Davetiye Nasıl Tasarlanır?

Etkinliklerde bir araya gelmeye neden olan en büyük etkenlerden biri olan davetiyeler, törene katılması gereken kişilere özel olarak sunulmaktadır. Düğün, nişan, toplantı, sünnet ve daha birçok nedenden ötürü tercih edilebilir. Toplulukların bir araya gelmesine vesile olan, çok eski zamanlardan beri sıklıkla tercih edilen çağırma yöntemidir.

Son yıllarda ise, büyük oranda baskı ve kalitesinde değişikliğe uğrayan davetiye modelleri birçok şekilde farklılık göstermektedir. Piyasa değerleri çok uygun rakamlarda olmakla birlikte, etkinlik ve organizasyon sahiplerinin kendi tercihlerine bağlı olarak tasarlanabiliyor. Birçok özelliğe sahip olarak farklılık gösteren modellerin, tasarımı için hayal gücü sınırsız olarak kullanabilmekte. Sade veya hareketli olarak farklı görünümlere sahip davetiyeler, kişilerin kendi istekleri doğrultusunda her detayında oynama ve değişiklik yapılabilir.

Davetiyeler, hangi konsepte göre nasıl tasarlanır?

Kurumsal bir davet ile düğün organizasyonlarının davetiyeleri arasında çeşitli farklılıklar bulunabilir. Kurumsal toplantılar, iş yemekleri, seminer ve eğitim davetiyelerinin tasarlanma şekli;

– Daha sade görünümlü ve ağır duran dış kapak tasarımı.
– Renkli olsa dahi sadeliğin en soft görünüme hakim olan hali.
– Çeşitli canlandırıcı el yazılarına nazaran kurumsal ve resmi bir dil ile hazırlanmış yazı içerikleri, anlatım dili.
– Zarfların kurumların adını taşıyan görünüme sahip olabilen ve tercihe göre değişen görünümleri.
– Etkinliğin amacının anlatılma şeklinde ise, net ve kısa özetli şekilde gerçekleştirilmesi.

İş ve benzeri organizasyonlar için gerekli olan bir durumdur. Yalın ve sade olarak kurumsallık imajından vazgeçmek istemeyenlere özel her tasarıma hakim, dilenen şekilde değişiklik uygulanabilecek davetiyeler mevcut olabilir. Daha sayın ve resmi bir dil anlatımı ile hazırlanan İş etkinlikleri davetiyesi, kurum veya kuruluşların kimliklerini en iyi şekilde yansıtacak biçimde tasarlanabilir. Son yıllarda teknolojinin baskı alanında ileri düzeyde gelişmesi ile görme engellilerde dahil olmak üzere özel baskıya ve kabartmaya hakim davetiyeler sunulabilir.

Düğün ve nişan etkinlikleri için davetiyeler nasıl tasarlanır?

Özellikle gelin adaylarının çok büyük önem vererek hazırlama aşamalarında her detaya önem verdiği bir gerçektir. Gelinlerin en büyük hayalinde, en iyi şekilde tasarlanmış, dillerden düşmeyecek bir o kadar ilgi çekici tasarımlar olabilir. Bu durumu gerçeğe dönüştürmek mümkündür. Tasarımların en iyi halini ve en ince detaylarını düşünmek için özel olarak farklılık yaratılabilir. Bu gibi durumlarda gerçekleşen aşamalar;

– Örnek olarak davetiyelerin kalıbı belirlenir.

– Birbirinden farklı, renkli ve canlı modelleri, sade ve ağır duran işlemeli tasarımları tercih edilebilir.
– Son yıllarda davetiyelerin tasarımları düğün ve nişan etkinlikleri için 3 boyutlu dahi temin edilebilmektedir.
– Davetiyelerin iç kısımları için misafirlerin en iyi şekilde okuyacağı, yazı biçimi ve rengi tercih edilir.
– Konseptin düzenlenme amacı, davetlilerin neden istirham etmeleri gerektiği hakkında en güzel anlamlı ve manidar kısa metin özeti.
– Davetin gerçekleşeceği mekânın adresi.
– Kişilerin ve ailelerinin isim detayları gibi ince detayların olması gerekir.
Dış kalıplarında ise, birçok çiçek, boncuk, tül ve farklı aksesuarlar tercih edilebilir.

