Her yıl binlerce genç, çeşitli okulların bölümlerinden mezun olurlar. Bu olay, özellikle ebeveynler için onurlandırıcı bir durumdur. Çocuklarının mezun olması ve eğitim hayatına dair güzel adımlar atmasından dolayı, son derece mutlu olurlar.

Mezuniyetler, öncelerden yalnızca Üniversitelerde gerçekleşen kep törenleriydi. Fakat günümüzde, artık ilkokulda bile mezuniyet törenleri düzenleniyor. Gençlerin sahne önüne geldiği ve kısa metinler okuduğu bir alan bulunur. Ardından tüm mezunlar elindeki kepleri atar ve mezuniyet töreni tamamlanır.

Mezuniyet Organizasyonu Nedir?

Mezuniyetler her ne kadar büyüleyici bir şölen olsa da, yapılış aşaması oldukça zordur. Konukların çağrılması ve mekânın ayarlanması uzun süren bir işlemlerden meydana gelmektedir. Mezuniyet organizasyon şirketi, bu alanda hizmet verir. Mezuniyetin yapılacağı alana dair, tüm görevler ve sorumluluklar şirkete aittir. A’dan Z’ye tüm ayarlamaları şirket yapar.

Etkinlik süresince, çalışanlarını görevlendirir ve törenin güzel sonlanmasını sağlar. Mezuniyet organizasyonları, mezun olunan okula göre yapılır. İlkokul, lise ve üniversite için ayrı konseptler hazırlanır.blank

Mezuniyet organizasyonlarında, olması gereken şeyler ve istenen ekstralar şirkete bildirilir. Fakat organizasyon için hazırlanmış olan bazı paketler vardır. Bu paketlerin fiyatı oldukça uygundur. Eklenmesi veya çıkarılması istenen özellikler olursa, fiyatlarda değişme yaşanır. Organizasyon yapılırken, görsellik ve ayrıcalık ön planda tutulur.

Gençler, hayatında 1 kez mezun olacağı için, çok titiz bir çalışma gösterilir. Mekânda bulunan her dekor, ayrı bir özellik taşır ve organizasyonun farklı olması için birçok işlem uygulanır. Organizasyon dahilinde belirlenen bazı eklemeler ve ekstralar vardır. Organizasyon paketinde yapılan işlemler şu şekilde sıralanabilir.

•Sahne kurulur ve dizayn edilir.
•Podyum hazırlanır.
•Ses ve ışıklandırmalar yapılır.
•Kumaş süsleme yapılır ve seçimler gençlere bırakılmıştır.
•Konfeti ve meşale şovu
•Havai fişek gösterisiblank

Ekstralar

Yukarıda yazılmış olan işlemler, paket içerisinde sabit olarak yapılır. İstek durumuna göre mekâna girişlerde kırmızı halı temini de yapılır. Bu kırmızı halı üzerinde, gençler yürüyerek mekâna geçiş yapar. Buna ek olarak kep kiralama hizmeti de vardır. Öğrenci sayısı şirkete verilir ve verilen sayıda kepler mekâna getirilir. Keplerin tasarımı ve seçimi, gençlere bırakılmıştır.

Ayrıca davetiye ve reklam işi de yapılmaktadır. Davetiyelerin basım işlemi çok aşamalı olduğu için, firmaya gelinip seçim yapılması gerekir. Davetiye basımı pakete eklendiği zaman, ufak bir ücret yansır. Kataloglar içerisinde, çeşitli davetiyeler ve kartlar bulunur. Hepsi ayrı ayrı düzenlenmiş ve dizayn edilmiştir.

Mezuniyet organizasyonunun yapılacağı alana karar verilmemiş ise, firma dahilinde anlaşmalı olan mekânlar vardır. Bu alanlar yalnızca firmaya mahsustur ve hizmete hazırdır. Deniz veya doğa manzaralı olan mekânlar vardır.

Mekânın tüm sorumluluğu, şirkete aittir ve etkinlik süresince çalışanlar bu alanda bulunur. Mekân seçimi, en titiz davranılan bir konudur. Öğrenciler mekâna gelip kontrol ederler ve onay alındıktan sonra, mekân tutulur.blank

İstek durumuna göre, mekâna girişlere güvenlik ve korumalar da yönlendirilir. Güvenlikler mekândaki güvenliği üst düzey tutarlar ve sorunsuz bir etkinlik olmasını sağlarlar. Mekânın içerisinde ve dışarısında olmak üzere, toplam 3 güvenlik bulunur. Son teknoloji telsizler ile mekânın güvenliğinden sorumludurlar.

Organizasyonun yemekli veya yemeksiz olması da, mezunlara bırakılmıştır. Yemekli organizasyon fiyatları, biraz daha artış gösterir fakat son derece lezzetli yemekler yapılır.

Firmada görev alan profesyonel aşçılar, her damak tadına ve kültüre hitap eden yemekler yapar. Bu yemekler, firma dahilinde çalışan komiler ve garsonlar ile servis edilir. Aynı şekilde, alkollü olan mezuniyetler de, firma tarafından düzenlenir.

