilmelidir. Uzun bir kıyafet modeli giydiğinizde pek fazla aksesuar takılacak alan olmadığı için abartıya kaçmamak gerekir. Bu nedenle daha zarif gösterecek bir kolye yeterli olmaktadır.

 

blank

Açık renk bir tene sahip olan bayanlar, davet kıyafetleri seçiminde kırmızı ve tonlarını tercih etmelidirler. Ayrıca mor, gri, krem rengi ve yeşil tonları da açık renkli bayanların giyebileceği kıyafet renkleridir. Koyu ten rengine sahip olan bayanların ise daha açık renkte davet kıyafetleri seçmeleri gerekir.

Krem rengi, pudra pembesi, açık yeşil, bebe mavisi, pastel ve yumuşak tonlar tercih edilebilecek kıyafet renkleridir. Yukarıda da anlatıldığı gibi davet kıyafetleri seçiminde birçok püf noktasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kıyafetle birlikte seçilen ayakkabı ve aksesuarlarla birlikte tam bir uyumun yakalanması önemlidir.