Davetiye Nasıl Gönderilir?

Özel bir zamanı ve kalıbı olmayan düğün etkinliklerinde, zamana karşı yarışan insanların, tüm hazırlıkları devam ettirirken, davetlileri, birbirinden farklı tasarıma sahip davetiyelerle düğün gecesi yanlarında görmek istedikleri tüm insanlara tek tek ulaştırması gerekir. Bu durumda, düğün veya farklı bir etkinlik fark etmeksizin, hem hazırlıklar sürdürme hem de tüm davetiyeleri dağıtma sorumluluğu ortaya çıkmaktadır.

Kişilerin kendi beklentilerine göre tasarladıkları davetiyeleri, özel günlerinde yanlarında görmek istedikleri insanların, birbirinden şık ve farklı tasarımlara sahip olarak basılmasından sonra, kişilerin teslim alması ile dağıtma işlemlerine başlanmaktadır. İnsanları uygun bir dil ile davet etmek için, davetiyelerin üzerinde ki metinler, geleneksel olarak ne kadar kalıp değiştirdiği fark etmeksizin üsluba uygun şekilde içerik hazırlanmalıdır.

Davetiyelerin içeriklerinde dikkat edilmesi gereken nitelikler nelerdir?

– Kısa ve net olarak uzun yazılar ile göz yormamalıdır.
– Organizasyon amacı ve etkinliğin ne üzerine yapıldığının çok kısa anlatımı gerçekleştirilerek, kişilere davet amaçlarının temelindeki durum anlatılmalıdır.
– Etkinliğin zamanı, net tarihi ve açık adresi anlaşılır, herkesin bulacağı şekilde yazılmalıdır.
– Davet eden kişilerin ve ya kuruluşların adı geçirilmeli.
– Çok nazik bir dil anlatımı ile ister mizah, ister kurumsal bir dil ile etkinliğe davet edilmelidir.
– Tercihe göre kişilerin özel olarak baskı anında isim ve kurumlarının davetiye arkasında sayın. Hitabı ile başlayan silinmez olarak hitabı yazılabilir. Böylelikle kişiye özel davetiyeler, daha özenli ve tertipli olarak dağıtıldığı esnada zorluk çekilmez.

Davetiyeler, hangi zaman aralıklarında nasıl gönderilmeli?

Etkinlik veya özel günlerde erkan baskıdan çıkan davetiyelerin belirli müddet beklemesi çok daha mantıklıdır. Uzun süreli zaman aralıklarında gönderilen davetiyeler, aradaki zaman farkı nedeni ile tarih unutulabilir. Kişiler isteseler de organizasyona tarih karışıklığı nedeni ile gelemeyebilir. Bu gibi durumlara birçok örnek bulunmaktadır. Yoğun tempo içerisinde, davetiye dağıtmak için son iki güne bırakmak da zaman zaman bazı bireylere ulaşma konusunda sıkıntılı bir durum olabilir. Ulaştırma kısmında nasıl gönderildiğinin pek bir önemi yoktur. Elden verildiği sürece, Türk örf ve adetlerine uygun şekilde gönderilmiş sayılır.

Uzak bölgelerdeki misafirler için kargolu gönderim daha uygun olabilir. Düğün veya etkinlik tarihinden çok erken süreç içerisinde gönderilen davetiyeler, hayat şartları ve yoğunluk nedeni ile birinci derece yakınların dışında unutulması çok normal bir durumdur. Dikkat edilmesi gereken durumlar arasında yer alan en önemli detaylar ise, zaman tarihini çok iyi ayarlamak ve sürece en uygun görülen tarih yani; 1 veya 2 haftayı takip eden zaman içerisinde gönderim aşamalarına başlanabilir. Hazırlık içerisinde olan pek çok kişi yoğunluktan ötürü, dağıtım konusunda sıkıntılı zaman yokluğu çekebilirler. Bu gibi durumlarında çok yakın bireylerden yardım alınabilir.