Davetiye ve nikah şekeri sipariş verecek olan çiftlerin öncelik olarak bilmesi gerek konuların en başında nasıl bir ürün istedikleri ve bu ürünü hangi kağıtlar kullanarak bastırmak isteyeceklerine karar vermeleri gerekir. bunlar tasarım aşamasında iken tasarımcıya çok yardımcı olacaktır.

ön bilgi hazırlığı olmadan bir ürünü ortaya çıkarmak oldukça zordur. sosyal medya yada dergiler yardımı ile yapılacak olan ön bilgi alışverişinin istenilen ürünlerin hazırlanmasında daha faydalı olduğunu önceki çalışmalardan gördüğümüz için gerekli olduğunu düşünüyoruz

Davetiye Renkleri ve Kullanılan Baskı Seçenekleri Nasıl Seçilir?

Organizasyon günlerinde, konseptlerin kusursuz gerçekleştirilmesi ve hayallerin gerçeğe dönüşmesi, kişilerin sevdikleri ile bir arada oldukları zamanlarda daha zevkli ve eğlenceli dakikalara öncü olmaktadır. Bu gibi durumlarda etkinliklerin daha kalabalık ve eğlenceli geçmesi için günler öncesinden davetlilerin çağrılmasına yardımcı olan davetiyelerin tasarımları ve farklılıkları hazırlanarak konuklara,

özel günde yanlarında olmaları için talepte bulunulur. Her davetiyenin, konsept ve amacına farklı görünümlerde tasarlanması, son bir kaç yıldır daha özen gösterilir bir hal almıştır. İş amaçlı organizasyonlar, resmi yemek ve kokteyl davetleri olarak birçok şekilde farklılık gösterebilir. Farklı görünümlere sahip olan davetiye modelleri, Renk görünümü açısından da oldukça önem taşımaktadır.

Resmi kurumların organizasyonları için, hangi renk davetiyeler tercih edilir?

Kurumsal duruş imajlarını bozmak veya çizgiden çıkmak istemeyen kuruluşlar için özel olarak tasarlanan sade görünümlü davetiyeler, büyük oranda değişiklik göstermektedir. Özellikle, kusursuz görünüme imza atmak, resmi bir dil anlatımı ile davet çağrısında bulunmak için, sade asil ve net tonlar tercih edilebilir. Siyah düz konseptli davetiyelerin, iç kısımlarında beyaz sade ve ya gold tonlarında yazılı içeriklere sahip olabilir.

Daha hareketli tonlar tercih etmek isteyenlere özel Türk motifleri, Osmanlı baskıları ile ferman yazıları gibi örneklendirmeler, içinde kurumsal resmi anlatım dili ile davet edilmek için tercih edilebilir baskılar arasındadır. E-davetiyelerin satışını gerçekleştiren sitelerde de kolaylıkla renk seçeneğini istenen şekilde tasarlayıp görebilmek mümkündür. Kusursuz bir dil anlatımı ve net yazı biçimleri tercih edilen iş amaçlı davetiyelerde, renkli görünümlere imkân vermek de mümkün hale gelmektedir. Sipariş verirken tüm tercihler dilenen her şekilde gerçekleştirilebilir.

Düğün, nişan gibi eğlence etkinliklerinde davetiyelerin rengi nasıl olmalı?

Baskı teknolojisi hayallere sığmayacak kadar gelişmektedir. Renkli kişiliği olan insanlar için sınırsız sayıda kararsız kalabilecek kadar seçenek mevcuttur. Özellikle renk tercihleri eğlence etkinliklerinde sadelikten yana olmak isteyenler için dahi birçok farklı tonlarda tercih edilebilir. Rengârenk kategorilere sahip, eğlenceli ve karikatür baskılı modellerinde, renk ayrımına gerek kalmadan çok canlı tonlarda kullanılabilir. İlginç davetiyeler kategorisinde yer alan 3 boyutlu baskı tekniğine hakim davetiyeler, son yıllarda birçok gelin ve damat tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Renk seçenekleri hayalleri süsleyen her tonda üretilebilir.

Renk seçimleri hangi aşamalarda yapılır?

– Davetiyelerin satışını gerçekleştiren sitelerden özel olarak hazırlama ve tasarım aşamasında, seçenekleri sunulan zengin renk kategorisinden seçilir.

– Ürünlerin bazı özel tasarımlarında renk seçeneği olmasa da hazır şablonları kendine özel renk tonlarına hakimdir.

– Sade davetiyelerin üzerinde renk seçimi yaparak renklendirmek, yazı ve isim seçenekleri belirlendikten sonra, renk seçilebilir.

