Davetiye Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Davetiye seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar göz önünde bulundurularak doğru şekilde davetiye seçimi yapılabilir. Bunun için ilk olarak hangi konseptte organizasyon yapılacağı önemlidir. Düğün, yemek ya da nişan gibi ortamlar için farklı tarzda davetiyeler vardır. Bu yüzden davetiye seçerken öncelikle konseptin belirlenmesi ve bu konsepte uygun davetiyelerin seçilmesi gerekir. Bu noktada davetiye türlerini şu şekilde ele alabiliriz:

– Düğün Davetiyeleri
– Nişan Davetiyeleri
– Yemek Davetiyeleri
– Kına Davetiyeleri
– Özel Davetiyeler

Hayallere Yer Verin

Düğün davetiyesi hazırlamak isteyen bireyler için en önemli kriterlerden biri özgünlük ve benzersizliktir. Düğün davetiyesinin seçerken kataloğa bakmadan önce kafanızda bir konsept hazırlamalı kafanızda kurduğunuz hayal dünyasına göre kendiniz bir düğün davetiyesi formatı belirlemelisiniz. Kataloğa bakarken hayalini kurduğunuz tasarıma benzer özellikte ve uygun tarzda davetiye modeli seçmek doğru tercih olacaktır.

Renklerin Uyumuna Önem Verin

Davetiye seçiminde en önemli kriterlerden birisi renklerin uyumudur. Nişan ya da düğün ortamı için tercih ettiğiniz Konsept tasarımına göre düğün davetiyesi ve nişan davetiyesi gibi türlerin renkleri ve tasarımlarında uyumlu şekilde renk ve tasarıma sahip olması gerekiyor. Eğer bir kır düğünü tasarlanmışsanız bu durumda düğün davetiyeleri doğal renkler ve doğal unsurlarla süslenmesi gerekirken bir salonda kına hazırlayacaksınız bu durumda daha çok kırmızı renklerin ve kına motifli desenlerin hakim olduğu davetiye modelleri öne çıkacaktır. Davetiyeniz için farklı dizaynlar da seçilebilirken kına gecesi davetiyesi için küçük paketlerde kına olan davetiyeler de kullanılabilir.

Kaliteden Vazgeçmeyin

Her ne şartta olursa olsun kaliteyi geri plana atmayın ve kaliteli modelleri tercih edin. Baskı kalitesi yanında kağıt kalitesi olarak da kaliteli modeller tercih edilerek davetlilerde önemli olduğunuzu hissettiren bir intiba oluşturmanız mümkündür. Tasarımları ve renkleri ile dikkat çekici ve kaliteli olan modelleri tercih ederek tabletinizin önemini belirterek davetiye aşamasında davetlilere mesaj vermeniz mümkün.

Kağıt kalitesinden başlayan kalite basamakları davetiye üzerindeki yazı fontları, davetiyede bulunan sözler ve davetiyenin tasarımında bulunan detaylarla konsept haline gelerek bütün bir kaliteli davetiye seçmeniz gerekiyor.
Boyutlar

Davetiyelerde çeşitli ebatlarda boyut seçenekleri vardır:

– Küçük davetiyeler
– Büyük davetiyeler
– Orta boy davetiyeler
– Özel boyutlu davetiyeler

Davetiye tasarımında boyut seçimi yaparken tasarım unsurları göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer özgün tasarımlı dikkat çekici davetiye hazırlamak istiyorsanız büyük ve orta boy davetiyeler idealdir. Ancak yemek daveti ve çeşitli toplantı davetiyeleri için seçim yapacaksanız daha çok işlevsel yönü ile öne çıkan küçük boyutlu davetiyeler tercih edilebilir. Özgün tarz arayanlar ise özel boyutlu davetiyeler tercih edilebilir.

Davetiye Zamanlaması

Davetiye doğru zamanda bastırılmalı ve doğru zamanda dağıtılmalıdır. Davetiye basımında geç kalınırsa bu durumda davetiye dağıtımı da gecikerek davetlilerin katılımında sorunlara çıkabilir. Davetiye basımı eğer erken yapılırsa bu durumda ise davetliler davetinizi unutabilir, aradan çok zaman geçtiği için davetinize katılımda eksilme olabilir. Bu yüzden davetten bir ay önce davetiyeler basılmalı ve 15 – 20 gün önce de elinde davetiyeleriniz davetlilerin elinde bulunması gerekmektedir.

