Davetiye Boyutları Nelerdir ve Hangi Boyut Davetiyeler Tercih Edilmelidir

Günümüzde de öneminden ve kıymetinden hiç bir şey kaybetmemiş olan davetiye boyutlarının neler olduğu bilgisinden önce davetiye nedir ve özellikleri nelerdir bunları öğrenmek davetiye ile alakalı olarak daha iyi bir bilgi sahibi olunmasına katkı sağlayacaktır.

Davetiye sadece düğün törenlerine misafirlerinizi davet edebileceğiniz bir araç olmakla kalmaz, toplantı, seminer, nişan, düğün, açılış, fuar gibi çeşitlilik gösteren pek çok etkinliklere katılması istenilen insanlara duyurma ve de çağrı yapma amaçlı olarak yazılmış olan, ilgi çekici tasarımlara sahip, şekilli, fotoğraflı ve de görselliği olan kısa bir mektup niteliği taşımaktadır.

Davetiye dediğimiz bu kısa mektuplar özel olarak tasarlanmış olan davetiye kağıtlarına basılır ve bununla birlikte seçilmiş olan kartın da davetiyenin içeriğine en uygun şekilde olmasına itina edilir. Söz konusu davetiyenin içeriğinde kim, kimi, ne zaman, nereye neden davet ettiği ile ilgili bilgiler bulunur.

Davetiyenin Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

– Davetiye hazırlanılması esnasında yazım ve imla kurallarına dikkat edilmesi son derece önemlidir.
– Davetiye üzerindeki açıklama kısa olmalı ve net bilgi vermelidir.
– Kişinin ne türde bir davete katılacağı net bir şekilde belirtilmelidir.
– Davetin nerede olduğu, süresi ve davetin zamanı yazılmalıdır.
– Davetiye saygılı ve nazik bir dille yazılmalıdır.
– Yazımda doğru ve açık Türkçe kullanılmasına özen gösterilmelidir.
– Davetiyede davet eden kişi ve kuruluşun adı mutlaka bulunmalıdır.
– Gerekli olması halinde davete cevap veriniz notu ile birlikte telefon numarası da yazılmalıdır.
– Davetiyeler davet türüne göre özel olarak tasarlanmış olan kağıtlar üzerine basılır ve bununla birlikte çok özel durumlarda ise el yazısı ile de yazılabilir.

Davetiyeler uygun tasarım, doğru renkler ve doğru bir içerik ile davet eden kişinin ve kurumun özelliklerini ve de hizmetlerini anlatan en iyi yazılı belgeler olma özelliğine sahiptirler. Davetiyelerde adres bilgisinin açık olarak yazılmasına kesinlikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Gerçekleştirilen davetin kaç kişilik olduğu, davete çocuk getirilip getirilmeyeceği ve özel bir kostüm giyilmesi gerekiyorsa bu tür bilgilerin davetiyede yer alması önemlidir. Adresin zor bulunur olduğu yerlerde davetiye üzerinde telefon numarası bilgisi verilmesi adresi bulmayı kolay hale getirecektir.

Davetiye Boyutları Hangi Ölçülerde Olmalıdır

Davetiye boyutları şekil ve özelliklerine göre değişiklik göstermekle birlikte davetiye basımı gerçekleştiren matbaa firmasına göre farklılık göstermektedir. Ancak genel olarak kullanılan davetiye şekil ve boyutları şu şekildedir;

– Dikey dikdörtgen davetiye boyutları 15 mm. x 22 cm.
– Yatay Dikdörtgen davetiye boyutları 12 cm. x 17 cm.
– Kare davetiye boyutları 17 cm. x 17 cm.
– Yuvarlak kenarlı yatay ya da dikey dikdörtgen davetiye boyutları 15 cm. x 22 cm.

Davetiye Zarf Boyutları Nasıl Olur

– Dikdörtgen şeklindeki büyük davetiye zarf boyutları 16 cm. x 23 cm.
– Dikdörtgen şeklindeki küçük davetiye zarf boyutları 13 cm. x 18 cm.
– Kare şeklindeki davetiye zarf boyutları 18 cm. x 18 cm.
– Dikdörtgen şeklinde en çok tercih edilen davetiye zarf ebatı olarak 14cm x 20 cm gelmektedir.
Zarfları özel olarak davetiye boyutlarına göre üretilmektedir. ve her zaman özel zarf terch edilmezse bile çoğu zaman çok geniş yazılı davetiyeler için mecburi gelmektedir.
Zarflar kağıtların renklerine göre yada istenilen renklerde baskıları yapılabilir. her zarfın kendi kağıt kalitesi ve kağıt dokusu farklıdır. bütün kağıtlardan zarf üretimi yapılamaktadır. sadece çok kalın olan kapıtların katlanması çok zor olduğu için bu kağıtlar zarf için tercih edilmemektedir.

