Düğün Pastası Ve Doğum Günü Pastası Hizmetleri

Pastalar özel günlerin vazgeçilmesi olan yiyeceklerden bir tanesidir. Düğünlerde, doğum günlerinde ve akla gelebilecek her özel günde yanımızda olan pastalar özel tasarımları ve lezzetleri ile ön plana çıkmaktadır.

Pasta hizmetleri özel ve farklı mesleklerden bir tanesidir. Evlerde bulunmayan farklı ürünlerin kullanımı pastanelerde satılan pastalarının çok daha farklı ve lezzetli olmasını sağlayacaktır.

Pastacılık son dönemlerde kendini çok daha fazla geliştirmiş olan sektörlerden bir tanesidir. Her geçen yeni şeylerin denendiği bu sektörde çalışan profesyonel pastacılar en az ressamlar kadar sanatsal işler ortaya çıkarmaktadır. Bu yönü ile son dönemlerin popüler mesleklerinden olan pastacılık birçok kişinin dikkatini çekmektedir.

blank

En popüler düğün pastası tasarımları

Düğünler birçok kişinin en özel anlarından bir tanesi olmaktadır. Özel an denince akla gelen düğün patası, düğünlerin vazgeçilmez seremonileri içerisinde yer almaktadır. Bu seremonilerde kullanılacak olan pasta diğer pastalardan çok daha özel ve gösterişli olmalıdır. Düğünün konsepti ile bağlantılı olması gereken bu pastalarda öne çıkan modeller aşağıdaki gibidir;

1- Dantel detaylı düğün pastaları: Dantel romantikliği ifade eden önemli aksesuarlardan bir tanesidir. Pastalarda da kullanılabilen bu özel detay düğün gününe uyum sağlayan son derece şık ve hoş görünümlü pasta tasarımlarının ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

2- Çiçek detaylı katlı pastalar: Çiçekler özellikle kır düğünlerine uyum sağlayan önemli aksesuarlardır. Düğünün yapıldığı ortamda ya da masalarda kullanılabilen çiçekler pastalarında gözdesi olmaktadır. Şeker hamurundan kolaylıkla yapılabilen çiçek figürleri gelin ve damadın isteklerine bağlı olarak tasarlanmaktadır.

3- Renk ağırlıklı düğün pastaları: Düğün pastalarında renk kullanmak alışılmışın dışında bir davranış olmaktadır. Rengarenk özel tasarım pastalar klasik modellerden sıkılan ve farklı bir düğün pastası arayışına girenler için ideal olmaktadır.

blank

Her yaşa uygun doğum günü pastaları

Doğum günü pastaları da en az düğün pastaları kadar önemli olan özel gün pastalarındandır. Doğum günü pastalarında tasarımın nasıl olacağı doğum günü sahibinin yaşına ve zevklerine bağlı olarak değişmektedir. En popüler doğum günü pastaları aşağıdaki gibidir;

1- Şeker hamuru figürlü pastalar: Bu pastalar daha çok küçük çocukların doğum günleri için tercih edilen pasta modellerindendir. Bu pastaların en önemli özelliği üzerinde farklı figürlerin bulunmasıdır. Bu noktada çocukların sevdiği çizgi film karakterlerinin şeker hamuru versiyonları kullanılabilmektedir.

2-Fotoğraflı doğum günü pastası: Fotoğraflı pastalarda en az figürlü pastalar kadar popüler olan doğum günü pastalarındandır. Doğum günü olan kişinin fotoğrafı ya da isteğe bağlı olarak farklı fotoğraflar pasta yüzeyine basılmaktadır.

blank

Pastacılıkta kullanılan önemli aletler

Pastaların yapılması aşamasında en büyük iş mutfak aletlerine düşmektedir. Mutfak aletleri hayatımızın her alanında yer alan ve son derece önemli yardımcılardır. Pastacılıkta kullanılan malzemeler evlerde kullanılan malzemelerden biraz daha farklı olmaktadır. Pastanelerde satılan pastaların daha farklı olmasının bir sebebi de yapımında kullanılan özel teknik malzemelerdir. Bu malzemelerden en önemlileri şunlardır;

1-Sıkma torbası: Sıkma torbası bir pastacının olmazsa olmaz malzemelerinden biridir. Kumaş şeklinde olanlarının daha popüler olduğu sıkma torbaları birçok farklı uca sahiptir. Bu uçlar pastanın süslenmesi aşamasında oldukça önemli olmaktadır. Pastacılıkta kullanılan sıkma torbalarının evlerde kullanılan sıkma torbalarından farkı çok daha fazla uç bulundurmasıdır. Evlerde gerek duyulmayan bu uçlar pasta yapımı için olmazsa olmazlardandır.

2- Şeker hamuru seti: Şeker hamuru ilginç pastaların yapımında kullanılan ve pastanın görünümüne bambaşka bir hava katan önemli pastacılık malzemelerindendir. Sadece pasta yapımında değil her türlü süslemede kullanılan şeker hamurlarının pastaya uyarlanması için gerekli ekipmanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan en önemli olanı şeker hamuru işleme setidir.

