Organizasyon Hakkında Detaylı Bilgiler

Organizasyon iki anlamda kullanılmakta olan bir kavram olma özelliğine sahiptir. Bir işi yapmak amacıyla birden fazla kişinin bir araya gelmesi ve sonrasında işi yapmak üzere çeşitli faaliyetlerde bulunma davranışı bir organizasyon niteliği taşımaktadır.

Bir şirketin kurularak hayata geçirilmesi, kurulan işletmenin işletilirliğini sürdürmesi ve bu şirketin işletilmesi sürecinde kişilerin gösterilmiş olduğu şema da organizasyon şeması niteliği taşımaktadır.

Bununla birlikte organizasyon etkinlik anlamına gelmektedir. Sayıları bir ve ya daha fazla olan enstrümanın bir araya getirilmesi ile ortaya çıkarılan faaliyeti organize etmek, çeşitli hazırlıkların yapılması, parçaların bir araya getirilmesi ile bir etkinlik planı hayata geçirmek, bir ve ya birden fazla kişinin bir araya gelerek bir şeyi hayata geçirmesi diğer bir ifade ile organize etmesi durumudur. Örneğin bir düğü, bir doğum günü partisi ve ya fuar organizasyonu bir etkinlik organizasyonu olma özelliğine sahiptir.

Organizasyon Yönetimi

Organizasyon yönetimi oldukça önemli bir konudur. Düzenlenmesi planlanan organizasyonun ayrıntıları, davetlilerin gerçekleştirilen işten ne düzeyde memnun olacaklarını ortaya koyan en önemli faktörü oluşturmaktadır.

Organizasyon konusunda üzerinde büyük bir hassasiyet gösterilerek durulması gereken noktaların varlığı söz konusudur. Bunlar organizasyonu gerçekleştirecek olan organizasyon sahibi olan firmanın kişi veya gurup için olumlu yönde katkı sağlayabileceği gibi aynı zamanda ciddi olumsuzluklar da doğurabilmektedir. Bu Nedenle organizasyon yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı konuların varlığı söz konusudur.

Organizasyon Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

– Gerçekleştirilmesi planlanan etkinliğe tam anlamıyla hakim olunması son derece önemlidir.
– Organizasyon için bu konuda tecrübe sahibi olan ve tecrübeli, becerikli bir ekiple çalışılması son derece önemlidir.
– Düzenlenen organizasyonun ruhuna uygun olan en doğru oturma düzeni belirlenmesi önemlidir.
– Bütün davetlilere hizmet verebilecek sayıda organizasyon görevlisinin bulundurulması gerekmektedir.
– Eğer bir fuar organizasyonu hayata geçirilecek ise fuar organizasyonu için en olmazsa olmazların belirlenerek gözden kaçırılmaması son derece önemlidir.
– Gerekirse organizasyonun sorunsuz ve eksiksiz bir biçimde düzenlenebilmesi için raporlar hazırlanmalı ve muhatap olunan kişiye bir diğer ifade ile firma sahibi ya da organizasyon sahibine sunulmalıdır.

Eğlence Amaçlı Organizasyonları Nelerdir

– Düğün organizasyonu
– Sünnet Organizasyonu
– Nişan Organizasyonu
– Kokteyl organizasyonu
– Kına organizasyonu
– Piknik organizasyonu
– Doğum günü organizasyonu
– Açılış organizasyonu
– Yılbaşı Organizasyonu
– Sevgililer günü organizasyonu

Burada ifade edilen organizasyon türlerinin tamamı eğlence amaçlı olan organizasyonları ifade etmektedir. Organizasyonlar hayatın her evresinde önem arz eder. Devlet yönetiminden şirket yönetimlerine, düğünlerden çeşitli eğlence amaçlı faaliyetlere kadar çeşitlilik gösteren organizasyon faaliyetleri bulunmaktadır.

Organizasyon Nasıl Yapılır?

