Gelinlik… Tabi ki her genç kızın rüyası. Hayatlarının belki de en önemli gününün en özel simgesi. Bu özel simge için hayaller, planlar, araştırmalar yıllar öncesinde başlar. Hatta belki de damat bile ortada yokken….

Beyaz zaten kendisi asil bir renk olmasıyla beraber genç kızlarımızın düğünlerinde onlara gelinlik olarak eşlik etmesi,

bu asaletin hayallerle buluşması ortaya muhteşem görüntüler çıkarabilir. Her şeyin saf bir şekilde başladığı bugünü en güzel temsil eden şey.

Gelinlik te sınır tanımayan tasarımlar ortaya çıktığı için kızların en titizlendiği gelinlikler de bir o kadar çeşitleniyor. çeşitler çok olunca hayeller sınır tanımıyor, vücut , ten rengi, saç modeli ve rengi, bakış açısı, duruş vs. birçok unsura göre de farklılıklar gösteriyor.

blank

Tabi ki hayallerimiz çok önemli. Eminim ki her genç kız yıllardır hayalini süslediği gelinliği giyip o en güzel gününde boy göstermek ister. gelinlik giyecek gelin adayları bazen kendi hayelini bazen de başka birinin üzerinde gördükleri gelinliği kendi üzerlerinde hayel ederler. farklı kişilerin üzerinde gördükleri gelinlikler bazen kendi üzerlerine giydikleri zaman yada gelin adayının kendi  üzerinde görünce bazı hayal kırıklıkları yaşayabilir.

Ama tabi ki gelinlik o kadar büyülü bir şey ki hiç aklının ucundan geçmeyen bir gelinlik modeli giyildiğinde kusursuzca bedende güzelliğini sergiliyorsa o an insanı büyüleyip tüm fikirleri değiştirebilir.

Vücut yapısı gelinlik seçmede çok belirleyici bir etken. Özellikle son zamanlarda. Eskiden belki bu kadar alternatif yoktu. Giyerdi kızlar gelinliğini takarda telini duvağını biterdi.

Ama artık öyle mi? Balık gelinlik mi olsun, kabarık mı olsun, kabarıksa belin altından mı kabarsın yoksa üstünden mi, dantelli mi olsun tüllü mü olsun vs vs. Bu liste bu şekilde o kadar uzar ki sonu olmaz.

blank

Evlenecek olan gelin adayları söz konusu gelinlik olunca modayı  iyi takip ediyorlari bu konuyu en ufak bir detay için oldukça kapsamlı bir araştırma yapıyorlar. gelinlik de kullanılacak kumaş yada dantel modelini yada tülüne, duvağına çiçeğine kadar hepsi onlar için ayrı bi detay ve çok önemli. 

Genel olarak zevkinize bağlı olan gelinlik seçiminde bazen püf noktaları size çok büyük yardımlarda bulunabilir. Örneğin boyunuz kısaysa basene oturan modeller beden boyunuzu daha uzun gösterir.

etek boyu uzun olduğu zaman topuk giymek gerekir bu oldukça görünüm bakımdan etkileyecektir. Başka bir uzun gösteren detay ise boydan kesimdir.

gelinliğin üst ve etek kısmı belde dikililen  değil de dikey bi şekilde dikimi olan gelinlikler ve oldukça zarif duruyorlar giyilince.

blank

Mesela bir de hiç kabarık istemeyenler ama balık gibi üzerine yapışsın istemeyenler de olabilir. o zaman yine boydan bir gelinlik seçip altına kasnak veya tarlatan denilen kabartma telini kullanmasan sadece sert tüllerle çok az bir kabartma sağlanabilir.

O da sadece yürümeyi kolaylaştırmak için. Eğer ben prenses olmak istiyorum diyenlerdenseniz tabi ki kabarık bir model seçeceksiniz demektir.

Kabarık bir model istiyorsanız bel kesimini göbek üzerinde tutup etek tüllerinizin alt kısmını sert tüllerle destekleyip daha da kabarık olmasını sağlayabilirsiniz.

Üst kısımda elinize gelen tüllerin yumuşacık olması gerekir tam da prenses havasına girmişken kazık gibi tüller elinize değmesin.

blank

Yumuşacık tüller bulutları andırsın adeta ellerinizin altında.

İşte böyle çokça arttırılabilir detaylar. istediğinizi kafanızda tasarlayıp ve kendi vücudunuzu tanıdığınızda geriye kalan tek şey gidip gelinlikleri denemek ve yorumlamak kalacaktır.

Yorumladıkça eminim sizi yansıtan, en güzel model ve sizi en özel hissettiren gelinliği bulacaksınız.