Herhangi bir karışıklık olmaması ve hareketli temponun içerisinde, değer verilen davet etmek istenilen kişilerin unutulmaması için öncelikli olarak bir kaç hafta öncesinden sakin düşünce ile liste oluşturulması gereklidir. Geri kalan durumlarda sağlıklı olarak gönderim gerçekleştirilebilir.
Davetiyeler Ne Zaman Göndermeli

Davetiye gönderirken zamanlama en önemli konudur. Eğer doğru zamanı bekleyip öyle gönderilmezse, iki ihtimal ortaya çıkar. Ya erken gönderildiği için davetiye bir kenara atılır ve zaman içerisinde akıldan çıkar, ya da geç gönderildiği takdirde kişi başka bir plan yapmış olur. Bu konu belki birçok kişiye bir detay olarak görünebilir ancak zamanlamaya uymayıp stres yaşayan sayısız insan olduğunu da eklemek gerekir. etkinlik öncesinde yapılacak olan hizmetlerin çeşidine göre bir zaman ayarı yapmak ve gelecek olan misafirlerin uzaklık mesafeleri de dikkate alınarak doğru zamanlama ile gönderim yapmak lazımdır

Zamanlama Çok Önemli

Herkes bir davetiye gönderirken ya da verirken asıl telaşı bunu nasıl yapacağını düşünürken yaşar. Fakat burada önemli olan davetiyeyi elden vermek ya da kargo ile yollama durumu değildir. Asıl mesele bunu tam zamanında, davetlinin sizin organizasyonunuza göre hayatında plan yapmasına olanak tanımaktır. Yapılması gereken ise davetiyenin hazır edilip yaklaşık olarak 1,5 ay kadar önce yollamaktır.
Düğün ya da nişan ve benzeri gibi organizasyonlar genelde yaz aylarında gerçekleştiği için çakışma söz konusu olabilmektedir. O yüzden bu zaman aralığını belirlemek, davetlinin öncelikleri arasına sizi katması anlamına gelir. Bu belki kışın ya da ilkbaharda yapılan organizasyonlar adına çok fazla sorun olmadığından, 1 ay kadar önce haber vermek yeterli gelebilir, ancak yaz adına stres yaşamamak için bu süreyi daha öncelere çekmek önemlidir.

Erken Göndermek Neden Önemlidir?

İnsanların yıl içerisinde farklı planları ve yapmak istedikleri olur. O yüzden sizleri aklına koyması için, yapılan önemli planların arasına sizleri de eklemesi adına erken göndermenin önemi büyüktür. Bunlar arasında;

-Birçok kişi özellikle yaz aylarında tatil yapmak ister. Bunu da önceden planlamaya başlar ve tarihini ona göre koyar. Hatta bir otel için ya da bir tatil köyü adına rezervasyon yapar.
-Aynı zamanda yıl içerisinde yoğun bir çalışma temposunda olan kişiler için sizin yapacağınız organizasyon adına gelmesi açısından çok önceden bilmesi ve buna göre diğer işlerini ayarlayarak iş yerinden izin alması gerekebilir.

-En önemlisi ise düğün, nişan veya diğer tüm organizasyonlar adına o gün için bir oturma planı yapılmak istenebilir. Kaç kişinin geleceği de tam olarak bilinmediğinden bu bir sorun yaratabilir. -Ancak davetiye erken yollanırsa o zaman sayı belli olduğundan dolayı buna göre bir oturma planı yapılabilir.
-Erken göndereceğiniz bir davetiye sayesinde kimlerin geleceğini erken bir vakitte teyit edebilir ve onlardan bilgi alarak stres yaşamadan sorunsuz bir organizasyon atlamanız mümkündür.

Gönderme Şekli Nasıl Olmalıdır?

Aslına bakılırsa bir gelenek olan davetiye dağıtımı için gönül ister ki herkesin davetiyesi elden ulaştırılsın. Elbette mesafelerin uzaklığı ya da yoğun iş temposu derken ya da diğer tüm telaşlar nedeni ile davetiyelerin büyük bir çoğunluğunu elden vermek mümkün olmaz. O yüzden bunun için kargo ya da posta yolu kullanılabilir. Fakat bunu yaparken bir davetiyenin erken yollanmasının ne kadar önemli olduğunu da unutmamak gerekir.

Related Posts