Organizasyonun kusursuz ve profesyonelce bir şekilde yapılabilmesi için bazı kriterlerin varlığı söz konusudur. Peki organizasyon nasıl yapılır? İşte adım adım organizasyon hazırlıkları;

– İlk olarak organizasyon için hedef kitle ve bu kitlenin beklentileri belirlenir,
– Organizasyonda önemli yeri bulunan hostlar, hostesler, dansçılar, palyaçolar, fotoğrafçılar, çekim yapacak kameramanlar, ulaşım ve parking hizmetlerinin eksiksiz olarak yerine getirilebilmesi için görev alacak kadrolar oluşturulur,
– Organizasyona davet edilecek kişiler belirlenir ve bu kişilerin tamamı haberdar edilir,
– Gerçekleştirilecek olan organizasyon basına açık bir şekilde olacak ise davetiyeler ve basın duyuruları yapılır,
– Gerçekleştirilen organizasyon yemekli ve içkili ise düzenlemeler ona göre uygun olarak yapılır,
– Davetliler için en uygun ağırlama ve oturma düzeni belirlenir,
– Organizasyonun belirlenmiş olan konseptine uygun, hedef kitleye ve maksada göre gurup ve ya müzik seçimi gerçekleştirilir,
– Ödül töreni varlığı söz konusu ise bu törenin detayları ile ilgili olarak gerekli hazırlıklar tamamlanır.

Organizasyonlarda Neden Dansa Sıkça Yer Verilir?

Organizasyonlar düzenlenirken özellikle son zamanlarda dans gösterileri pek çok organizasyonun gözdesi olma konumuna gelmiş durumdadır. Özellikle partiler, açılış törenleri, fuarlar, kokteyller ve diğer çok çeşitli etkinliklerin düzenlenmesinde dans şovlarını, davetliler büyük bir ilgi göstererek izlemektedirler.

Özellikle firmalar tarafından düzenlenen organizasyonlarda Latin Amerika kökenli dans gösterilerine düzenlenmekte olan etkinliklerde çık sıklıkla yer verilmektedir. Bu dans çeşitleri arasında ise Bacha, Salsa ve tango gibi dans türlerinin yanı sıra oryantal olan ve gelenekselliği bulunan ve zumba gibi yeni dans türleri de özel gece organizasyonlarında çokça tercih edilmektedir.

Gerçekleştirilen Dans Organizasyonları ile ;

– Gerçekleştirilmekte olan organizasyon etkinlikleri çok daha renkli ve eğlenceli hale gelmektedir.
– Dans gösterileri insanlar üzerinde çok olumlu etkiler yaratır, ortamda çok daha pozitif bir atmosferin oluşmasına ciddi katkı sağlanır.
– Katılımcılar üzerinde kendileri için özel bir faaliyet gerçekleştirildiği yönünde olumlu bir düşünceye sebebiyet verir.

Sektörde, gerçekleştirilen etkinlikte, o günün amacına uygun ya da katılımcıların profiline hitap eden biçimde istenilen dans gurubunun seçimi olumlu bir etki ortaya koyar.
– İnsanların dikkatini belirli bir nokta üzerine toplamak mümkün olabilir, dans gösterisinin sona ermesinin ardından vurgu yapılmak istenen bir konu varsa ona yer verilebilir.

Organizasyon Şirketlerinin Önemi

Kurumlar, gerek tanıtımlarının yapılması gerekse pek çok öneli işlerinin yürütülebilir olması için organizasyon şirketlerine gereksinim duymaktadır. Tanıtım, reklam ve halkla ilişkiler gibi çeşitlilik gösteren konularda dana önemli ve özenli olmanın öneminin büyük ölçüde öne çıktığı günümüzde, işinde iyi olan, kuruma gerekli güveni sağlayabilecek nitelikte olan organizasyon ajansları her zaman ön planda yer alacaktır.

Gündemi çok fazla yoğun durumda olan kurumlar, bu duruma ek olarak halkala ilişkiler ve tanıtım konularında ayrıca gerek duyulan özeni göstermeyebilmektedir. Böyle bir durumun yaşandığı süreçlerde en önemli yardımcılar en iyi organizasyon şirketleri olacaktır.

Bir şirket yeni açıldığında, yeni olan bir hizmeti ya da ürünü piyasaya sunacağı zaman, etkinlik ve organizasyon şirketlerine büyük ihtiyaç duyulmaktadır. Firmanın anlaşma sağlamış olduğu organizasyon ajansı, kurum ile üzerinde anlaşma sağladığı bütçe ve detaylar üzerinden gerekli işlerin en iyi biçimde yapma sorumluluğunu başarılı bir biçimde yerine getirmektedir.

Hizmette kaliteyi yakalamış durumda olan etkinlik ve organizasyon firmaları ile her zaman iletişim halinde sürdürülen işler, hem kurumu hem de hedeflenmiş olan kitleyi memnun etmek konusunda önemli bir rol üstlenmektedir.

Bir firma markanın hafızalarda kalıcı hale gelebilmesi için, yazılı ve sözlü medya araçlarını kullanmakla yetinmek durumunda kalmamalıdır. Bunun için mutlaka bir etkinlik ve organizasyon ajansından hizmet almalıdır.