Davetiye Aksesuar Süslemeleri Nasıl Hazırlanır

Hayal gücünün serbest bırakıldığı ve birçok farklı modelin tercihi için mutlaka harika bir detayı olan davetiye modelleri bulunmaktadır. Her alanda farklılık yaratmak isteyen gelin ve damatların, heyecanla seçtikleri birbirinden güzel detaylara sahiptir. Düğün hazırlıklarının en heyecanlı geçen aşamalarındandır. Davetliler konseptin şıklığını, organizasyona gösterilen özeni, davetiyelerin şıklığından yola çıkarak benimsemektedirler.

Bütçesinde çok ekonomik hareket ederek, bir o kadar kaliteli modeller tercih etmek isteyenler, araştırma içerisinde girmeden fiyat konusunda endişelenebilir. Halbuki hem 1. sınıf kalite, hem de bir o kadar görseli mükemmel davetiyeleri çok uygun rakamlara paket halinde alabilirler. Detaylar ve davetiyelerin süslemelerinin seçilmesi aşamasında, onlarca zengin seçenek sunulmaktadır. Bu gibi durumlarda kişilerin özel olarak birbirinden farklı seçenekleri tercih etmekte biraz zorlansalar da, en iyisini çok uygun fiyatlarda temin etmeleri de mümkün hale gelmektedir.

Davetiyeler üzerinde süsler nasıl kullanılır?

Farklı motif ve içerikleri, baskı teknolojileri ile tek parça halinde kalıba baskılı olarak çıkarılan modellerinin tercih edilmediği durumlar olabilir. Davetiyelerin farklı bölgelerinde konumlandırılan aksesuarlar ve süsler, çok daha sıra dışı görünüme sahip olunmasını sağlar. Özellikle taş işlemeli ve boncuk detaylı modeller, genel olarak sıklıkla davetiyenin önünde ya da zarfın üzerinde yapışkan mühür görevi olarak, şık bir görünüme sahip olabilir. Yüksek ihtimalle taşlı olarak tercih edilen modellerde, fiyatlar boncuk işlemelerine göre daha yüksek olabiliyor.

Nedeni ise taşların özellik ve değerlerine göre değişmekte. Plaj konseptli düğünler için, deniz kabukları davetiyelerin farklı bölgelerinde yer alması sıklıkla tercih edilen durumlardan biridir. Kına konseptlerinde ise, kırmızı simge ile kurdele ve kırmızı boncuk ya da tül detayı kullanılabilir. Küçük çiçek veya gül detayları da davetiyelerin üzerinde zarf içerisinde boyutundan dolayı yer kaplayacağı nedeni ile zarf kısmına dekore edilebilir. Sık olarak beğenilen ve talep gören süs detayları ise;

– Yapay veya gerçek kurutulmuş çiçekler.
– Şekilli olarak hazır halde kesilmiş tül detayları.
– Minik uğur böcekleri.
– Kabartmalı veya çıkartma özellikli kelebekler
– Kristal veya şekilli iri ya da küçük zirkon taşlar.
– Saman şeritli kurdeleler.
– Dantelli iplikler.

Klişe olmayan ve modaya uygun olan tüm detaylar rahatlıkla kullanılabilir. Davetiyelerin şık ve sade görünmesi için en iyi yöntemler tercih edilmektedir.

Davetiyelerin üzerine konumlandırılacak süslerin fiyatları nasıldır?

Çok uygun rakamlarda eklentiler yapılarak tercih edilebilir. Kişiler kendileri konumlandıracakları gibi hazır halde e- davetiyelerin şablonlarından da beğendiklerini temin edebilirler. Adet başına çok az bir rakam değişikliği ile yükselme söz konusudur. Özellikle su kadar duru ve sadelikten yana olanların, davetiyelerin bir köşesinde çok küçük özel dokunuşlar yapması gerekebilir. Zaten hareketli ve rengârenk olan davetiyelerin üzerinde süslendirmeler yaparak daha da kalabalık görünüme sahip olmasına gerek olmamaktadır. Bu gibi durumlarda özellikle kendi dokunuşlarını da sergilemek isteyenler, zarflarda küçük taş ve kurdele detayları ile canlandırabilirler.

Related Posts