Sünnet düğünlerinin önemi

Her aile kendi çocuğu için güzel bir şeyler yapmak ister örneğin sünnet zamanı ona güzel bir sünnet düğünü planlar ve onun mutlu olması için gerekirse kredi çeker yada borca girer ve çocuğunun istediği her şeyi yapar. sünnet davetiyesi magnet hediyeler, kıyafetler ve değişik birçok hazırlığı yaparak onlar için ileri de hatırlanabilecek güzel anılar bırakır.

davetiye hazırlıklarında bizim gördüklerimiz ailelerin kendi düğünlerinden daha fazla ilgilendikleri ve onlar için en iyilerini yapmaya çalıştıklarını görmekteyiz. bizler de bu mutluluğa ortak olmak için ilginç tasarımları veya çocukların resimleri ile hazırlanmış çok güzel davetiye modellerini onlara sunmaktayız. hediyelik şeker içinde yine aynı şekilde biblo tarzı yada sünnet arabası şeklinde veya kokulu magnet gibi birçok farklı tasarım sunmaktayız. tasarımlar da çocukların istedikleri her türlü hazırlıklar yapılmaktadır. farklı görseller, eğlenceli ve komik tasarımlar ile çocuklar mutlu edilerek onların bu özel günlerinde yanlarında oluyoruz. ayrıca ailelerin özel istekleri varsa tasarımlarda bunları kullanmaktayız

Sünnet eğlenceleri öncesi yapılması gerekenler

Düğün öncesi aileler gündüz vakti öğleden sonra yada ikindi den sonra yemekli mevlit-i şerif okuturlar yada sadece pilav ayran gibi gelecek olan misafirlere ikramlarda bulunurlar.

Mevlit-İ şerif her zaman okunmasa bile düğün günü evde muhakkak ufak çaplı hizmetler yapılmaktadır. ayrıca konvoy da yine yemekten sonra gelen davetliler ile birlikte yapılmaktadır. konvoy saati genel olarak düğünden iki saat önce olabilir. yada düğün salonuna gitmeden önce yapılabilir. eğer uzaktan gelecek olan misafirler var ise onları düğün sahibi evinde irtibat kuracak birilerinin olması gerekir.

Düğüne gelmek için uzak yollardan gelenler için misafir odaları yada onların rahat kalabilecekleri oteller ile önceden rezervasyon yapılmalıdır. maddi durumu iyi olan ailelerin bir otel salonunda düğün yapıp gelecek olan kişiler içinde aynı otelde davetlilerin kalması için yer ayırtarak onlara hem düğün keyfi hemde bir gecelik tatil keyfi yaşattıklarını programları görüyoruz.

bunlar her bütçeye uygun olmadığını bildiğimiz için bu konunun detaylarına giremiyoruz çünkü tatil ve deniz kenarında bir oteli bir gecelik kapatmak ve üstelik 3 öğün yemek vermek gözle görülür şekilde bir bütçe ayrılmasını gerektirir. her zaman klasik olarak yapılan sünnet düğünleri sabahtan eve misafir olarak gelecek olan kişiler için yemek ikramları verilmeye başlar ve öğleden sonra mevlit-i şerif okutularak yine katılan davetlilere ikramlar yapılır.

Mevlitten sonra ise konvoy başlar ve çocuk gezdirme olayına girilir onunda bir saat gibi bir zaman sürdüğünü düşünürsek akşam 19.00 gibi insanlar düğün için mekana gitmeye başlarlar gelecek olan kişilerin toplanması da yine biraz zaman alabilir. düğün tam olarak yaz aylarında 20.. gibi kış aylarında ise 19.30 gibi başlar ve eğlence yemek diğer etkinlik hizmetleri. organizasyon varsa onların yaptıkları hizmetler de araya girerek uzunca bir program oluşturulur. hem insanlar eğlenir hemde düğünü tertip aile gelen akrabaları ile tanışır ve onlar ile birlikte zaman geçirir.

Böylece düğün de son hızla müzik eşliğinde devam eder ve insanların evlerinin uzaklık yakınlık mesafelerine göre yavaş yavaş düğün alanını terk etmeye başlarlar bu arada organizasyon firması yetkilileri de giden misafirleri uğurlamayı da ihmal etmezler

Related Posts