Ancak bir firmanın, piyasaya sunmakta olduğu ya da sunacağı ürün veya hizmetlerin hedef kitlenin hafızasında etkili bir biçimde yer etmesini sağlamak için seçeceği organizasyon ve etkinlik ajansı seçimi konusunda dikkatli davranması da dikkatli ve özenli olması önemlidir. İyi bir etkinliğin ya da organizasyonun gerçekleştirilebilmesi için, kaliteli bir hizmet veren organizasyon ajansında bulunması gereken özellikleri göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

Aksi bir durumda umulan sonucun elde edilememesi ile birlikte pek çok olumsuzlukla da karşılaşmak söz konusu olabilmektedir. Doğru seçilen bir organizasyon ajansının ciddi faydaları olabileceği gibi yanlış yapılan bir organizasyon ajansı seçimlerinin de doğurabileceği çok ciddi olumsuz sonuçların varlığı söz konusu olabilmektedir.

Organizasyonlar özellikle tanıtımlar için çok büyük önem teşkil ederler. Bu nedenle organizasyon için tercih edilecek olan firmaların referansları ve hizmet tecrübeleri son derece önemlidir.

Düğün & Davet Organizasyonları Nasıl Planlanır

Düğün organizasyonları çok önemli ve hassas bir konudur ayrıca bu konularda birçok organizasyon firması hizmet vermektedir.

Düğün öncesi hazırlıklar organizasyon planlanması, gelinlik ve davetiye, mekan seçimi, mekan süslemesi, düğün konsept teması, gibi çok ince detaylara sahip olan düğün organizasyonlarında birçok müşterimiz organizasyon aşamasında aksaklıkların olduğunu söylemektedirler.

Bu tür aksaklıkların ana nedeni yeterli bilgi ve tecrübeye sahip personellerin organizasyon işinde olmaması.

Organizasyon da düğün sahipleri genellik hazır paketler alırlar yada bütçeleri uygun ise kendilerine özgü düğün planı tasarlarlar. organizasyon firmalarının da düğün organizasyonu için özel hazırladıkları düğün temaları mevcuttur.

Düğün yapmaya karar verdiğiniz zaman kendiniz ve misafirlerinizin rahat edebileceği ve ulaşımı hatta diğer yönleriyle de sizin için uygun olabilecek bir mekan seçimini yapmanızı tavsiye ederiz.

Düğün Organizasyonları Bütçe Konusu

Sizin için uygun olabilecek bir düğün teması tasarlamalarını isteyerek size en yakın ve bütçeniz için en uygun olan düğün temasını seçmenizi sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Düğün organizasyon firmaları müşterileri için farklı temalarda kullanılan düğün paketleri ve düğün temaları mevcuttur. düğün temaları fiyat ve içerik açısından farklı olabilir

kullanılan veya yapılacak olan etkinliklerin niteliğine göre tema ücretleri farklılık gösterecektir.

Organizasyon firmalarının ortaya çıkardıkları düğün temaları genel olarak düğünlerde kullanılan ürün ve aksesuarlardan elde edilmiştir.

Kendiniz için sıradışı ve farklı bir düğün teması yaptırmak istiyorsanız bunun için önceden bir ortaganizasyon tasarım yetkilisi ve uzman biri ile görüşmenizi ısrarla tavsiye ederiz

 

Organizasyonlar daki Aksamalar

Kendi başınıza vereceğiniz kararla doğru olmayabilir ve sizin için çok özel olan bu gecede sorunların yaşanması kaçınılmaz olur.

böyle kalabalık insanların katılımlarının olacağı organizasyonlara muhakkak bir idarecinin personelleri kontrol etmesi lazım personellerin kendi başlarına yaptıkları uygunsuz hareketler düğün de bazı etkinliklerin aksamasına neden olacaktır.

Çok kalabalık olan organizasyonlada bizler muhakkak organizasyonların basşında duracak bir yönetici gönderilmesini uygun buluyoruz.

Örneğin yemekli bir düğün organizasyonunda sevislerin aksaması ve ikramların geçikmesi düğün saatinin geç kalmasına ve eğlencenin  aksamasına neden olacaktır.

Düğünlerde ki aksamaların büyük nedeni servis ve organizasyonda görevli olan personellerin işlerini tam olarak icra etmemelerinden kaynaklanmadır.

Mutu bir düğün organizasyonu geçirmeniz için profesyonel bir kişiden bilgi almanız ve önceden bu konular hakkında bilgi alışverişi yapmanızı tavisiye ederiz.