Düğün Ve Nişan Davetiyesi Arasındaki Farklar

Neredeyse dünyanın her yerinde bütün çiftlerin en mutlu günü düğün günleri olarak bilinmektedir. Düğün mevsiminin açılmasıyla birlikte evlenmeye aday olan çiftlerde tatlı bir telaş başlamaktadır. O gün en güzel olmak en mutlu anını doyasıya yaşamak için amansız bir hazırlık başlamaktadır. Heyecandan ne yapıldığı şaşırılan bu günlerde birçok detayda önemli bir nokta haline gelmektedir. Bir düğün ve nişanda olmazsa olmaz ilk gerekli faktör davetiyelerdir.

Sevdiklerinizi bu mutlu günlerinize çağırabilmeniz için hazırlamış olduğunuz davetiyeler önemli bir noktayı ortaya çıkarmaktadır. Davetiye sadece düğünde değil nişanda da olmazsa olmazlardandır. Çoğu çift ise davetiye siparişi vermeye gittiklerinde büyük kafa karışıklıkları yaşarlar. Özellikle düğünden farklı olan nişan davetiyeleri seçimi oldukça kafa karıştırıcı olmaktadır. Bu yazıda kolayca davetiyelerin nasıl ayırt edilebileceği arasındaki farkların ne olduğu ve nasıl seçim yapmak gerektiği anlatılacaktır.

blank

Nişan Davetiyeleri

Nişan davetiyeleri düğünden önceki son basamak olmaktadır. Ancak düğün kadar ağırlığı olmayan bir durumdur. Bu nedenle seçimlerinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Çoğu çift sırf çok gösterişli olduğu için farkında olmadan düğün davetiyelerine yönelmektedirler. İlk zaman anlamayıp sonraki zamanlarda bu nişan davetiyesine uygun seçim olmamış diye üzüldükleri de olmaktadır. Öncelikle seçiminizi dikkatli yapmanızda önem vardır.

Nişan davetiyeleri üzerinde gelinlik ve damatlık olmamalıdır. Genellikle düğüne giden bir yolda çiftlerin yaşayacağı küçük anılardan kesitler davetiyenin üzerinde olabilir. Örneğin bir film bandının üzerinde el ele yürüyen bir çift resmi gibi. Beraber sade elbiseli bir resimlerinin olduğu davetiye gibi. Dikkat edilmesi gereken husus burada alyans, gelinlik ve damatlık resminin olmaması gerekir. Yine davetiyeler düğün davetiyelerine göre daha eğlenceli ve şirin olmaktadır.

Davetiye üzerine yazılacak yazı da bir o kadar önemlidir.

İçeriğinde evleniyoruz, dünya evi gibi ifadeler olmamalıdır. Mutluluğa giden yolun ilk aşaması gibi daha net sözler söylenmeli nişan sözü cümleler arasında geçmelidir. Böylelikle davetlilerin de kafasını karıştırmayan bir seçim yapılacaktır. Bazı zamanlar öyle davetiyeler seçilmektedir ki misafirlerin düğün mü nişan mı olduğunu anlamadığı davetiye seçilmektedir. Davetiyelerde beyaz süslemeler gelinliği andırdığı için beyaz süslemeler kullanılmamalıdır. Daha renkli ve düğünü andırmayan nitelikte olmalıdır.

Düğün Davetiyesi

Düğün davetiyesi artık mutlu günlerin geldiği aşamalardır. Burada dilediğiniz gibi seçimler yapabilir. Alabildiğine abartılı şık düğün davetiyeleri seçebilirsiniz. Burada gelin ve damat resmi olmalıdır ya da bunları andıran alyanslar desenlerde kullanılabilir. Süslemeler ise bir o kadar gösterişli olabilir. Beyaz renkler inciler. Beyaz zarflar gelinin masumiyetini andıran beyaz renkli seçimler daha doğru olacaktır.

Davetiyedeki yazılarda yine önemli olmaktadır.

Burada evleniyoruz, dünya evi, düğün gibi cümleler kullanılabilir ve davetlilerin daha kolay anlaması sağlanabilir. Ayrıca bütün davetiyelerde dikkat edilmesi gereken son husus ise yazıların okunaklı olması ve düğünün yapılacağı mekanın herkes tarafından kolaya anlaşılmasını sağlayan cümleler kurulmasıdır. Kafa karışıklığı yaratan davetiyeler daha düğüne gitmeden bile insanların canını sıkabilmektedir.

