Retro Dokulu Trend Davetiye Modası

Eski zamanların modası olan birbirinden güzel davetiye modellerinin günümüzde yeniden canlandırılması ve son teknoloji ile birlikte daha kaliteli, zengin bir çeşit ile hazırlanmasına retro denir. Geçen yıl yeniden ayağa kalkan sof renkli davetiye modası ve bu sene de moda olmaya ve ilgi görmeye devam ediyor. Bir davetiyenin otantik tasarım anlamı kazanması için en az 10 ya da 15 yıl kadar geçmişe dayanan bir mazisi olması gerekmektedir. Bir yerde kült haline gelen ve bunca zaman ilgi ile karşılanan modellerin yeni teknoloji ile tekrar hayat bulması davetiyenin otantik tarzda bir anlam almasını sağlar. Gramajı diğer davetiyelerden daha fazla ve malzeme bakımından kaliteli olan bu modeller günümüzde çokça sevilmeye başlamış durumdadır.

Retro model davetiyelere olan ilgi ile birlikte tasarımcılar bu akıma daha fazla eğildi ve geçmişin çizgilerini günümüze taşıyarak güzel bir karışım elde ettiler ve etmeye de devam ediyorlar. Özellikle evlenecek çiftlerin bu klasiklere olan ilgilerinin çok daha fazla olduğunu söylemek mümkün.

Hem eskileri anımsatan sıcak ve samimi yanı hem de fiyat olarak her bütçeye uygunluğu ile dikkat çekiyor. 80’ler ya da 90’ların davetiyelerini günümüz modası ile bir araya getiren vintage davetiye çeşitleri bünyesinde, düğün ya da nişan yapacak çiftler o dönemlerin ruhunu yapacakları bu organizasyonlara da yansıtarak davetiyeler üzerinde bunu misafirleri için gösterebilirler. Bu güzel davetiye modelleri arasında kişisel tercihlere göre değişik çeşitlerde seçimler yapılabilir.

-İnce uzun ve beyaz bir zarf davetiyenin tam ortasına yapılacak olan mor renkli güzel bir papyon şekilli kurdele ile hoş bir görünüm yakalanabilir.

-Hasır ipi ile bağlanmış, yarısı zarf içerisinden çıkmış vaziyette ve davetiyenin üst kısmına çiçek modelleri yapılmış olan  davetiye çeşitleri de bulunmaktadır.

-Çevresi dantel ile sarılmış ve zarfının ahşap görünümlü bir desen ile yapıldığı retro davetiyeler de yine rağbet gören çeşitleri arasında yer almaktadır.

-Farklı çiçek desenleri ile tasarım yapılmış, üstlerine kelebek ya da kalp desenli ve üzerlerine güzel sözler yazılmış kağıtlar yerleştirilen davetiye modelleri ve daha birçok farklı isteğe göre bir  soft dokulu renkte davetiye modeli seçimi yapılabilir.

Transparan Şeffaf Davetiyeler

Eski zamanlarda moda olan davetiye çeşitlerinin, günümüz davetiye modelleri ile yapılan karışımlarından ortaya çıkan davetiye çeşitleri, son zamanlarda genç çiftlerin yeni gözdesi haline gelmiş durumdadır. Diğer modellerden çok keyif almayan ve değişik şeyler arayan genç nesil adına bu özel retro, vintage ve çiçekli davetiye çeşitleri güzel bir fırsat tanıyor. Üstelik eski döneme ait olan özel renklerin de kullanıldığı dokulu renkte davetiye çeşitleri ile birlikte, bunu düğününüzün tüm değişik yerlerinde de kullanabilirsiniz.

Resimlerde, çiçek organizasyonlarında, gelinlik ve damatlıklarda da yine soft zemin baskı tarzını farklı alanlara yansıtarak kendinize özel bir düğün, nişan ya da kına davetleri yapabilirsiniz.

Her sezon yeni tasarımlar çiftlerin beğenisine sunulmaktadır. bu sezon da en çok tercih edilen modeller şeffaf tasarım davetiyeler olmuştur. bunlar çiçekli çiçeksiz şeklinde kağıt modeller gibi aynı şekilde tasarlanmaktadır. sadece şeffaf üzerine baskı yapmak her boya ile mümkün olmamaktadır. ayrıca baskılar daha çok altın yaldız ve gümüş yaldız olarak basılmaktadır. bizim en çok tercihimiz şeffaf üzerine gold parlak simli yaldız baskılardır. bunlar daha çok sade zarflarda ve düz renkli modellerde tercih edilmektedir.

Şeffaf Davetiyeler üzerinde serigrafi baskı ve yaldızlı baskılar yapılması zorunludur. çünkü ofset boya baskıları bu  kartlar üzerinde kalıcı olmamaktadır

Şeffaflar kalınlıklarına göre aynı kağıt modeller gibi sınıflandırılmaktadır. bizim kullandığımız şeffaf kartların kalınlıkları sıradan bir davetiye kalınlığından oldukça daha iyidir. normal olanı da budur zaten çok ince kullanılmış materyaller üzerinde kopmalar olacağı gibi eğilmelerde olabilir. plastik malzemelerin sertlikleri ve kalınlıkları da üzerinde ki baskının kalitesini etkilemektedir.

Plastik ürünler çok hassas oldukları için baskı şekline çok dikkat edilmesi gerekmektedir. örneğin maşalı da basılan bir şeffaf davetiye üzerinde hafif çizikler olabilir. bunlar bütün plastik davetiyeler üzerinde olabilirler. bunun önünce geçmek mümkün değildir. yalnız bu çizikler bir hata olarak gözükmemektedir. çok hassas ve çok incedirler yani davetiye üzerinde aksi bir görüntü oluşturmazlar.

Şeffafların bir diğer basılma şekli de serigrafi baskıdır. bu baskı türünde renkli boyalar kullanılarak basılmaktadır. serigrafi baskı ile altın yaldız yada gümüş yaldız baskı yapma imkanı yoktur. ancak ofset matbaa renklerinde kullanılan renkler yapılabilir. boya olarak matbaa boyasından çok farklı boya kullanılmaktadır.

Yaldız baskılar da şeffaf plastikler için çok uygun bir baskı tekniğidir. parlak simli olduğu için davetiyeler çok net gözükmektedir. ayrıca davetiyelerin görüntüsünü de güçlendirmektedir. serigrafi baskıya göre bir üst sınıftır. ayrıca maliyet olarak da yaldız baskıların maliyetleri diğerlerine göre yüksektir.

İlerleyen zamanlarda şeffaflar da birçok renkler üretilmeye başlamıştır. her renkten üretilmektedir.

Related Posts