Alkollerin satın alınması ve mekâna getirilmesi, şirkete aittir. Alınacak alkollerin listesi, organizasyon sahiplerine iletilir ve giderler hesaplanır. Bu giderler dahilinde işlemler yapılır ve devam eder. Organizasyon alkollü değil de sade olacaksa, yukarıda yazılmış olan paketler geçerlidir. Bu paketler sabittir ve istek durumunda çıkartmalar da yapılabilir.blank

Mekâna DJ yönlendirmesi de yapılır. DJ’ler toplumda yer alan, en kaliteli müzik çalan DJlerdir. Etkinlik süresince görev alırlar ve mezunların eğlenmesi için birçok müziği bulundurur. Üstelik müzik listeleri çok geniştir ve istenilen her müziği çalabilirler.

Şirket bünyesinde çalışma gösteren kameramanlar da ekstralar içinde yer alır. Kameramanlar, etkinlik devam ederken mekânda bulunur. Organizasyon süresince fotoğraf ve video çeker. Etkinlik bittikten sonra fotoğraflar ve videolar,

CD halinde hazırlanır ve öğrencilere teslim edilir. İstek durumuna göre, öğrencilerin öğrencilik süresince geçirdiği zamanları anlatan bir slaytta yapılır. Bu slayt, mezuniyet alanında yer alan projeksiyon cihazından yansıtılır ve mekana görsellik katar.blank

Organizasyonun İşleyişi

Organizasyon, mekan seçimi ile başlar. Mekan seçimleri gençlere bırakılmıştır ve tüm mekan sorumluluğu şirkete aittir. Ardından plan aşamasına geçilir. Mekanda yapılacak olan tüm uygulamalar, plan ve raporlar halinde mezunlara sunulur. Eklenmesi veya çıkarılması istenen ögeler düzenlenir. Yapılan işlemler, plana göre işler ve plan dahilinde son bulur.

Mekan ayarlaması yapıldıktan sonra, mekan süslemesine geçilir. Mekana kırmızı halı serilir ve podyum düzenlenir. Ardından mekana katılacak olan kişilerin listesi istenir ve davetiye basılacak ise, davetiye türünün seçilmesi istenir.

Bu işlemlerden sonra bistro masalar mekana getirilir. Mekana gelecek kişilere ait, masa numaraları ve oturma planı oluşturulur. Sahne ışıklandırması ve DJ kabini de ayarlandıktan sonra mekan süslemesi yapılır. İstenilen her süs mekana getirilir ve hazır konumda bekletilir.blank

İşlemler bittikten sonra mezuniyet saati gelir ve hizmet başlar. Organizasyon süresince görevli olan arkadaşlar giriş kısmında davetlileri karşılar. Gelen davetlileri, ait oldukları masalara ve bistrolara doğru yönlendirir.

Bu sırada DJ, ortama ait bir müzik çalar ve konukların yerlerine geçmesi beklenir. Ardından etkinlik başlar. Öğrenciler kırmızı halılardan, güvenlikler eşliğinde geçilir ve sahneye çıkartılır.

Bu sırada ekrana öğrenciler için hazırlanmış olan slaytlar yansıtılır. Her öğrenci kendi metnini okur ve hazır konuma geçer. Tüm öğrenciler geldikten sonra, kep atma töreni başlar ve konfeti eşliğinde kepler atılır.

Kep töreni bittikten sonra ise, DJ sahne alır ve öğrencilerin eğlenceli bir vakit geçirmesi için kaliteli müzikleri çalar. Bu sırada meşale ve havai fişekler patlar. Kameramanlar, tüm gelişen olayları an ve an sahneler.

Gençler sahnede gece boyu yer alır ve etkinlik istenilen bir zaman zarfında sonlanır. Etkinlik bittikten sonra görevliler, davetlilere eşlik eder ve kapılardan çıkmasına yardımcı olur.blank

Etkinlik sona erdikten sonra, mekanın tüm temizliği ve bakımı şirkete aittir. Koyulan tüm bistro ve sandalyeler toplanır. Yapılan süsler yerlerinden çıkarılır ve mekan ilk haline çevrilir. Gelen konuklara teşekkür anlamında, bir mezuniyet kartı verilir ve organizasyon sonlanır. Açık hava olan mezuniyetler de aynı şekildedir.

Organizasyonun Raporu

Organizasyon bittikten sonra, yapılan ekstralar ve işlemler raporlar halinde öğrencilere verilir. Bu kısımda yapılan tüm işlemler detaylı bir şekilde listelenmiştir. Ücret aşaması en son aşamadır ve öğrencilerin memnun olup olmadıkları sorulur.

Bu sorular karşısında alınan cevaplar, şirket için oldukça önemlidir. Öğrenciler verilen raporları ve faturaları teslim alır. Son olarak kameramanların hazırlamış olduğu CD’ler, öğrencilere verilir. İstek durumuna göre, bu CDlerin adetleri çoğaltılabilir.