3- Ütü: Bilindik ütülerden farklı olan bu ütü şeker hamuru ile kaplanan pastanın düzgün ve pürüzsüz olması için kullanılmaktadır. Bu ütü olmadan gerekli düzlüğü sağlamak mümkün olmamaktadır.

blank

4- Tırtıklı rulet: Tırtıklı rulet pasta süslemesinde kullanılacak olan şeker hamurunun kesimi için kullanılmaktadır. Hamura tırtıklı bir görünüm katan bu ürün pastanın tasarımına bağlı olarak kullanılmaktadır.

5- Spatula: Pastacılık sektörünün olmazsa olmazı olan spatulalar genellikle metal olmaktadır. Metal spatulalar çok daha uzun ömürlü ve kullanışlı olmaktadır. Spatula pastacı kremasının pandispanya ile buluşmasına yardımcı olan önemli teknik aletlerden bir tanesidir.

6- Pandispanya kalıbı: Pastalarda kullanılan süngerimsi pandispanyaların başarısı kek kalıbına bağlı olmaktadır. Genellikle kelepçeli olan bu kalıplar kabarmış ve lezzetli pandispanyaların en büyük yardımcısı olmaktadır.

7- Çırpıcı: Pastacılıkta kullanılan bu çırpıcıların diğer çırpıcılardan en büyük farkı daha profesyonel olmasıdır. Pandispanyanın ve kremanın hazırlanma aşamasında kullanılabilen bu çırpıcılar çok daha fazla hamuru aynı anda çırpabilmektedir.

blank

Pastacılıkta kullanılan püf noktaları

Pastacılık ustalık isteyen meslek dallarından bir tanesidir. Bu sebeple evden yapılan pastaların birçoğu dışarıda satılan pastalar kadar lezzetli olmamaktadır. Bunun sebebi pastacıların sır gibi sakladığı püf noktalarıdır. Bu püf noktaları pastanın her alanında uygulanabilmektedir. Pastanın her bir parçası ayrı bir dikkatle yapılmaktadır. Pandispanya için ayrı krema için ayrı püf noktaları bulunmaktadır. Bu püf noktalarından birkaçı aşağıdaki gibidir;

1- Pandispanya bir pastanın en önemli kısmıdır. Hatalı olarak yapılmış olan bir pandispanya pastanın tüm lezzetine olumsuz anlamda etki edecektir. Pandispanya yapımında profesyonel pastacıların uyguladığı bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler kekin lezzetini ve yumuşaklığını sağlayan en önemli etkenlerdir.
2- Pandispanya yapımı için uygulanabilecek ilk püf noktası yumurtanın çırpılma kısmında saklıdır. Yumurtanın sarı kısmı ayrı beyaz kısmı ise ayrı bir yerde çırpılmalıdır.
3- Pandispanya yapımında kullanılan bir diğer püf noktası ise kullanılan yoğurdun ısıdır. Yoğurt veya süt gibi ürünler mutlaka ılık yani oda sıcaklığında olmalıdır.
4- Oda sıcaklığında olmayan yoğurtlar pandispanyanın kabarmasına engel olacaktır. Bu da pastanın sönük ve basit durmasına neden olacaktır.
5- Pandispanya pişirilme aşamasında da diğer keklerden ayrılmaktadır. Daha az ısıda pişirilen pandispanyalar çok daha yumuşak ve büyük olmaktadır.

blank

6- Pastacılıkta kullanılan bir diğer püf noktası ise krema ile alakalıdır. Pasta kreması kremşantiden farklı olarak daha yoğun kıvamlı ve muhallebimsi bir kremadır.
7- Her çeşidi yapılabilen pastacı kremasında genellikle yumurta sarısı kullanılmaktadır. Yumurta sarısı kremanın kıvamı için oldukça önemlidir. Kullanılmaması pastanın lezzetine büyük oranda etki edecektir.
8- Pastacı kremasında kullanılacak çikolata ya da limon gibi aromatik yiyecekler pastanın nasıl olacağı ile alakalıdır. Pastanın konsepti ile uyumlu olması gereken pastacı kreması dikkatle yapılmalı ve dinlenmiş olan pandispanyanın arasına sürülmelidir. Her kata tek tek sürülmesi pastanın çok daha lezzetli olmasını sağlayacaktır.
9- Pastacılığın en önemli kısmı süslemedir. Süsleme konusunda isteğe bağlı olarak her türlü malzeme kullanılabilmektedir. Profesyonel pastacılık işinde kullanılan en popüler süsleme malzemesi şeker hamurudur. Bu hamur sayesinde istenilen her türlü pasta tasarımı kolaylıkla yapılmaktadır.
10- Şeker hamuru ile yapılan süslemelerdeki en önemli püf noktası kullanılan teknik aletler ile bağlantılı olmaktadır. Şeker hamuru ütüsü ya da seti olmadan elle pasta süslemek mümkün olsa da sonuç çok da başarılı olmayacaktır. Bu sebeple bu tarz teknik malzemelerin her pastanede mutlaka bulunması gerekmektedir.