Özel Tasarım Davetiye Ve Özellikleri

Özel günler ve etkinlikler için yakın çevre, akraba ve tanıdıkların davet edilmesi için yüzlerce davetiye modeli vardır. Bazı seçici gelin ve damat adayları, davetiyelerinin çok daha farklı ve sıra dışı görünüme sahip olarak, standart görünümün dışına çıkmak isterler. Bu gibi durumlarda, yüksek baskı teknolojisinin çareleri, beklentilere en iyi şekilde çare olmaktadır. Tasarımların çok farklı modellerinin tamamını bir arada bulabilmek mümkün.

Özellikle kişiler her detayını kendi istek ve hayallerine göre üretimini talep edebilirler. Hayallerin tam olarak gerçeğe dönüştürülebildiği en güzel anı parçalarından biri olan davetiyeler, kişileri en iyi şekilde temsil eden, düğünün gidişatının başlangıç parçasıdır. Bu nedenle davetlilerin ne kadar değerli olduğunu, özel günü birlikte hep bir arada geçirmek için ne kadar önemsendikleri aslında davetiyelerin özeni ile gösterilebilir.

Özel tasarım davetiyelerin farkı nedir?

Çiftler, genel olarak ilk etapta hazır şablonlardan ve örneklerden esinlenerek model seçme aşamalarına girebilir. Başlangıçta değişik tarzda modellere bakılacağı kaçınılmaz bir durumdur. Bir türlü kendilerini en iyi şekilde temsil eden tasarımları bulamadıkları anda, hazır şablonlardan birini seçerek onun üzerinde değişiklik yapabilir, bazı durumlarda ise hamurundan aksesuarına tamamen baştan yaratmak isteyebilirler. Özellikle farklı modeller ve kimsede olmayan tasarımlar tercih edilmektedir. Son yıllarda konsepti önemseyen gelin ve damat sayısında büyük oranda artış yaşanmaktadır. Bu durum davetiyelere de en iyi şekilde yansımakta.

Özel tasarımların farklı görünümlere hakim olan modelleri, birbirinden değişik davetiyeleri seçme arzusu, konsepte uygun ve düğün mekanını anımsatan davetiyelerin basılması için özen gösterilmektedir. Renklendirme için, minik aksesuarlar ya da, kabarık baskılar ile davetiyelerin kağıtlarında kabartmalar olması oldukça tercih edilen tasarımlardır. Gelin ve damatlar hayal ettikleri davetiyeler üzerinde yapabilecekleri sınırsız değişiklikler ile özel tasarım haline çevirebilirler. Detaylarda değişikliğin en sık talep edildiği değişiklikler;

– Kalıp ve kağıdın baskı kalitesinde değişiklik.
– Yazı tipinde veya içeriklerde farklılık.
– Aksesuarların davetiyelerin çok farklı bölümlerinde hiç kullanılmayan ve alışıldık olmayan görünümleri.
– Kurdele kuşak ile bağlanması.
– Renklerde farklılık.
Gibi birçok değişiklik gerçekleştirmek mümkündür.

Özel tasarım davetiyelerin fiyatları neye göre değişir, nasıl basılır?

Son yıllarda e-davetiyelerin satışını gerçekleştiren online mağazalardan, çiftler kendilerine en uygun modeli tercih edebilirler. Yetersiz kaldığı ve beklentilerine hitap edilmediği durumlarda ise, özel mail veya iletişim yolu ile davetiyelerin üzerinde maksimum oranda değişiklik yapma hakkına sahiptirler. Profesyonel baskı kalitesine hakim, karton baskı modelini beğenmedikleri durumlarda kraft kağıtlar üzerinde değişiklik yapmak isteyebilirler. Davetiyelerin zarflarda değil, ferman şeklinde olmasını talep edebilirler. Aksesuarların zarf üzerinde ya da davetiyelerin içerik kağıdında yer almasını, farklı yazı içeriklerini veya eklentileri talep edebilirler. Bu gibi durumlarda özel tasarım yerine geçen davetiyeler, profesyonel şekilde baskıdan geçerek davetlilere dağıtılmak için 1 haftada hazır hale getirilmektedir.

