Osmanlı Ferman Düğün Davetiyesi Nedir?

Farklılık mı, konsept mi? Osmanlı ferman davetiyelerini seçmek için iki nedenden biri tercih edilebilir. Çiftlerin avangard modasına duydukları ilgiden kaynaklı bir beğeni de söz konusu olabilmekte. Hayal gücü ile sınırsız farklılıkta tasarım özelliğine sahip modeller, birçok malzeme kalıbı ile değişiklik göstermekte. Pahalı olan modellerin kalitesi ve işçiliğinden ödün vererek aynı modelin ısrarla kullanılmak istendiği durumlarda, çok daha uygun rakamlara sipariş vermek mümkündür.

Çiftlerin sıra dışı davetiye anlayışında özellikle tercih ettikleri modellerin başında gelmektedir. Uzun yıllardan beri gelen davetiye geleneğinin ilk olarak çıkarılma ve duyurulma yöntemidir aslında. Eski zamanlardan gelen ve hiç bir zaman trend özelliğini yitirmeden kullanılmaya ve dikkat çekmeye devam edecek birçok modeli vardır. Sıra dışılık ve farklılık yaratmak isteyenlere en geçerli ve çabasız şıklık yaratabilecek modeller arasındadır. Dünyanın her yerinde, hatta yabancı ülkelerde dahi, Osmanlı ferman davetiyeleri kullanılmaktadır. Tercih nedenleri arasında yer alan en geçerli sebep ise, hem şık hem de tarih kokulu olmasıdır.

blank

Osmanlı ferman davetiyelerinin görünümü nasıldır?

Kalite ve malzemeye göre değişiklik göstermektedir. Farklı tasarımlar ile elde edilen birbirinden çok farklı modelleri bulunur. Özellikle ferman olmasını sağlayan detayları ise;

– Düz davetiyelere benzememektedir.
– Daha farklı bir görünüme sahip olarak kıvrılarak açılıp kapamaktadır.
– Bazı çiftlerin tercihleri doğrultusunda, ucunda püskül detayına yer verilmektedir.
– Standart modeller ve kaliteli birinci sınıf baskı ile farklı tasarımlara sahip kapakları bulunmaktadır.
– En yaygın olarak tercih edilen modeli, eski Osmanlı tarihinde de olduğu gibi Kraft dokunun üzerine basılmış, saman renkli görünüme hakim tasarımlarıdır.
– Kraft üzerine basılan modelleri farklı renklerde de tercih edilebilir.
– Fermanın korunması için yuvarlak silindir şeklinde özel tasarım kapağı vardır.
– Kapaksız olarak tercih edilen davetiyelerin, mühre benzer taş, boncuk, kurdele veya saman iplik ile bağlanması daha heyecan verici ve merak uyandırıcı olmasını sağlar.
– Fermanlar, kapalı kutularda, kurdele ile bağlı olarak da sunulabilir.
– Her yazı detayı ve biçimlendirmesi uygun görülebilir.
– Farklılık isteyenler için kadife rulo sargı içerisinde, incilerle bezeli zincir tarafından kapalı olarak tercih edilir.

Fiyatları, ne gibi ayrıntılarda değişiklik göstermektedir?

Tasarım gücü ve seçenekleri sınırsızdır. Piyasa üzerinde binlerce farklı modeli ve büyüleyici görünüme sahip tasarımlarına sahip olmak mümkündür. E- davetiyelerin satışını yapan, işine önem veren her sitede mutlak suretle örnekler ve hazır şablonları bulunmaktadır. Kararsız kalınan durumlarda, şüphesiz şıklığın tek seçeneği olarak, tercih edilebilir ve davetlilerin beğenileri kazanılabilir.

Fiyatlandırma kısmında farklılık yarattığı durumlar ise;

– Malzemenin kalitesi ve sarf malzeme üretiminin değeri.
– Kullanılacak aksesuarların değeri.
– İçerikler ve kalıp tasarımlarının nasıl olması gerektiği durumlar.
Birçok farklılık gösteren fiyatlandırma durumları, görünüm ve kullanım kalitesine göre değişmektedir.
Taraftar Davetiye Nedir ve Neler Kullanılarak Hazırlanır?

