Evlilik veya nişan törenlerinde, organizasyonlarda veya seminerlerde çok çeşitli şekillerde davetiyelerin hazırlanması mümkündür. Klasik davetiyelerin dışında, davete göre dini içerikli davetiyeler de tercih edilebilir. Bu tür davetiyelerde ayet ve hadis sözlerine yer verilebilir. Daha çok muhafazakâr kesim tarafından tercih edilen bu davetiye dini içerikli olduğundan, manevi açıdan oldukça değerlidir.

Dini Düğün Davetiye Sözleri

Düğün davetiyelerinizde dini içerikli sözlere yer vermek istiyorsanız; davetiyelerinizde buna uygun yazıları tercih etmeniz gerekmektedir. Dini içerikli düğün davetiye sözlerinden bazıları şöyledir:

1- “Bu önemli günümüzde sizleri de hayır dualarınızla beraber aramızda görmekten mutluluk duyarız.”
2- “Düğünümüz şanlı, açılış Kuran’lı, davetlisi imanlı… Bütün dostları düğünümüze bekler, sizleri de aramızda görmekten onur duyarız.”
3- “Duvağımızda beyaz güller, girmesin araya hiç kimseler. Allah bizi birbirimize yazmış meğer. Ömür boyu beraberlik için, bu özel günde bir araya gelmeye değer.”
4- “Akıldan kalbe hicrettir aşk. İman ile sabır ile bir ömür beraber olmaktır evlilik. Düğünümüze bekleriz.”

Düğün davetiyenizdeki sözler dini içerikli olsun istiyorsanız, davetiyelerinizde buna uygun olarak hazırlanmış sözlere yer vermeniz gerekmektedir. Davetiyelerinizde çok uzun yazılar kullanmamalısınız. Daha kısa sözler tercih edilmelidir. Davetiye içerisinde yer alacak cümleler imla ve noktalama kurallarına uygun olarak yazılmalıdır. Davetiye modeli için de isterseniz, dini içerikli tasarımları tercih edebilirsiniz. Davetiyelerinizi koyacağınız zarfın rengine de istediğiniz gibi karar verebilirsiniz. Yine de zarfın sade ve davetiye ile uyumlu olmasına özen göstermelisiniz.

İslami Konuk Davetiyeleri

Davetiyeler yalnızca düğün veya nişan gibi özel günler için hazırlanmamaktadır. Bunların dışında yapılacak olan bir toplantı, seminer, konferans gibi çeşitli organizasyonlar için de davetiyeler hazırlanabilir. Bu amaçla hazırlanan konuk davetiyelerinde İslami içerikli sözlere yer verilebilir. Ayet ve hadislerden alıntı yapılarak, davetiyelerde dini içerikli sözler kullanılabilir. Buna karar verecek olanlar, daveti verecek olan kişilerdir. Eğer daveti veren olarak davetiyenizin dini içerikli olmasını istiyorsanız; dini içerikli sözler içeren bir davet metni hazırlamanız gerekecektir. Bu metni kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi, davetiyelerinizde hazır metinlere veya ayet sözlerine yer verebilirsiniz.

İslami konuk davetiyeleri, genellikle dini konferans ve organizasyonlarda tercih edilmektedir. Davetin içeriğine uygun olması bakımından, davetiyelerde dini içerikli sözler ve hadisler yer almaktadır. Davetiye kâğıdı için de, dini içerikli görsellerin yer aldığı tasarımlar kullanılabilir. Davetiyelerde bir bütün olarak uyum yakalanması açısından tasarım, söz ve zarfların birbirini tamamlaması önemlidir. Birbiriyle alakasız olduklarında, davetlilerin de davete ilgisi düşük olabilir. Hem şıklık hem de beğeni toplaması açısından davetiye hazırlarken veya sipariş verirken oldukça titiz davranılmalıdır.

Dini içerikli konuk davetiyeleri, kişilerin manevi açıdan beğenisini toplamaktadır. Bu nedenle maddi değerlerinin bir önemi yoktur. Önemli olan, içinde yazan sözlerdir. Kaliteli davetiye kâğıtları seçilmesi de davetiyeyi şık gösterecektir. Şıklığa önem verenler, davetiyede kaliteli modelleri tercih edebilir.