Öncelik olarak kadife davetiyelerin hepsi flok baskı yöntemi ile hazırlanmaktadır. öncelik olarak baskının yapılacağı kağıt üzerine serigrafi baskı yöntemi ile yapışkan bir madde basılır ve bu baskı özel olarak daha önceden hazırlanmış etrafı kapalı bir çerçeve içerisine yerleştirilir. yapışkanın üzerine herhangi bir toz değmemesi ve üzerinde herhangi bir leke olmaması için flok baskı basılmadan önce bu kağıtların muhafazaları sıralı sistem şeklinde kapalı raflarda muhafaza edilir.

bu baskı aşamalarını burada ne kadar kolay şekilde anlatsak bile aslında birçok baskı yönteminden daha zordur. özellikle flok baskı basılacağı zaman yapışkanlı kağıtların üzerine düzgün bir şekilde yapışması için üzerinde herhangi bir cismin değmemiş olması gerekir. floklar 0,3 ile 0,5 mm büyüklüklerinde çok ince toz şeklinde üretilmiş liflerden oluşur bunların üzerine herhangi bir renkli boya da kullanılarak renklendirilmesi yapılabilir. liflerin yumuşak olması ve toz halinde serpilmesi sonucu kağıt üzerinde bulunan yapışkan ile birleşirler ve ortaya kadife şeklinde yumuşak dokulu bir kumaş görüntüsü ortaya çıkar.

Flok baskılı davetiyeler daha çok kalın sıvamalı tasarımlı lüks davetiye modellerinde tercih edilir. bunlarda lazer kesim tekniği de kullanılır. ayrıca lazer kesimler flok baskı yapıldıktan sonra yapılacak ise o ortamın çok temiz olması ve çalışanların muhakkak koruyucu başlıklar takması gerekir. çünkü flok kağıt makine ile tekrar buluşması sırasında çok büyük toz çıkacak ve etrafı kirletmesi yanında insan sağlığı içinde zararlı olacaktır.

flok baskıların son günlerde çok ön plana çıkması sonucunda biz davetiye firmaları bu baskıları daha rahat yapmak için gerekli yatırımları yapmış ve insan sağlığını tehlikeye sokacak nedenleri ortadan kaldıracak tedbirleri aldığımızı gönül rahatlığı ile söyleyebilir.

Kadife davetiyeler de genel olarak bordo, siyah ve mavi renklerin hakim olduğu davetiye tasarımları yapılmaktadır. bunun neden ise müşterilerin taleplerinin bu doğrultuda olması ve gelen isteklerin sonucunda bu bu renklere önem verilmesi kararlaştırılmıştır. flok baskıların zarflarının üzerine yazı yazmak zor olduğundan bu zarfların üzerine sonradan ilave olacak etiketler yapıştırılır. yada zarfın kenarında aksesuar süslemesi içinde kullanılacak isim etiketleri asılır.

İç Baskı kartları her zaman mukavva sıvamalı olup kenarlarında isteğe bağlı olarak altın yaldız yada gümüş yaldız kaplamalıdır. bu baskıların üzerinde normal ofset baskı yapılamamaktadır. çünkü oldukça kalın oldukları için eğilmeleri imkansızdır. bazı durumlarda mukavva kartların üzerine ikinci ince bir kağıt sıvamalı olarak yapışmaktadır. mukavva kalınlıkları da duruma bağlı olarak 1,6 yada 3 mm olarak gerçekleşebilir.

Flok baskılı Kadife Davetiyelerin Ücretleri

Bu davetiyeler zahmetli olduklarının yanında kullanılan malzemelerin de çok kaliteli olduğundan fiyatları diğer davetiyelere göre biraz daha farklıdır. zaten farklı olması da gerekir. hem işlem olarak hem de kağıt kalınlıkları olarak diğer davetiyelerin kinden kat kat fazladır. ayrıca diğer davetiye modellerinde normal olarak kağıtların üzerine kadife davetiyelerde bir işlemde flok baskı atılmaktadır. ve flok baskı malzemelerinde fiyatlarının yüksek olması neticesinde bu modeller biraz ücretli olabilir.

Flok baskılı zarfların yanında flok baskılı kartlarda yapılmaktadır. fakat bunların üzerinde yazı yazılması için farklı bir malzeme yada pleksi glass tarzında kartlar kullanılabilir.

pleksi malzemelerin baskıların da lazer baskı yada serigrafi baskı teknikleri kullanılabilir. bu baskı teknikleri de ayrıca ücreti arttıracak nedenler arasındadır

Related Posts