Fuarlar, firmaların kendi ürünlerini ilgilenen kişilere göstermeleri için oluşturulan organizasyonlardır. Bu organizasyonların günümüzde pazarlama açısından büyük önemi vardır.

Fuarlarda en iyi ürünün sizde bulunduğunu kanıtlamak gerekmektedir. Ancak bunu bakımsız ve uğraşılmamış bir konsept ile yapmak mümkün değildir.

Bu şekilde organizasyona katılmak, fuarla birlikte göstermek için geldiğiniz ürünlerinize de değer vermediğiniz anlamına gelecektir. Oysa fuarlar tanıtım için büyük fırsattır.

 

blank

 

FUAR HAZIRLIKLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Fuar organizasyonu ürünlerin satışını arttırmak için en iyi ve popüler yöntemlerden biridir. Bu nedenle katılacağınız fuar için iyi bir plan yapmak, hazırlıkları en iyi şekilde tamamlamak ve profesyonel destek almak gerekmektedir. Tüm bu işlemlerin çok iyi, yenilikçi ve özenli bir şekilde yapılması akılda kalıcı bir görüntü elde etmiş olacaksınız ve yapılan çalışmalar fuar ziyaretçilerinin gözünden kaçmayacaktır.

Günümüzde kaliteli ürün üretmek kadar bu ürünün tanıtımının yapılması da önem taşımaktadır. Giderek artan üretim ve marka sayısı müşterilere birçok seçenek sunmaktadır. Bu büyük pazarda kendini firmanızı belli etmek çok önemlidir.

Tanıtım çalışmaları yapmamak, kaliteli ürünler üretiyor olsanız bile satış oranlarının düşük olmasına sebep olacaktır. Ve daha az kaliteli olan diğer firmaların neden daha çok kazanç sağladığını düşüneceksiniz. Bunun sebebi günümüzdeki büyük şehirleşmenin “en iyi” tanımını değil “en duyulmuş” tanımını daha çok desteklemesidir. Bununla birlikte yaptığınız işi duyurma ihtiyacı doğmaktadır.

 

blank

 

Tanıtım için çalışmalar yapmanız ise firmanızın insanların aklında kalmasını sağlayacaktır. Ve bu yoğun marka havuzu içinde insanların güvenini uyandırmış olacaksınız. Böylece sektörünüzle ilgili bir ihtiyaçları olduğunda sizi tercih etme ihtimalleri artacaktır. İnsanlar daha önce hiç duymadıkları ya da çok nadiren duydukları firmalara güvenmemektedirler. Ancak tanıtımını gördükleri firmaya sempatileri olmaktadır. Çünkü bu bir bakıma “tanıdık” etkisi uyandırmaktadır.

İYİ TANITIM İÇİN PROFESYONEL DESTEK

İyi tanıtımın önemini anlayan firmalar birçok diğer çalışmanın yanında fuarlara katılmayı da önemsemektedirler. Fuarlar için yaptıkları hazırlıkları çok titiz geçmekte ve fuar organizasyonu için profesyonel destek almaktadırlar.

İzmir Davetiye, fuar organizasyonları için profesyonel destek almak isteyen müşterileri için çalışmalar yapan bir firmadır. Eğer bir fuara katılacaksanız İzmir Davetiyeye ulaşabilir ve sizin için ne gibi çalışmalarda bulunabileceğini öğrenebilirsiniz.

İzmir Davetiye, alanındaki profesyonelliği, yenilikleri takip eden kadrosu, farklı ve yaratıcı düşünceleri ortaya koyan ortamı ile ilgi çekici ve estetik fuar alanı tasarımları oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

 

blank

 

FUAR ORGANİZASYONLARI İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALMANIN ÖNEMİ

Hangi sektör olursa olsun şirketler kendi alanlarında iyi olmaya çalışmaktadır. Şirket eğer tekstil ürünleri üretiyorsa kumaş, iplik, pamuk gibi alanlarda kendini geliştirmeye çalışacaktır. Mermer ve doğal taşlarla çalışan bir şirket kendini taş işleme konusunda geliştirmeye çalışacaktır. Organizasyon şirketleri ise “Nasıl daha iyi bir organizasyon düzenleyebilirim?” diye düşünecek ve kendini bu alandaki gelişmeye adayacaktır.

Bir tekstil firmasını ele alırsak, bu firma organizasyon düzenlemekle ilgili hassas noktaları tekstil ürünlerinin üretimi kadar iyi bilemeyecektir. Sektörler arası dayanışma işte burada devreye girmektedir. Bu tekstil firmasının fuar düzenlemeleri için bir organizasyon şirketine başvurması kendi çabalarıyla bir şeyler yapmasından daha mantıklı olacaktır.

 

blank

 

İlk durumda şirket hem fazla enerji harcayacak hem de ortaya çıkan sonuç tatmin edici olmayacaktır. Organizasyon şirketi ise bu alandaki tecrübesi ve bilgisi ile kat be kat daha iyi işler ortaya koyacaktır. Bu süreçte fuar organizasyonu talebi ile gelen şirketin fuarla ilgili dilekleri de göze alınacak ve ona göre tasarım yapılacaktır.