Nişanda Davetiye Olur Mu?

Ailelerin tanışıp kaynaştığı durumlarda, isteme gerçekleşmiş ve geri kalan adım kutlamaya gelmiştir. Nişan yüzüklerinin takılacağı, en az düğün kadar kıymetli o günde, gelin ve damatlar sevdiklerini de yanlarında görmek isterler. Bu gibi topluluk törenlerinde, kişiler sevdiklerini çağırma yöntemi olarak çok eski yıllardan beri tercih edilen davetiye sistemini kullanmaktadırlar.
Eski zamanlardan gelen, hiç bir zaman anlam ve önemini yitirmeyecek olan davetiyeler, en özel günleri taçlandırmak için son yıllarda birbirinden farklı tasarımlar ile davetlilere sunulmaktadır. Hayal gücünün zorlandığı, baskı tekniklerinin en son teknoloji halini aldığı, tasarımda sınır tanınmayan modeller, gelinlik ve damatlık kadar titizlikle tercih edilmektedir.

Nişanda davetiyenin gönderilmesi uygun olmaz diye bir kural mı var?

Ciddi aşamalar ile büyük emek sarf edilerek yapım aşamasından geçen davetiyeler için, öncelikli olarak tasarım kalıpları ve kullanılacak sözlerin en ince ayrıntısına kadar düşünülerek seçilmesi gerekir. Altın kurallar;
– Sıra dışı kapak tasarımı.
– Mükemmeliyetçi bir yazı metni. (Hazır şablon veya kişiler kendileri tercih edebilir)
– Yazı biçimi
– Davetiyelerin arkasına konukların isimlerinin direkt olarak yazılmış hazır halde olup olmayacağının seçimi.
– Baskılanması gereken sayı.

Dijital dünyadan en iyi şekilde faydalanan firmaların alanında en iyisi olmasına özen gösterilmesi gerekir.

Davetiyeler nasıl basılır, yapım aşamaları nelerdir?

Özellikle merak unsuru olan aşamalar bir kaç gün içerisinde nasıl bu kadar hızlı yetiştiriliyor soruna en güzel yanıt, yeni ve profesyonel teknik sağlayan baskı teknolojileri olmaktadır. Düğün gibi nişan törenlerinde de çiftler özgürce davetiyelerini seçebilir, seçiminde en iyi şekilde sade ya da gösterişli olarak kararlar verebilir. Kısıtlama olmadan gerçekleştirilmesi gereken aşamalar, birçok alanda farklılık yaratabilmektedir. Son yıllarda trend olarak tercih edilen 3 boyutlu baskılar, mükemmel özelliğe sahip trend seçenekler arasında yer almaktadır.

Çok uygun rakamlarda paket seçeneği olarak nişan törenleri için çok ideal seçimlerdir. Seçenekler sınırsız olarak sunulduğu için, hayal gücü beklentilerde çok rahat bırakılabilir. Üzeri baskılı ve çıkartmalı kapağa sahip davetiyeler, nişan töreni olduğu için farklı ve sadelikten uzak eğlenceli karikatürlere yer verilebilir. Hareketlendirmeyi seven insanlar için çok kaliteli baskılar üzerinde, kendi fotoğraflarının dahi yer alacağı davetiyeleri seçebilir.

Nişan töreni için davetiyelerin fiyatları ne kadardan başlar?

Son yıllarda teknolojinin ileri derecede gelişmesi ile çok uygun rakamlarda yer alan paket seçeneklerinden nişan törenleri için faydalanmakta yarar vardır. Nişan töreninin gerçekleşeceği konsepte göre de seçim gerçekleştirilebilir. Fiyat seçenekleri genel olarak;

– Baskı kalitesi
– Hamur özellikleri
– Ek aksesuarlar
– Ambalaj ve kapak tasarımı
– Teknolojik detayları

Gibi birçok duruma göre değişiklik göstermesine rağmen son sezon yılında, özel olarak uygun rakamlarda sunulmaktadır. Renkli ve hareketli görünüm sergilemek isteyenlere özel tasarımlar, sade ve şık motiflerden yana olanlar ise, fiyat konusunda daha avantajlıdır.

Related Posts