Davetiye Bastırmak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Davetiye seçimi

Davetiye seçimi herkes için önemlidir. Çünkü hazırlığı yapılan özel günün haberini vermek için katılması istenilen kişilere haber veren görseldir. Bu yüzden davetiye bastırmadan önce detaylı bir şekilde araştırma yaparak en iyi karar verilmelidir. Davetiye seçiminde kararsız olanlar için tasarım araştırmaları, adet sayısı hakkında karar verilmesi ve davetiye kağıdıyla ilgili kararların verilmesi gereklidir.

Davetiye bastırılırken nelere dikkat edilmelidir?

Davetiyenin hazırlık sürecinde birden fazla noktaya dikkat etmek gereklidir. Bu detaylar hakkında da faydalı olabilmesi için aşağıda bazı bilgiler görülebilir.

1) Tasarım ve model: Davetiye tasarımları tamamen göze hitap etmek içindir. Modeli ise amaca uygun olacak şekilde belirlenmelidir. Örneğin; resmi bir davet verilecekse üzerinde esprili bir resim bulunması hoş olmayacaktır. Ancak bir doğum günü için düşünülüyorsa bu eğlenceli resim çok daha fazla göze hitap edebilir. Aynı zamanda davetiye üzerinde yazılacak yazı fontu ve rengi de önemlidir. Çünkü kullanılan kağıttaki zemin rengi üzerinde net bir şekilde okunabilecek şekilde tercih edilmelidir.

blank

2) Davetiye sayısı: Davetiyenin adeti belirlenirken davetiyeli sayısı kesinlikle netlik kazanmış olmalıdır. Bu net sayının yanı sıra unutulmuş ya da atlanmış olan sürprizler için biraz fazla bastırmak iyi olacaktır. Ayrıca baskı hataları da hesaba katılarak son dakika aksiliklere fırsat vermemek için oranında fazla adet hesabı sayılması doğru olacaktır.

3) Kağıt çeşidi: Davetiyenin kalitesini gösteren tasarımı olduğu kadar aynı zamanda kağıt türüdür. Bu yüzden nasıl bir yüzeye sahip ya da hangi kalınlıkta bir davetiye bastırılmak isteniyor karar verilmelidir. Kağıt türlerinde de pek çok alternatif vardır. Dokulu yüzeyler, düz yüzeyler, ince ya da kalın kağıt özellikleri, parlak veya mat yüzeyler gibi farklı seçenekler söz konusudur. Bu yüzden bu seçimlerde de doğru bir karar verilmelidir. Çok güzel, tam düşünüldüğü gibi mükemmel bir tasarım hazırlanmış olabilir ancak kullanılan kağıt kalitesi bu görselliği gölgeleyebilir. Bu detay kesinlikle unutulmamalıdır.

4) Nikâh ve düğün: Bazen nikah ve düğün ayrı ayrı yapılabilir. Kimi zamanda özellikle ayrı ayrı organizasyonlar gerçekleştirilebilir. Çünkü bazı yaşlıların düğün gibi gürültülü ve yorucu bir ortamda bulunmak istemeyecekleri bir gerçektir. İşte bu yüzden davetiye bastırılırken ufak bir detayla ayrıca düğüne gelmesi istenilen kişilere minik kartlarla düğün bilgileri verilebilir. Örneğin; bastırılan minik bir kartta yer, saat ve zaman bilgisi yazılarak davetiyenin bulunduğu zarf içerisine ayrıca konulabilir. Böylelikle bilgilendirmeyle ilgili aksamalar oluşmamış olur.

5) Son olarak elbette en önemli kısım olan davetiye fiyatları bulunuyor. Her davetiye modeli için belirlenmiş farklı bir fiyat vardır. Bu sebeple baskı öncesi kısa araştırmalar yaparak genel anlamda bütçe için fikir sahibi olunabilir. Böylelikle istenilen tarzdaki davetiye çeşitleri için biraz daha hazırlıklı davranılabilir. Ancak unutulmaması gereken, kullanılacak olan davetiyenin ilk izlenim açısından önemli bir etkiye sahip olduğudur.

