Düğün Temalarında Geçmişe Dönük Temalar

Bu çiftler tamamen nostaljik bir tema hazırlığı yaparak düğün organizasyonlarını modern süslemeler ve etkinlikler ile süsleyeceklerine kendi köylerinde ve bulundukları ortamın adetlerine uygun olacak şekilde planlamayı tercih etmişlerdir.

Önceden düğün denince aklımıza eğlencenin yanı sıra bol bol ve çeşit çeşit yemeklerin sokak ta düğün yapılan evin önünde kazanlar ile ayrım yapılmadan oraya gelen herkese bol miktarda dağıtılıyor idi yemek ikram edilmese bile pilav ayran kesinlikle ikram edilirdi günümüzde sadece eğlence ve boş gürü kalabalık için o kadar para ödeyenlerin asıl düğünün ne anlama gelmediğini ve sadece gösteriş için hareket edildiğini görmekteyiz.

Salonların da düğünleri eğlence ve danslar ile hazırlanan göstermelik görsel etkinlikler düzenleyerek süslediklerini görebiliyoruz. renkli renkli ışıklar ve gelin Damat ın gözünü dolduracak türden renkli süslemeler ve çeşitli gösteriler ile mekanın tercih edilmesini sağlayıp kuru bir mekanda eğlence yapmalarını sağlamaktadırlar. oysa o mekanlar için harcanan para ile yemek veya atıştırmalık bir şeyler alınabilir hem bunlar gelen davetlilerin yemek ihtiyaçlarını giderir hemde düğüne farklı bir renk katar. belki ondan daha az para gidecek ve hemde gelen kişiler memnun kalacaklardır.

Düğün öncesi kına veya nikah gibi etkinliklerin fazla gösterişli olmaması normal olanıdır. yani düğünden önce düğün kadar bir eğlencenin olması doğru bir seçenek olmaz kına gibi eğlencelerin daha çok geçmişlerde yaşanan türde bir organizasyon ile yapılması gerekir. şimdilik bizler kına eğlencelerinde herhangi sapmalar göremedik aksine daha çok Osmanlı kaftanı ile sultanların tarzlarında bir kıyafetler ile gecelerin düzenlediğini görmekteyiz.

 

blank

Düğün ve Kına Geceleri Kıyafetleri

Kaftan kıyafetleri geçmişten günümüze kadar devam etmektedir. ayrıca kına törenleri ve söylenen şarkılar halen geçmişte yapılan törenleri çağrıştırmaktadır. kına yakma kına taçları, kına elbiseleri tamamen Türk toplumuna uygun olarak devam etmekte olup son zamanlarda kına gecesinin yerine bekarlığa veda partileri, hamam eğlenceleri gibi değişik Avrupa adetleri organizasyon firmaları tarafından sokulmaktadır.

Bekarlığa veda partileri altında bol günah ve dengesiz ahlak dışı eğlenceler düzenlenerek bize ait olan bir geleneği ortadan kaldırmanın çabası içerisindeler. bunların çok başarılı olduklarını söylemeyiz çünkü bizim toplumda çoğu aile geçmiş adetlerine sahip çıkar ve yabancı mihrakların içlerine soktukları bu ahlak dışı eğlencelerin girmesini istemezler

Düğünlerde yapılmış olan adetlerin bozulması bizlere sadece daha masraf ve daha çok toplumumuzdan uzaklaştırmayı getirmiştir. sadece bize ait olanları yaşatmak isteyen birçok çiftlerin olduğunu bilmekte ayrı bir güzellik katmaktadır

En son trend haline gelmiş yeni tasarımlı davetiyeler

Son zamanların en gözde tasarımları olarak kabul edilen özel tasarımlar her geçen gün yeni tasarımlar ile görücüye çıkmaktadırlar. yeni ve farklı olan her tasarım özeldir yeter ki tasarım içerisinde çiftlerin kendini ifade edecekleri renklere yer verilmiş olsun

çiftler kendi resimleri yada karikatürlerini kullanarak yeni bir akış ortaya çıkarmışlardır. resimlerin boyama yöntemi yada kara kalem yöntemi ile çizilip davetiye üzerine basılmaktadır. bu boyama teknikleri zor bir seçenek olsa bile bazen çokça tercih edilmekte bazen de daha kolay programlar ile halledilmektedir günümüzde teknolojik aletlerin gelişmesi sonucu bilgisayar yada telefon programlarda ki uygulamalar ile resimler rahat bir şekilde karikatüre yada farklı bir görsele dönüşmekteler.