Çok uygun ödeme seçenekleri ile istenen sayıda ve istenen tonda gruplandırmalar halinde baskıya alınabilmektedir. Özellikle bir kısmını farklı renk bir kısmını daha canlı olarak ayrı ayrı sipariş verenler dahi bulunmaktadır.

Davetiye Nasıl Hazırlanır ve Ne Zaman Sipariş Verilir.

Özel günler için yapılan her hazırlık oldukça önemlidir. Bu hazırlıklar arasında o özel günü temsil eden ve tanıtan davetiye tasarımları da yer alır. Çoğu zaman bir davetiyenin tasarımı ve kalitesi, bize yapılacak etkinlik hakkında da bilgi verebilir. Bu nedenle davetiyeleri hazırlamak da oldukça önemli bir iştir. Belirli aşamalar ile herkes istediği tarzda davetiyelere kolaylıkla sahip olabilir. Hazır davetiyeleri almak yerine bu işe önem veren tasarlamak isteyenler için farklı birçok teknik ve alternatif mevcuttur. Davetiyelerin hazırlanmasından önce bazı konularda belirleyici detaylara dikkat etmek de gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken detaylar;

– Davetiyenin hangi özel gün için kullanılacağı, (düğün, nişan, toplantı vs.)
– Kaç kişi için basılması gerektiği,
– Davetiyeye eklenecek açıklamalar,
– Davetiyenin genel hali ile ebatları
Davetiye Hazırlama Süreci

Davetiyenin kullanılacağı özel güne göre bir başlangıç yapılmalıdır. Düğün davetiyelerinde genellikle evlenecek olan çifte dair özel ve anlamlı bilgiler kullanılabilir. Gelin ve damadın resimleri, sadece onlara özel olan bir söz ya da görsel de eklenebilir. Böylelikle o özel günü ve kişileri temsil eden bir davetiyenin oluşumu başlar. Boyut konusunda da genel olarak bir sınırlama yoktur. Çok küçük ebatlarda dahi hazırlanabilecek davetiyeler için A4 kağıdı boyutlarını kullananlar bile vardır. Ortalama boyutlarda bir davetiye her zaman şık duracaktır.

Üzerine Yazılacak Yazılar Nasıl Olmalıdır

Davetiye üzerinde özel günü tanıtacak yazı kısa ve açıklayıcı olmalıdır. Genellikle 3-5 cümle arasında bir yazı yeterlidir. Etkinliğin yapılacağı yer, tarih ve etkinlik sahiplerinin isimleri de anlaşılır ve görülür şekilde mutlaka eklenmelidir. Bu detaylar ile oluşturulan ve tasarlanan davetiyeler genellikle dijital ortamda yapılır ve baskı merkezine gönderilir. Baskı merkezinde daha çok teknik içerikler belirlenmektedir. Kullanılacak kağıt türü, davetiyenin fonksiyonel özellikleri, (katlanabilir olması, zarfa eklenebilmesi vs.) kullanılacak yazı tipi, yazıların ve süslemelerin rengi, kabartma yapılacak yerler ve genel olarak davetiyenin rengi burada belirlenir. Genellikle davetiyeler basıldıktan sonra katlanması, zarfa eklenmesi ya da bağlanması gibi işlemler etkinlik sahiplerine düşer.

Hep birlikte kısa sürede yapılabilecek işlerdir ve daha sonradan küçük süsleme malzemeleri eklenerek daha özel hale de getirilebilir. Davetiyeler, yaşanacak olan o özel günü temsil eden bir anı değerindedir. Bu nedenle çoğu insan bu davetiyeleri saklamak ister. Saklanmaya ve hatırlanmaya değer davetiyeler hazırlamak herkes için oldukça güzel bir tercihtir. Standart bir kart üzerinde davet edilmektense, bu şekilde her detayı düşünülen davetiyeler daha büyük anlam taşır.

Tasarıma Göre Fiyatlandırmanın Şekillenmesi

Davetiyelerin hazırlanma sürecindeki her detay fiyatlandırmayı etkiler. Bu nedenle sabit bir ücretten söz etmek mümkün değildir. Ancak hem iyi bir şekilde tasarlanmış hem de fiyatı ile her bütçeye uygun gelecek davetiyeleri hazırlamak da mümkündür. Davetiyelerdeki tasarım süreci ve seçilen baskı merkezi fiyatlandırmaları direkt olarak etkileyecektir.

Related Posts