Zeybekler nasıl giyinir?

Genel olarak zeybek denilince akla ilk gelen yöre Ege yöresi olsa da zeybek oyunları yörelere göre değişiklik göstermektedir. Zeybek oyunu oynayan grupların belli yöresel kıyafetleri bulunmaktadır. Zeybek oynayanlar genel olarak diz altında biten bir şalvar, yün çorap, fes, silahlık, kuşak ve çizme giyerler.

Bu noktada efe ve zeybek ekibi organizasyonu firmamız bu alanda tüm kıyafetleri ve deneyimli ve efe zeybek oyunu konusunda ustalaşmış kadrosu ile özel günlerde, kutlamalarda, düğünlerde veya kültürel etkinliklerde siz müşterilerimize hizmet vermektedir.

Bu hizmet verilirken de sadece oyun şekli ve oynanış güzelliği ile yetinmeyip kıyafet konusunda da efe ve zeybek tarihçesini ve geleneğini yansıtan bütün giysi çeşitleri eksiksiz kullanılmaktadır.

 

blank

 

Zeybek türleri nelerdir?

Efe ve zeybek ekibi organizasyon firması olarak her isteğe göre her zeybek türü çeşidinde müşterilerine hizmet sunmaktayız. Zeybek tek tür değildir ve yörelere göre gerek giyim şekilleri olsun gerek müzikleri olsun gerek de oynanış biçimleri olsun farklılıklar ve çeşitlilikler göstermektedir bu noktada uzman ve deneyimli kadrosu ile her tür zeybek oyun hizmeti veren firmamız siz müşterilerimizin çağrısı için her an hazırdır.

Yörelere göre zeybek türleri de değişkenlik göstermektedir. Zeybek için kadınların oynadıkları zeybek türüne kadın zeybek, erkeklerin oynadıkları zeybek türüne ise erkek zeybek adı verilmektedir. Erkeklerin oynadıkları zeybek türüne yörelere göre değişken olarak ağır zeybek adı da verilebilmektedir.

Genel olarak bilinen ve oynanan zeybek türleri arasında ise; kaşıklı zeybek, kıvrak zeybek, kırık zeybek, ağır zeybek ve bey zeybek gibi zeybek türlerini sayabiliriz. Zeybek türleri yöresel olarak bir kültür haline gelmiştir.

Ayrıca belirtmek gerekir ki her zeybek türünde toplu halde oynanan zeybekler olsa bile oynanış içerisinde her oyuncu kendine has hareketler sergiler. Kısacası toplu halde oynanan zeybek türlerinde senkronize olma kuralı yoktur.

 

blank

 

Yörelere göre zeybek oynama biçimleri

Yörelere göre zeybek oynama biçimleri de belirgin farklılıklar göstermektedir. Örneğin İzmir yöresinde oynanan zeybek hızlı iken Aydın yöresinde oynanan zeybek İzmir yöresindeki oynanan zeybeğe göre çok daha ağır kalmaktadır.

Zeybek oynanırken nasıl hareketler yapılmalıdır?

Zeybek her şeyden önce kültürel ve tarihsel bir altyapısı olan ve her figürü ile bir duruşu temsil eden gelenekselleşmiş bir oyun türüdür. Bu nedenle zeybek oynama esnasında yalnızca, yapılan kol ve bacak hareketleri değil bütün bir vücudun duruşu ve figürlere göre kişinin takındığı tavır ve mimikler de oyunun içeriği ve özü açısından çok önemlidir. Bu nedenle zeybek oyununu oynayan efeler oyun esnasında ağır başlı dik duruşlu ve cesur bir tavır takınmalıdırlar.

Zeybek oyununun en önemli figürleri ise oynanış sırasında kolların omuz hizasında açılarak büyük adımlar atılması ve oyunun genel olarak ağır bir duruşla ve ciddi mimikler ile sergilenmesi yer alır. Buna ek olarak oyun sırasında ara sıra ağır bir biçimde yere doğru eğilerek fakat ani hareketlerle bir dizin yere vurulması da zeybek oyununun önemli figürleri arasında yer almaktadır.

 

blank

 

Efe ve zeybek ekibi organizasyonu nasıl çalışır?

Efeler ve zeybek hakkında ayrıntılı bir şekilde bilgi verdikten sonra efe ve zeybek ekibi organizasyonlarından da genel olarak bahsedecek olursak şunları söyleyebiliriz. Öncelikle belirtilen bilgiler ışığından yola çıkılacak olunursa zeybek oyunu tarihsel süreci ve derinliği olan ve gerekli figürleri bilmeden ve gerekli şekilde giyim sağlanmadan özellikle toplu halde gösteri halinde herkesin oynayamayacağı bir oyundur.

Bu nedenle bu alanda düğünlerde, sünnet organizasyonlarında, kültürel etkinliklerde bu alanda tecrübeye sahip ve zeybek oyununda profesyonelleşmiş ekiplerle zeybek oyunu hizmeti sunulmaktadır.

İşte bu noktada tüm müşterilerimiz için her zeybek türü alanında uzmanlaşmış ve tecrübeli kadromuzla siz müşterilerimiz hizmet vermekteyiz. Türk kültürümüzün önemli ögelerinden olan zeybek oyunu için efe ve zeybek organizasyon şirketimiz bu alanda ustalaşmış ekipleri ile taleplilere zeybek oyunu organizasyonu hizmeti sağlamakta ve izleyenlerine keyif veren adeta bir görsel şölen sunmaktadır.

