Organizasyon Nedir?

Organizasyon; kelime olarak örgütlemek, düzenlemek anlamına gelmekle beraber kişiler veya şirketlerin bir amaç için toplanarak gerçekleştirdikleri etkinliklere de organizasyon denilmektedir. Genel olarak bakıldığında; açılış organizasyonu, düğün organizasyonu ve havai fişek ve ateşli görseller organizasyonu gibi pek çok amaç için düzenlenen etkinliklerin amacını şu şekilde sıralayabiliriz:

-Etkinliği en iyi şekilde organize etmek,
-Etkinlikte oluşabilecek kargaşanın önüne geçmek,
-Etkinliklerde oluşan gereksiz işlemlerin önüne geçmek,
-En etkin ve en verimli olacak şekilde etkinlik düzenlemek,
-Düzenin sağlandığı ve amacına uygun bir etkinlik oluşturmak,
-Yapılan etkinliklerle zamanı yöneterek başka işlere daha çok ağırlık verebilmek,
-Katılımcılarda iyi bir imaj bırakabilmek.

 

blank

 

Bu amaçlarla düzenlenen etkinliklerin başarılı olması halinde organizasyon sahibine birçok faydası olabilecektir. Başarılı bir organizasyon için organizasyon ajanslarının faydalarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:

Organizasyonunuz profesyonel bir şekilde düzenleneceğinden ihtiyaç olan tüm ekipmanlar, organizasyon ajansları tarafından araştırılır, temin edilir ve hazırlanır. Organizasyon firmaları organizasyonunuz için en uygun ve farklı ekipmanları temin etmeye çalışarak, organizasyona farklı bir hava katmaya çalışırlar.

Havai fişek ve ateşli görseller organizasyonu gibi etkinlikler için gerekli ekipmanları mekana ve modaya uygun seçerek, organizasyonun amacına uygun geçmesi için destek olurlar.

Temin edilen organizasyon ekipmanlarının kurulum ve dizaynını yaparak, size herhangi bir işi bırakmazlar. Tüm bu ekipmanların kurulum aşamasında siz sadece fikrinizi söylersiniz. Diğer tüm teknik detaylarla organizasyon ekibi ilgilenmektedir.

 

blank

 

Gerek organizasyon hazırlığındaki gerekse organizasyon sürecindeki tüm yükü organizasyon firmaları yüklenerek iyi bir organizasyon için çabalarlar. Özellikle büyük organizasyonlar için tek başınıza organizasyon yapmak, çok yorucu ve ağır bir yük olduğundan, bu aşamada organizasyon firmaları sizlere büyük destek olmaktadır.

Aslına bakılırsa organizasyon ajansı ile çalışmanın en büyük faydası insan sağlığıdır. Çünkü organizasyonlar stres dolu geçebileceğinden insan sağlığını etkilediği görülebilmektedir. Bunun için stresle baş edebilmek için organizasyon firmalarının önemli bir yeri bulunmaktadır.

Organizasyon sürecinde en ufak bir sorun organizasyonun bütünlüğünü bozabileceğinden organizasyon firması ile çalışmak, bu tür sorunlara anında müdahale edilebilmesini sağlamaktadır. Organizasyon firmaları ile çalışarak farklı konseptler ile davetlilerin karşısına çıkabileceğinizden organizasyonun davetlilerin aklında kalıcı olma ihtimali yüksektir.

Organizatörler, organizasyonun daha çok kişiye ulaşabilmesi için reklam yaparak organizasyona katılımı arttırabilirler. Organizasyon için çalışan ekip organizasyonun başarısı için çalışırken; siz de firmanızın tanıtımı ve ürünlerinin satışına odaklanarak organizasyonu fırsata çevirebilirsiniz.

 

blank

 

Organizasyon Çeşitleri

Organizasyon kelimesi çok geniş bir kavram olduğundan hemen hemen her şey için organizasyon düzenlenebilmektedir. Farklı adlarla ve farklı alanlarda en çok yapılan organizasyonları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

-Lansman Organizasyonları
-Konser Organizasyonları
-Panayır Organizasyonları
-Kurtuluş Günü Organizasyonları
-İndirim Günleri Organizasyonları
-Tanıtım Günleri Organizasyonları
-Davet Organizasyonları
-Sünnet Organizasyonları
-Düğün Organizasyonları
-Yılbaşı Organizasyonu
-Sevgililer Günü Organizasyonu
-Havai fişek ve ateşli görseller organizasyonu
-Kongre Organizasyonları
-Açılış Organizasyonları

Bu organizasyonlar farklı alt başlıklarla da ayrılabilmektedir. Her ne kadar isimleri farklı olsa da bu organizasyonların başarıya ulaşabilmesi için profesyonel bir ekiple çalışmak şarttır.

Havai Fişek Ve Ateşli Görseller Organizasyonu

Organizasyon türlerinden biri olan havai fişek ve ateşli görseller organizasyonu ise renkli ve akılda kalıcı bir organizasyon yapmak isteyenlerin ilk tercihleri arasındadır. Bu organizasyonlar genel olarak gökyüzü gösterileri için yapılabildiği gibi başka bir organizasyonun parçası da olabilmektedir.