Yapılacak olan davetiye renkleri yada çiçek motifleri önceden hazırlanmış olup bunların resim ile birlikte ayarlanması sağlanmaktadır. zarf isimlik ve etiket gibi aksesuar süslemeleri ile davetiye farklı bir görünüme kavuşturulmaktadır. oldukça başarılı çalışmaların yer aldığı özel tasarımlı davetiyeler de her çeşit yeniliklere yer verilmiştir. renkli ve üsten çekmeli kapaksız zarfların yanı sıra kalın gramajlı özel kağıtlı zarflarda kullanılarak tasarımlar yapılmaktadır.

Retro ve Vintage Tarzı Tasarımlar

Geçen sezon vintage tarzı modellere çok sıklıkla tercih edilmişti bu sezon bu modellerin yanı sıra sade tasarımlara da yer verilmiştir. ayrıca kuşe kağıtlar üzerinde renkli baskılar yapılarak her renk zarf kullanılmış ve bu zarflar ile renkli renkli davetiyeler tasarlanmıştır.

bir tasarımın özgün olması ve çiftlerin onu tercih etmeleri için muhakkak olarak tasarımcı tarafından kopya edilmeden hazırlanması ve başka bir modelden alıntı olarak kullanılmaması gerekir.

tasarımcılar daha çok kendi fikirlerini kullanarak tasarladıkları modelleri bazen de bulundukları ülkenin ihtiyaçlarına uygun ve renklerine uygun modeller de yapmaktadırlar. ayrıca kendi müşterilerin ve toplumun benimseyeceği karikatür resim ve fikirler çok önemli bir yere sahiptir. bu düşünceler doğrultusunda yeni tasarımlar yaparak İnternet yada sosyal medya hesaplarından insanlara göstererek yeni sezonda o modelin ne kadar tercih edilebileceğini öğrenirler.

Eğer model çokça beğeni toplar ve insanlardan gerekli olan yorum alırsa bu modelin bu sezon tercih edileceği düşünülür ve davetiye için üretilmesine karar verilir. ayrıca bunun için bir katalog hazırlanır ve davetiye firmaları ile matbaa firmalarına gönderilir. bu firmalara gelen evlenecek olan çiftlerin önüne koyulur. siparişlerin alınması sağlanır

Geçmişten günümüze düğün sektöründe ki yenilikler ve çiftlerin gezip seyahat ettikleri Avrupa ve diğer ülkeler de gördükleri eğlence türlerine beğenmeleri yada bizde olmayan farklı bir evlilik temasını kendi düğünlerinde de uygulamak istemeleri ile düğüne gelen davetlilere arasında yayılarak bizde ki yıllardır süregelen bir düğün mantığının değişmesine neden olmuştur.

Ayrıca TV ve sosyal medya üzerinde ki paylaşımlar sonucu yada reyting için her türlü yöntemin denendiği evlilik programlarını izleyerek kendilerinden iz bırakacak nasıl bir organizasyon yapabilecekleri konusunda günlerce araştırmalar yaparak hiç de bize ait olmayan bir metodu denemişlerdir.

İlerleyen zamanlarda bazı çiftlerin ve ailelerin bizim geçmişten gelen örf ve adetlerimize bağlı kalınmış olsalar da bazen de ister istemez istem dışı olarak dışarıdan etkilenerek bu çizgiden çıkılmıştır. bazı organizasyon firmaları sırf farklı olmak için Avrupa’dan bize ait olmayan adetleri günümüzde düğün sektörümüzün içerisine sokmuştur. düğünlerde Anadolu’da kalmış eski örf ve adetlerimizi günümüzde yaşatan hatırı sayılır çiftlerimiz de vardır.

Related Posts