Davetiye Üretim Sektörü

Matbaa sektörünün gelişmesi sonucu her sezon davetiye tasarımcıları yeni kataloglar çıkararak piyasaya sunmaktadırlar. matbaa işleri ile uğraşan her kişi tasarım yapamaz ve üstelik bu kişiler önlerine konulan baskıları ancak kopya edebilirler

yeni bir iş ortaya çıkarmak muhakkak ön çalışmaların ürünü olması gerekir. düşünce ve fikir yapısı, ön çalışma ve plan, tasarım ve dizayn aşaması, baskı öncesi, baskı sonrası gibi her aşamasında özverili bir çalışma sonucu bu tasarımlar

ortaya çıkmaktadır. daha çok ekip çalışması sonucu bunlar gerçekleşir. tek başına bir tasarımcının hem tasarım hem de baskı aşamasında yeterinde başarılı olamayacağını düşünürsek bir özel çalışmanın belirli bir zaman içerisinde komple ekip elinden geçerek gerçekleşebilir.

matbaa ekipmanları bünyesinde bulundurdukları özel makinalar ile her türlü baskı yöntemini uygulamaktadırlar. fakat bir tasarımcının istedikleri her zaman matbaa çalışmalarında gerçekleşmeyebilir

Bunun için özel bir baskı yönteminin kullanılması belki de daha doğru olabilir. baskı yöntemleri de kağıtların renklerine göre ayarlanmalıdır. krem üzerinde gümüş olmayacağı gibi gümüş üzerinde de altın yaldız bir baskı doğru olmayacaktır.

baskıda kullanılan matbaa makinası baskı kalitesinde büyük öneme sahiptir. kullanılan tekniğe göre matbaa makinası özelliği de değişmektedir. yaldız baskı ile serigrafi baskı tekniği aynı renkli boyalar olmalarına rağmen farklı matbaa makinasında basılmaktadır.

Kağıtların üzerine basılacak olan yazıların kalitesi üzerinde ki kağıt kalitesine ve basılmış olan boya kalitesine göre değişebileceği gibi baskının kalitesi olması da çok önemlidir. örneği sedefli parlak bir kağıt üzerinde soluk yazılar iyi okunmayabilir. bunun için daha kalın kontöre sahip boya malzemeleri kullanılması doğru olacaktır

Organizasyon firmaları müşterileri için davetiye tasarımlarını hazırlatırken her zaman kağıt renklerini etkinliğin temasına göre tercih etmektedirler. bu yüzden de firmalar her zaman farklı renklerde kağıtları belirli gramaj ve kalınlıklarda üretmektedirler. bunların içerisinde bulunmayan renkleri ise biz matbaacı ve davetiye firmaları olarak istenilen kağıt üzerine istenilen renk baskısını yapmaktayız.

İzmir Davetiye 2005 yılında kurulmuş bir firmadır. ilk kuruluşu matbaa ve pazarlama hizmetlerini sunmak için kurulmuş olsa da daha sonralardan davetiye sektörüne geçiş yapmıştır. bu sektörde daha sonra yıllarca hizmet verecek olmasındandır ki bu alanda kendini yenileme düşüncelerine girmiştir.

ilk öncelik olarak kurumsal bir firma yolunda ilerlemek için izmirdavetiye.com.tr ve daha sonra davetiyeler.com.tr alan adlarını satın almıştır. bu isimler üzerinde marka tescil belgeleri ve ticaret sicil belgelerini kullanılmıştır. son zamanlarda bütün sektörlerin İnternet ortamına ve sosyal medya üzerine kaydığını düşünerek bu konularda gerekli adımları atmış ve bütün işlemlerini internet üzerinden gerçekleştirecek sistemi kurmuştur.

Davetiye sektöründe her sezon yenilenen modelleri düşünecek olursak bu alanda muhakkak bir çalışma yapılması gerekliliğini görmüş oluyoruz.

Davetiye de her zaman yeni tasarımlar yada özel tasarımlar hazırlanarak bunların çiftlere ve diğer davetiye ihtiyacı olan kişilere ulaştırmak için sosyala medya hesapları veya internet hesapları kullanılmıştır. yeni tasarımlar bazen çiftlerin isteklerine uygun bazen de kataloglara koymak ve ön talep için onları satmak için tasarlanmışlardır.

Firmaların Yapmış olduğu ürünler
Vintage Davetiyeler
Magnet Davetiyeler
Kraft Davetiyeler
Cam Şişe Davetiyeler
Ahşap Lazer Kesim Davetiyeler

Bunun gibi daha farklı örnekleri vermek mümkündür. istenilen materyaller üzerinde gerekli olan çalışmaları yapacak ve klişe baskı gibi aşamalardan geçirebilecek matbaa ekipmanlarının olması ve bu tasarımların hepsi için ayrı ayrı profesyonel ustaların ince işlemeleri sonucu tasarlanması gerekir.

İzmir davetiye firmalarının birçoğunda gerekli alt yapı olmamasına rağmen diğer matbaa ve üretim yapan firmalardan destek alarak istenilen ürünleri yapabiliyorlar. altyapısı ve çıraklık eğitimi yada ustalık eğitimi almamış kişilerin karışık tasarımlarda zorlandıklarını zaten biliyoruz. ayrıca karşılarına çıkmış olan yeni bir ürün hakkında gerekli tecrübe yok ise bu ürünün aşamalarını tek başına bir sıradan matbaa ve davetiye firmasının yapması imkansızdır.

uzun yıllar bu işi meslek edinmiş değerli ustalarımızla yapmış olduğumuz konuşmalar sayesinde öğrendiğimiz tecrübeleri uygulayarak yeni fikirleri hayata geçirmeyi başarmış durumdayız.