FUAR İÇERİĞİ VE FUAR MALZEMELERİ

Bir fuarda olmazsa olmaz ayrıntılar olduğu gibi fuar sahibi firmanın ek olarak isteyebileceği ayrıntılar da olabilmektedir. Bunun dışında, tarzıyla dikkat çekmek ve belirli bir satış amacına ulaşmak için düşünülmüş farklı ayrıntılar da yer alabilmektedir.

Olmazsa olmaz ayrıntılar arasında şunlar sayılabilir:

– Ürünlerin en iyi biçimde teşhir edilmesi
– Fuar standı
– Hostesler
– İkram

Ürünlerin en iyi şekilde teşhir edilmesi en önemli ayrıntıdır. Diğer tüm ayrıntılar ise bunun en etkili biçimde gerçekleşmesi için hizmet etmektedir.

Fuar için iyi organize edilmiş, ürünlerin rahat bir şekilde incelenebilmesi için düzenlenmiş, görüntü olarak gözü yormayan ve hoş bir izlenim uyandıran çalışmalar yapmak önemlidir.

 

blank

 

Fuarların diğer önemli ayrıntısı olan fuar stantları günümüzde iki katlıdan şelaleli modellere kadar çeşitlilik göstermektedir. Fuar standı, fuarda firmaya ayrılan yere sığabilecek boyutlarda ve aynı zamanda kullanışlı olmalıdır.

Stantlar genellikle yerden yüksekte olmaktadırlar ve belirli yerlerinde firmanın logosu, adı, sloganı gibi ayrıntılar yer almaktadır. Standın içerisindeki ışıklandırma, koltuklar ve tezgâhlar göze hitap eden şekilde yerleştirilmektedir.

Host ve hosteslerin fuardaki görevi ziyaretçileri karşılamak, ikramda bulunmak, yönlendirme yapmak ve gerekirse ürünler hakkında bilgi verebilmektir. Fuarda yer alan host ve hostesler titizlikle seçilmektedir. Güvenilir, iletişim becerileri yüksek, ürün tanıtımını etkili bir şekilde yapabilecek, görünüşüne önem veren, kelimeleri iyi kullanabilen ve gerekirse yabancı dil bilen kişiler olmalarına özen gösterilmektedir.

Fuarda, ziyaretçilere yapılan ikramlar genellikle ağır olmayan atıştırmalıklar ve içeceklerdir. Tatlı ya da tuzlu kurabiye, tatlılar, kürdana geçirilmiş sebze ve peynirler asortileri, kuruyemiş ve cips fuarlarda tercih edilen baş ikramlardır çünkü yenmesi kolaydır.

Fuar içerisinde isteğe göre müzik de çaldırılabilmektedir. Burada önemli olan nokta müziğin ortama ve fuara uygun seçilmesidir. Arka fonda hafif bir şekilde çalacak olan müzik gürültü oluşturmamalıdır.

 

blank

 

Satışı arttırma stratejisi olarak fuara katılabilecek ayrıntılar ise şunlardır:

– Ünlü şarkıcı ziyareti ve şarkı söylemesi
– Ünlü oyuncu ziyareti
– Kısa dans gösterisi
– Kısa komedi gösterisi

Bu ayrıntılar sayesinde fuardaki alanınıza dikkat çekebilir ve görülmesini istediğiniz ürünleri daha geniş bir kitleye gösterme imkanı bulabilirsiniz. Bunların yanında ziyaretçilerinize fuar anısı olarak fuar türüyle de ilgili hediyeler dağıtabilirsiniz.

Ancak bu ayrıntılar zorunlu değildir. Sadece ürün tanıtımı yapan sade bir fuar firması olarak da katılım gerçekleştirmek mümkündür. Yine bazı durumlarda fuar koşulları ya da kuralları bu tür ayrıntıları gerçekleştirmenize imkan vermeyebilmektedir ve durumla ilgili önceden araştırma yapmakta fayda vardır.

 

blank

 

İzmir Davetiye, fuar dizaynına ihtiyacı olan müşterileri için ilginç tasarımlar, hızlı çözümler ve estetik bir ortam yaratmaktadır. Ayrıca fuar organizasyonu için ihtiyaç duyulan tüm malzemeleri temin etmekte ve bütün çalışmaları firmayla iletişim içinde kalarak ve onay alarak gerçekleştirmeye özen göstermektedir.

İster otomotiv fuarı, ister teknoloji fuarı, ister sanat fuarı; hangi fuar çeşidi olursa olsun İzmir Davetiye ile en iyi hizmeti alabilirsiniz.

FİRMA KİMLİĞİ VE FUAR KONSEPTİNİN BENZERLİĞİNİN ÖNEMİ

Bir firmanın kendini sektöre gösterip insanlara tanıtması için bir kurumsal kimlik sahibi olması gerekmektedir. Bu kurumsal kimlik, firmayı diğerlerinden farklı kılmalı ve onu temsil etmelidir. Kurumsal kimliğin bir diğer artısı onun, tanıtımı ve akılda kalmayı kolaylaştırmasıdır.

Fuarda da bu kurumsal kimliği kullanmak firmanın işteki ciddiyetini temsil ettiğinden dolayı önemlidir. Koltukların sade koltuklar yerine logolu koltuklar olması ya da logo renginde olması, kullanılan kalemlerin basit kalemler yerine logolu ve sloganlı kalemler olması, konseptin logo renklerinden oluşması…

Tüm bunlar kurumsal kimlik kavramını pekiştirdiğinden güzel birer ayrıntıya dönüşmektedir.