Firmamızın hizmetlerinden bahsettikten ve tüm bu genel bilgileri verdikten sonra organizasyon işimizin temeli olan efeler ve zeybekler hakkında da genel bir bilgi ve tarihçesi hakkında açıklamak yapmak gerekir ise şunları söyleyebiliriz:

 

blank

 

 

Zeybek oyunu temelinde efelerin sürdürdüğü çatışmayı, zorlukları, zeybeklerin yaşadıkları hayatları veya da sevdikleri kıza duydukları aşkın bir ifadesini temsil eder bu sebepledir ki bu oyun oynanırken bu derinliğin oyunda yansıtılması çok önemlidir, zeybek organizasyon ekibimiz, artık bu kültürel bir değer haline gelen oyunumuzu en iyi şekilde yansıtmak ve etkinliklerde katılımcılara görsel bir şölen oluşturmak amacıyla hizmet verirler.

Bu organizasyonlarda isteğe bağlı olarak oyunun sadece erkek, sadece kız veya kız-erkek karışık olarak oynanılması talep edilebilir bu noktada organizasyon ekibimiz isteğe göre bir ekip hazırlayacak ve bu koreografi dahilinde ona göre bir hazırlanarak hizmet verecektir.

Efe ve zeybek ekibi organizasyonları genel olarak 15-30 dk’lık gösteriler halinde izleyenlerine sunulur. Ayrıca yukarıdaki bilgilerde ayrıntılı olarak belirttiğimiz gibi zeybek oyununun çeşitli türleri vardır ve ekiplerin istek yöreye göre repertuvarlarının da geniş olması gerekir bu doğrultuda yine sahip olduğumuz geniş repertuvarımızla da her türden müşteriye hizmet sağlamaktayız.

 

blank

 

Yöresel ve gelenekselleşmiş bir halk oyunu olan zeybek

Ülkemiz her yönden birçok zenginliğe sahip olduğu gibi kültürel açıdan da birçok zenginliğe sahiptir. Her yöremizin ayrı bir müzik kültürü vardır. Her yöreye has oynanan toplu ya da bireysel dans oyunları ile şarkılarımız ile türkülerimiz ile ülkemizin her bir köşesi farklı oyun ve müzik kültürlerine sahiptir.

Örneğin; Doğu Anadolu yöresi; halay, halk oyunları ile ön plana çıkarken İç Anadolu bölgesi ise karşılıklı oynanan oyun havaları ile Karadeniz yöresi ise gelenekselleşmiş horon tepme ile ön plana çıkmaktadır. İşte yöresel ve gelenekselleşmiş bir oyun olan zeybek; Batı Anadolu’da bu yörenin tarihini ve kültürünü yansıtan bir halk oyunu olarak karşımıza çıkar. Günümüzde de Ege yöresi denilince akla ilk gelen şey zeybek oyunudur.

Efe ve Zeybek tarihçesi

Zeybek; Ege yöresinde Türk köylüsünün tipik bir örneğini teşkil eder. Zeybek; Türk köylüsünün cesur, mert, atılgan, korkusuz ve mazluma dost, zalime dik duruşunun temsilcisidir. Günümüzde de Türk köylüsünün tipik bir örneğini oluşturan zeybek, yöresel oyunlar ve türküler ile tarihî bir anı olarak yaşatılmaktadır.

 

blank

 

Esasında Zeybek’in kökenleri 16. ve 17. yüzyıl Osmanlı zamanı Aydın yöresine dayanmaktadır. Merkezî idarenin haksızlıklarına ve zulümlerine başkaldıran efe ve zeybekler, idareye karşı isyan ederek dağa çıkmışlardır bu da dağa çıkan eşkıyaların diğer eşkıyalardan ayrılmasına sebep olmuştur ve zulme ve haksızlığa başkaldırının simgesi olan bu kişiler daha sonradan efeler ve zeybekler olarak tarihimize geçmiştir.

Bu hareketin başlangıç yeri Batı Anadolu Ege yöresidir ve zeybekler efeler mücadele sırasında da yine bir araya gelerek cesurluklarını, mertliklerini, vatanlarına olan aşklarını ve atılganlıklarını göstererek adeta bir destan yazmışlardır. Kurtuluş mücadelemizin ilk topu efeler ve zeybekler tarafından Yörük Ali Efe komutasında Aydın’da patlatılmıştır.

Tüm bu bilgilerden yola çıkılarak anlaşılacağı üzere efe ve zeybek oyunu gelenekselleşmiş, tarihimiz yansıtan ve gerek her bir figürü ile gerekse de giyim tarzları ile belli bir değeri veya tarihimizden bir kesiti yansıtan bir oyun türüdür.

Dolayısı ile bu noktada efe ve zeybek ekibi organizasyonu firması olarak bu oyun alanında son derece uzmanlaşmış ve oyunun gereklerini bilen tecrübeli oyuncu kadromuz ile siz müşterilerimize her türlü davet, özel gün, kutlama veya da kültürel etkinlik gecelerinde hizmet vermekten onur duyarız.