Osmanlı Tuğralı Davetiyeler Ve Özellikleri

Davetiye tasarımlarında çok farklı seçeneklere ve görsellere ulaşmak mümkün. Düğün, nişan, sünnet, etkinlik ve daha birçok özel gün için davetiyelerin belirli sayılarda basımı gerçekleştirilir. Trend davetiyelerde özellikle Osmanlı tuğralı davetiyeler dikkat çekiyor. Hem önemli davetlere dikkati çekmek için hem de klasik çizgiler ile değer taşıyan bir davetiyeyi kullanmak için Osmanlı tuğrası oldukça iyi bir fikir. Osmanlı tuğrası taşıyan davetiyelerin birçok karakteristik özelliği bulunmaktadır.

– Tuğra ile birlikte Osmanlı Dönemi’ne ait süsleme motifleri de kullanılır.
– Genellikle sarı, krem rengi, ahşap rengi ve siyah ile detaylandırılır.
– Parlak baskı teknikleri ile yazılar kabartılabilir ya da süslemeler öne çıkarılabilir.
– Daha çok adını tarihe yazdırmış olan çok önemli padişahların tuğrası tercih edilir.
– Katlamalı, zarf içerisinde tasarlanan ya da bağlanabilen modeller olmak üzere farklı tasarımlarda kullanılabilir.
– Düğün ve nişan gibi günlerin yanında, önemli iş toplantıları ve etkinlikler için de tercih edilmektedir.
– Ebat olarak ortalama davetiyelerden daha büyük olanlar için kullanılabilir.

Klasik ve Modern Detaylar Bir Arada

Osmanlı tuğrası bulunan davetiyelerin genellikle tamamen klasik tasarımlar ile oluşturulacağı düşünülür. Ancak günümüzde hem klasik hem de modern çizgiler ile birlikte oluşturulan davetiyeler daha çok tercih ediliyor. Modern renkler ve sade bir tasarımın içerisinde Osmanlı tuğrası kullanımı çok şık duracaktır. Osmanlı tuğrasını belirgin bir şekilde eklemenin yanında, davetiyenin arka planında daha soluk bir renkle efekt olarak vermek de alternatif olarak değerlendirilebilir.

Davetiyelerin büyüklüklerine göre tuğraların kullanım sıklığı ve ebatları da farklılık gösterebilir. Kare şeklinde ortalama büyüklükte olan davetiyeler için genellikle ön kısımda ve merkezde Osmanlı tuğraları tercih edilir. Uzun, dikdörtgen şekilde ve katlanabilen davetiyeler için Osmanlı tuğrası iç kısımda kullanıma alınır. Katlandığı kısım açıldığında tamamlanan Osmanlı tuğrası motifleri çok tercih edilmektedir. Tuğranın iki yanında etkinliğe ait bilgiler paylaşılabilir.

Aynı zamanda davet ile ilgili özel bir açıklama da bu kısımda yer alabilir. Kimi davetiyelerde ise Osmanlı tuğrası son sayfada tek başına kullanılmaktadır. Yanına hiçbir şekilde görsel ya da yazı eklenmemektedir. Tek olarak kullanılması da davetiyeler için çok şık ve minimalist bir tasarım sağlayabilir.
Hem modern hem de klasik tasarımlarla birlikte yapılabilmesi sayesinde, günümüzde genç çiftler de düğünleri için Osmanlı tuğralı davetiyeleri tercih etmeye başlamıştır. Klasik yazı tipleri ve süslemeler ile beraber oluşturulduğu zaman saklanmaya değer çok özel davetiyeler ortaya çıkmaktadır.

Farklı Fiyat Alternatifleri Bulmak Mümkün

Osmanlı tuğrası ile tasarlanan davetiyeler için farklı fiyat alternatifleri bulmak da mümkün. Her bütçeye uygun olacak şekilde şık ve kaliteli Osmanlı tuğralı davetiyeler yaptırılabilir. Özellikle basılacak adede ve davetiyenin teknik özelliklerine göre de fiyatta farklılıklar olacaktır. Kağıt kalitesi, tuğranın baskı tekniği ve diğer detaylar sonucunda fiyatlandırma da oluşacaktır.

Related Posts