Düğün sezonun açılması ile birlikte düğün hazırlıkları hız kesmeden devam etmektedir. Yeni bir hayata adım atacak çiftler düğünlerin yapılacağı mekanları ve düğünün olacağı saatleri oluşturmaya başlamış ve davetlilere yavaş yavaş gün vermeye başlamıştır. Düğünlerde gelenekler ve görenekler her zaman olduğu gibi ön plana çıkmaktadır. Geçmişten günümüze gelen bir kültür ögesi olan davetiye de düğünlerden önce bastırılmaktadır.

Davetiyeler düğün hakkında ufak kısa bilgiler paylaşır. Bu davetiyeler bir kaç kişi tarafından belirli ailelere dağıtılmaktadır. Davetiyelerin zarflarının arkasına çağrılacak olan ailenin ismi yazılır ve teslim edilir. Davetiyeler düğüne gelen kişi sayısı kadar bastırılmaktadır. Fakat her ihtimale karşı fazla basımlarda yapılmaktadır. Davetiyelerin şekilleri ve dizaynları oldukça önemlidir. Bu nedenden ötürü oldukça titiz bir çalışma olması gerekmektedir. Davetiyeler düğünün görselliği hakkında paylaşım yapar. Konuklar davetiyelere bakarak bilgileri edinir ve düğüne olan meraklar artar. Davetiyeler kısa yazılmalıdır aksi takdirde alıcıyı bazen sıkabilmektedir.

Davetiye basım işleri yapan firmalar ve matbaacılar vardır. Bu matbaacılar davetiyeleri en düzgün şekilde ve kısa bir sürede basmaktadır. Basım işlemlerinden önce tercih aşaması vardır. Bu aşama geçildikten sonra basıma geçilmektedir. İlk olarak davetiyeler hazır kataloglar halinde çiftlere verilir. Çiftlerin beğenisine veya arzusuna göre işlemler başlar. Fakat davetiyelerin özgünlüğü ve çiftlere has olması oldukça önemlidir. Daha önce yayınlanan ve paylaşılan davetiyeler kullanılır ise düğünlerin ilgi çekiciliği o derece düşmektedir. Bu konuda çiftlerin kendine yeni bir model üretmesi gerekmektedir.

Taraftar Davetiyeleri

Özellikle fanatik çiftler tarafından seçilen taraftar davetiyeleri son zamanlarda oldukça popüler olmuştur. Davetiyelerin içerisinde yer alan takım sembolleri ve simgeler, davetiyeler görsellik katmaktadır ve oldukça yaratıcıdır. Bu davetiyelerin en çok dikkat çekeni ise maç bileti şeklinde olanlarıdır. Sanki maça gidecekmiş gibi bir grafik oluşturulur ve dağıtılır. Maç detayları kısmında ise düğün hakkında bilgiler yer alır. Bu davetiyeler için zarfa gerek yoktur. Ayrıca tercih durumunda zarflı olanlarında basımları yapılmaktadır.

Zarflar genelde beyazdır. İçlerinde yer alan yazılı kağıtların kalitesi oldukça önem arz etmektedir. Davetiye kalitesi düğünün ön habercisidir. Zarflı olan davetiye modellerine kısa bir söz yazılır ve üzerine takım arması konulur. Takım armasının sağında ve solunda düğünün bilgileri yer alır. Bu davetiyeler özenle oluşturulmalıdır. Aksi takdirde bazı kopya davetiyeler ortaya çıkabilmektedir. Davetiyeler seçildikten sonra basım makinelerine gönderilir ve kısa bir sürede kolilenmiş biçimde hazır olarak bekletilir. Bu davetiyeler oldukça dikkat çekmektedir fakat bunlar seçilirken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallar şu şekilde sıralanabilir.

• Düğün tarihleri ve mekân bilgisi doğru girilmelidir.
• Fanatikliği abartıcı sözler kullanılmamalı ve kısa bir söz olmalıdır.
• Bu davetiyeler istek durumunda beyaz zarflara konmalıdır.
• Takım sembolleri yüksek çözünürlükte olmalıdır.

Related Posts