 

blank

Ateşli Görseller Organizasyonu

Bu organizasyonlarda ana etken ateştir. Ateşin gücü ve ihtişamını kullanarak yapılacak organizasyonlar daha ilgi çekici ve daha etkili olabilmektedir. Bu sebeple; özellikle konser, gösteri gibi etkinlikler için ateşli görseller organizasyonu tercih edilmektedir. Ateşli görseller organizasyonu için kullanılan ekipmanları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

Volkanlar (Ateş Fıskiyesi) :Genel olarak her türlü etkinlik için kullanılabilecek volkanlar, silindir bir biçimde üretilmektedirler. Çevreye herhangi bir zararı bulunmayan bu gösteri aracının teknolojinin gelişmesiyle çok farklı kullanım alanları da oluşmuştur.

Günümüzde uzaktan kumandalı volkan patlatma sistemleri de kullanılabilmektedir. Duman ve koku içermeyen bu ürün, ister açık ister kapalı alanlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir.

 

blank

 

Alev Makineleri: Alev makineleri ise daha çok parti ve konserlerde tercih edilmektedir. Bir tüpün içine sıkıştırılmış gazın ateşlenmesi ile 5-6 metreye kadar çıkabilen alevler oluşturan bu makineler, uzaktan kumanda ile idare edildiğinden son derece güvenlidir. Etkinliğinize farklı bir hava verebilecek alev makineleri organizasyonlarda sıkça tercih edilebilmektedir.

Ateş Şelalesi: Yakıcı bir özelliği olmayan ateş şaleleri, organizasyonun yerine göre yukarı bir yere konulur. Daha sonra, makinenin çalıştırılması ile aşağı doğru akan bir ateş görünümü elde edilir. İç mekanlarda bile rahatlıkla kullanılabilecek bu ürün, özellikle stadyumlarda, konserlerde, özel şov gösterilerinde tercih edilmektedir.

Pyroteknik Malzemeler: Ateş yazıları, çarkıfelekler, Roma ve Babil Kandilleri, dış mekan şaleleri, maytaplar gibi birçok Pyroteknik malzemeler organizasyona daha farklı hava katmaktadır.

 

blank

 

Havai Fişek Organizasyonu

Yurtdışından özel olarak getirilen havai fişekler ile etkinliklerinize farklı bir hava katabilirsiniz. Kullanılacak malzemenin kalitesine ve havada kaç dakika kalacağına göre değişen havai fişekler, 200 metreye kadar çıkabilerek çeşitli efektler oluşturulmasına yardımcı olurlar. Ayrıca organizasyonun içeriğine uygun olarak hazırlanan havai fişeklerin kalitesi, gösteri mekanına ve çevre durumuna göre değişebilmektedir.

Gökyüzüne atılarak gerçekleştirilen havai fişek organizasyonlarında gök bombaları önemli bir yere sahiptir. Fırlatma barutu, elektronik fünye, fitil ve proteknik kimyasalların bulunduğu gök bombaları; muhafaza kabında yer alan havai fişeğin fırlatılıp, aynı esnada zaman ayarlı fünyenin ateşlenmesi ile belli bir süre sonra patlayarak çeşitli efektler oluşturmaktadır.

 

blank

 

Havai fişek organizasyonu için havai fişeklere alternatif olarak geliştirilen Roma Kandilleri ise havai fişek gösterisi yapılmaya uygun olmayan mekanlarda tercih edilmektedir.

Uzun tüpler içinde yer alan fırlatma barutu ile farklı efektler yapılabilecek bu kandiller; 25 ile 75 mm ölçülerine sahip olup, gökyüzünde etkileyici bir efekt isteyenlerin tercihleri arasındadır.

Havai fişek organizasyonlarında tercih edilen bir diğer gösteri aracı ise Komet’lerdir. Kometler, gökyüzü toplarının içine bir tane proteknik efektin konulmasıyla oluşturulmaktadır.

Yaklaşık 25 metre gökyüzüne çıkabilen Kometler, farklı renklerle de kullanılabildiğinden müzikle beraber yapıldığında özellikle senkron gösterilerinde sık sık tercih edilmektedir. Hatta bazı etkinliklerde Komet ve müzik ağırlıklı koreografiler düzenlenmektedir.

 

blank

 

Kullanım alanları farklı olsa da tüm bu gösteri araçları havai fişek ve ateşli görseller organizasyonu etkinliklerinde kullanılabilmektedir. Farklı bir hava katarak akılda daha kalıcı bir organizasyon yapmak isteyen kişi veya firmaların tercih edebileceği havai fişek ve ateşli görseller ile etkinliklerinizi renklendirmeniz mümkün.

Organizasyonda yer alan davetlilere güzel vakit geçirtmek ve organizasyondaki neşe ve heyecanı üst seviyelere taşımak için yapılan havai fişek gösterilerinde istenen verimin alınabilmesi için kullanılan malzemenin dikkatle seçilmesi gerekmektedir.

Ayrıca ateş içeren bu tür havai fişek ve ateşli görseller organizasyonu için önceden planlama yapmak, yasal izinleri almak ve profesyonel bir ekiple çalışmak organizasyonun sorunsuz bir şekilde tamamlanması için önem teşkil etmektedir. İşinde uzman ve profesyonel bir ekiple yapılan bu gösteriler, organizasyonun başarıya ulaşması için önemli bir etkendir.