Yaz sezonunun gelmesi ile birlikte düğün tarihleri de belirlenmeye başlanmıştır. Yapılan düğünler de mekan ve düğün organizasyonu her ne kadar önemli olsa da bazı detaylar dikkat çekmektedir. Davetiye düğünlerde dikkat çeken ilk görselliktir. Düğün başlamadan önce düğün hakkında ufak bilgiler verir. Düğüne gelecek olan konular bu davetiyeye bakarak düğün hakkında olacak aktivitelerin habercisidir. Bu davetiye ne kadar güzel olursa konuklar da düğüne o derece rağbet gösterir. Davetiyelerin görselliği ve şekilleri oldukça önem arz etmektedir.
Düğün yapılmadan önce yeni bir hayata adım atacak çiftler davetiyelerini çeşitli şirketler aracılığı ile bastırmaktadır. Şirketler, ilk olarak çiftlere hazır olan şablonları ve grafikleri sunmaktadır. Bu şablonlar daha önce en çok talep edilen davetiyelerin şablonlarıdır. Çiftler beğenir ise düğün bilgileri girildikten sonra basıma gönderilir. Beğenmez ise üzerinde çeşitli oynamalar yaparak düzenleme yapılır. Adet miktarı verildikten sonra basım işlemleri gerçekleşir. Davetiyelerin dikkat çeken özelliği ise zarflarıdır. Bu zarflar davetiyenin görselliğinin habercidir.

Davetiyeler Alınırken Önemli Olan Noktalar

Davetiyeler seçilirken bazı detaylar göz önünde bulundurulmalıdır. İlk olarak davetiyelerin içerisinde kelime kalabalığı ve gereksiz sözlerin olmamasıdır. Davetiyeler kısa ve basit bilgiler vermelidir. Ayrıca düğün bilgileri de eksiksiz olmalıdır. Yapılacak herhangi bir hata, düğünün kötü sonuçlanmasına neden olmaktadır. Davetiyelerde kısa anekdotlar sadece ve akıcı olmalıdır. Tek kelime ile birçok insana hitap etme özelliği olması gerekmektedir. Günümüzde matbaa işi yapan ve davetiye basan birçok kurum ve kuruluş vardır. Bu kuruluşlar çeşitli fiyatlar ile kötü davetiyeler basmaktadır. Çiftler ise genelde bu sonuçlardan memnun olmamaktadır. Davetiyelerin kalitesi oldukça önemlidir. Kağıt ve zarfların 1. sınıf olması gerekir. Davetiyelerin içerisinde olacak detaylar şu şekilde sıralanabilir.

• Davetiyelerin rengi zarf ile uyumlu olmalıdır.
• Sade ve basit içerikler ile oluşturulmalıdır.
•Düğün saati ve mekanı doğru yazılmalıdır.
•Davetiyelerin sayıları doğru belirlenmelidir.
•Görsel ögelere yer vermek gerekir.

Aksi halde okuyan kişileri sıkmaması gerekmektedir.

Davetiyeler düğünlerde artık oldukça önemsenmektedir. Bunun nedeni ise davetiyeler geçmişten beri kültür değerleri arasındadır. Elden ele ulaştırılan davetiyeler düğünlere gelecek olan insanların değerini göstermektedir. Davetiyeler özel olmalıdır. Daha önce yapılanların aksine kişisel bir içerik ile oluşturulmalıdır. Görsel ögeler de daha önce olmayan türde ve şahsi olmalıdır. Kopya ve taklit, gelecek olan konukların tepkisiz kalmasına yol açacaktır.

Fakat dizayn ve görsellikler güzel ve yaratıcı olur ise, konuklar bu düğüne rağbet gösterecektir. Merak uyandıran davetiyeler seçilmeli ve dağıtımı yapılmalıdır. Meraklanan konuklar düğünde olabilecek olayları merak eder ve daveti geri çevirmezler. Davetiyelerin bilgi verici bir özelliği olmasından ötürü doğru bilgiler girilmesi gerekmektedir ve resmi bir dil ile yazılmalıdır. Yanlış ifadelerden ve söz öbeklerinden muhakkak kaçınılmalıdır. Çok ucuz ve kalitesiz davetiyeler seçilmemelidir.

Related Posts