Bizler geceli gündüzlü çalışarak elimizde bulunan ürün kategorisini genişletip ve her geçen gün de yeni ürünler ekledik her zaman sizlerden gelen değerli fikirleri de hayata geçirmek için ön çalışmalar yapıyor. uygun bulduğumuz tasarımları kağıt üzerine basarak hayalleri bir nebze olsun gerçekleştiriyoruz.

Sizlerde bize yardımcı olmak veya bizden yeni bir şeyler keşfetmemizi istiyorsanız bizden özel bir ürün çalışması yapmamızı isteyebilir yada bizler için hazırlamış olduğunuz özel bir tasarımı sunabilirsiniz

Matbaa Mesleği ve Davetiye

Matbaacılık zor bir meslek olsa da günümüzde bu işi bilmeyen bir çok kişi bir katalog veya bir yazıcı ile bu işi yapmaya çalışmaktalar. her gün değişen teknoloji bu sektörde de insan gücünü otomatik matbaa makinalara bırakmıştır. ayrıca yeni makinalar ve dijital ürünlerin yaygınlaşması da matbaa sektöründe yeniliklerin gelmesine neden olmuştur.

Davetiye işini yapan firmaların durumları biraz daha matbaacı mantığından ayrılmaktadır. günümüzde kolonya yada nikah şekerci veya kırtasiyeci de kendine göre matbaa işini yapmaya başlamıştır.

Dükkanında matbaa makinası olmaması onun bu işin bilmediğini kanıtlamaya yeter bile. ayrıca tasarım konusunda bilgisi olmayan sipariş fişleri üzerine aldığı bilgileri başka bir yerde hazırlatarak davetiye haline getirmesi de işin ne kadar riskli olduğunu göstermektedir. günlerce grafik ve tasarım bilgisi için kurslar alan yada renklerin uyumları hakkında bilgi sahibi olan birinin yazmış olduğu düğün yazıları ile kağıt üstünden kopya edilerek hazırlanmış bilgiler muhakkak ki aynı değildir.

Baskı Teknikleri ve Onların Nasıl Uygulanacağı

Örnek verecek olursak istemiş olduğunuz bir davetiyenin yaldız baskısında yazıların kalınlık yada incelik değerlerinin yeterli olmaması yada çok ince olması verilecek olan sıcaklık deresinde yazıların kaybolmasına neden olacaktır. ve kalın sıvamalı bir kağıtta hangi tip baskıların basılacağını yada ne tür bir sıvama tekniği kullanılacağını bu işe çıraktan yetişmiş biri hariç diğer satış usulü çalışan davetiye işi yapan firmalar bilemeyecektir.

Gramajlı kağıtların üzerine gelen boya ve baskı tekniği fer renkte ve kalınlıkta farklılık göstermektedir. bunların baskı teknikleri yaldızlı, ofset, serigrafi, dijital gibi birçok farklı özelliklerde olmaktadır. ayrıca bu tekniklerin usta personel tarafından boya ve klişesinin hazırlanması ve baskısının yapılması en doğrusu olacaktır.

Dijital baskı da belirli kağıtların dışındaki baskılar yapılamamaktadır. 350 gram üstü bir kağıt yada sert yapıya sahip zor katlanan bir kağıt bu türler için uygun değildir. ayrıca bu tip baskı yapan cihazlar sadece normal renkli baskıları yapabilmektedirler. bunların yaldız yada serigrafi yada ofset tipi matbaa türlerin de yapılacak bir baskıyı yapma imkanları yoktur

Kısaca şunları rahatlıkla söyleyebilir. bir baskının kaliteli olması için onun muhakkak bir ustasının eline değmesi lazımdır. ayrıca tasarım aşamasından son paketleme aşamasına kadar çok titiz bir çalışmanın yapılması hazırlanmış olan kalitenin değerinin korunması da gereklidir.

çok temiz bir şekilde yapılmış olan davetiye yazısı üzerinde son dakika paketleme sırasında ustanın elinde bulunan boya lekelerinin kenarlarına değmesi günlerdir yapılmış olan bir emeği ziyan edecektir. benim açıkçası çok takıntılı olduğum konuların başında bu mesele gelmektedir.

Günlerdir titizlikle çalışıp hazırladığım bir ürünü son saniye çırak yada bir elemanın eline verdiğimde o elemanın ellerinde ki kire yada diğer makina dan karışmış bir boya ya dikkat etmeden ürüne dokunması ve onun üzerinde ince lekelerin ortaya çıkarmasından çok rahatsız olmuşumdur.

Related Posts