Matbaalarda davetiye tasarımları nasıl yapılır hangi aşamalardan geçerler bunları size kısaca özetlemek istiyorum. bu konu belirli başına saatlerce yazılması gereken önemli detaylardan olsa bile biz burada ufak tefek fazla uzatmadan meselenin iç yüzünü işleyeceğiz

Öncelik olarak tasarım nedir sorusunu şöyle özetleyelim: tasarım herhangi bir fikri ve hayal gücünü bilgisayar yada kağıt ortamı üzerinde canlandırmak ve ona gözle görülüp ayrıntıların fark edilebileceği bir şekli vermektir. bu şekil tabi herkesin görüşüne göre farklı olabilir bakış açıları da değiştiğini düşünürsek tasarımlar göreceli bir kavramdır. ve zevklere göre değişebilirler

Tasarımların yapılma aşamasına gelince öncelikle tasarımı yaptıracak kişinin kafasında bütün bir şekilde ne yapacağı ve nasıl yaptıracağı şeklinde bir hayalin veya fikrin olması gerekir. tasarımcılar bu kişinin fikrini kağıt üzerine dönüşmesini ve gerçek ortamda akıldan geçenlerin göze görünür hale gelmesi için parça parça olan taşları üst üste koyarak tasarımı gerçekleştirirler.

Bu aşama en önemli olanlarından olduğu için burada bir fikrin gerçekleşmesi için gerekli olan alt yapının da olması gerekir yani fikrin bilgisayar ortamında olması yeterli olmayabilir. bunun gerçeğe dönüşmesi için gerekli ekipman ve baskı tekniğinin de olması gereklidir. örnek olarak sıvamalı bir iş de sıkıştırma yada yapıştırma ekipmanlarının olmaması çok büyük bir eksiklik olabilir.

Görsel Yönden Tasarımlar Zengin olmalı mı ?

Matbaaların bu konu üzerinde en çok görevleri önlerine gelmiş olan bir klişenin kuralına uygun şekilde baskılarını yapmak veya sıvaması var ise onu gerçekleştirmek ve ayrıca özel kesim için bıçak yapılması gerekiyor ise bu bıçağı hazırlatarak baskısı yapılmış olan işi tam ölçeklendirme ile kesim son şeklini vermektedir.

Baskılarda ayrıca kağıt kalitesine uygun tekniği uyarlayıp yaldız, ofset, serigrafi, gibi hangi baskı istenmişse onu basıp renklerine verilmiş olan cmyk kodlarına göre basmaktadır
CMYK kodları bir ürünün istenilen renkte yapılmasını sağlar. ve her zaman da garantili olarak gözükmektedir. eğer size ait bir renginiz var ise bunun cmyk kodlarını bilmeniz yeterlidir. bu kodlar sayesinde istediğiniz yerde bu ürünü yaptırma imkanınız vardır.

Tasarım kadar diğer bir önemli konu ise tasarımdan sonra paketleme ve düzenleme kısmıdır. paketlemede basılmış işin kurumasına dikkat edilmesi gerekiyor. eğer üzerine yeni olarak basılmış bir boya var ise bunun kuruması için beklenmesi gerekmektedir.
üst üste koyulmadan kağıtların dikey olarak yatırılması ve kağıt cinsine göre 1 yada 2 saat boyanın çekmesi ve kağıt üzerinde kuruması gerekir. eğer bu kağıt parlak ise aynı gün bu kağıdı kesinlikle kesilmemelidir ve bir gün beklenmelidir

Matbaa sektöründe bilinmesi gereken o kadar konu var ki hepsini ince detayına kadar buraya yazmamız imkansızdır. eğer bu konu da uzman olmayan bir usta size yeni bir şeyler yapmaya kalkıyorsa buna dikkat etmeniz gerekir. bu işler çok hassas ve ince detay üzerine hesaplanması gerekir.

Tasarımda Görsel Planın Önemi ve Gerekliliği

Her gün yenilenen tasarımlar en çok çiftlerin sevdikleri ürünleri bulmalarına yaramaktadır. günlük olarak gelen telefonlar ve sosyal medya hesaplarından yapılan istekler biz tasarımcılara yeni ilhamlar vermektedir. farklı bakış açılarının birleşmesi sonucu kalıcı olarak her yöreye hitap edecek özgün tasarımlar ortaya çıkmaktadır. özgün olmak için öncelik olarak yeni olması ve kopya edilmiş olmaması gerekir.

Evlenecek olan çiftlerin düşünceleri yada farklı bir etkinlik için kullanılacak davetiye tasarımında firma yada düğün temalarının renkleri de bazen etkili olmaktadır. çünkü etkinlik için kullanılacak tema ve renklerin zıttı bir tasarım pek hoş karşılanmaz.
Aslında tasarım ve renkler göreceli bir kavramdır bazen bizim çok hoşumuza giden bir tasarım müşterimizin hoşuna gitmemektedir. yada müşterinin çok beğendiği bir yazı karakteri veya

Karikatür şahsen biz tasarımı yaparken içimizden bu hiç hoş değil gibi düşünceleri geçirsek bile karşı tarafın hoşuna gittiği için çok fazla ses çıkaramıyoruz. tasarımlar da daha çok görsel özelliğe önem verildiği için bu konular her çifte göre değişiklik göstermektedir.

Uzman tasarımcıların yapmış oldukları çalışmalar genellikle tüm topluma ve ülke geneline hizmet ettiği için bu tür tasarımlarda özgün renkleri beklemek bıraz imkansız gibi ayrıca bunların belirli bir kesime hitap etmezler genel olarak evlilik için düğün, kına, nikah gibi etkinliklerin yanında açılış ve diğer organizasyonlar içinde uygundur. bütün organizasyon firmaları ve diğer davetiye ihtiyacı olan kişilerin hepsi için önemli olan bir konu var ki o da kullanılan kağıt kalitesi ve baskı türü dür. baskı türleri de yaldızlı ofset ve serigrafi olmak üzere ayrılmaktadır.

Farklı Tasarımların Özellikleri

Bunların hepsinin farklı bir özelliği vardır. ve bu baskılar ayrı ayrı davetiyeler üzerinde kullanılırlar. bu baskıların hepsi de davetiye kalınlığına ve kağıt kalitesine göre değişebilir.
Kağıt kalitesi, kalitenin en başında gelir. bir davetiye tasarımını gösteren onun için kullanılan kağıt kalitesi ve ve cinsidir. kalın bir kağıt yada sıvamalı bir kağıt üzerinde serigrafi yada yaldız baskıları yapılmaktadır. ayrıca ince bir kağıt üzerinde ofset baskı yapılabilir. ama sıvamalı bir kağıt üzerine kalınlık açısından ofset baskı yapılmaz.

Bura da en önemli faktörün kağıt olduğunu ve baskı tekniğinin kağıt üzerinde her şekilde uygulanacağını kısaca özetledik. zarflarda baskı kartlarının kağıt kalitesine uygun olduğu için bunlarında aynı şekilde davetiye gibi işlem gördüğünü ve onlar için uygulanan yöntemin zarflar içinde uygulanabileceğini anlatmış bulunuyoruz.

Related Posts