Davetiyede Aile İsimleri Nasıl Yazılır?

Davetiyelerde özel olarak anlam taşıyan kelimeler, davetlilerin en uygun üslup ile teşvik edilmesi için önemli bir unsurdur. Sürekli olarak yenilenen modeller, sesli ve videolu davetiyeler olarak bir çok alanda farklılık içeren tasarımlar ile birbirinden farklı konseptlerde davetlilere çağrı gerçekleştirilebilir. Hangi tasarıma hakim olursa olsun, zarafet ve nazik yazım kurallarından dışarı çıkılmamaktadır.

Özel tasarımlar da dahil olmak üzere, mutluluğu simgeleyen gün ve gecelerde, olumsuz değil, pozitif sözlerle çağrı yapılır. Bu nedenden ötürü, davetiye baskı ve kalıplarında açıklamalar her alanda en ince ayrıntısına kadar yer almaktadır. Özellikle düğünlerde, gelin ve damat isimlerinin dışında, ailelerin de her iki tarafa resmi bir şekilde isim ve farklı ünvanlar ile ilk tanıştırılma aşaması gerçekleştirilir.

Ailelerin isimleri neden davetiyelerde yer alır?

Konsept fark etmeksizin evlilik yolunda ilerlenen ve atılan adımlarda gönderilen davetiyelerin sahipleri, hangi ailelerin evlatları bir araya geliyor ise, düğün sahipleri de tanıtılmaktadır. Gelin ve damatların hangi aileye mensup oldukları, kimlerden olduklarının açıklaması resmi ve en uygun isim şekli ile sn. nitelendirmesi başlangıcıyla aileler tanıtılmaktadır.
Davetiyelerin üzerinde adres kısmından önceki alanda, konsept ve organizasyon açıklamasının alt kısmında aile isimlerine yer verilmektedir. Uygun ölçekli olarak davetiyenin tarzı fark etmeden geleneksel olarak, isim yazılarının en uygun şekli ve yeri yıllardır aynıdır.

Bazı kişiler tercihlerini, adres tanıtımından sonraki kısımda yazarak, sonuçlandırma olarak göstermektedir. Modelleri fark etmeksizin her bireyin rahatlıkla istedikleri şekilde ve yazı tipinde aile isimlerini konumlandırabilir. Üst kısımlarında ise, davet edilecek ailelerin listeleri önceden listelenerek bastırılması mümkündür.
Örneğin; ” Sayın Meltem Hanım ve ailesi. ” Sn. Özgür Soylu. ” veya kişilerin ünvanı olarak ” Sn. Doktor Ayşe Can.” gibi konumlandırmalar gerçekleştirilebilir. Bu sayede davetlilerin kendilerini ayrıcalıklı ve farklı hissetmelerine de vesile olunur.

Gelin ve damadın aile bireyleri eksik olursa nasıl yazılır?

– Kişiler öncelikli olarak anne ve baba isimleri alt kısımda soy isim nitelendirmesini, diğer seçeneklere nazaran sıklıkla tercih etmektedir.
– Aile bireylerinden biri gelin veya damat tarafında eksik ise, Soy isimleri ile yani ” Sn. Ak ve Güneş aileleri. ” gibi terimler ile uygulanabilir.
– İleri gelen ve ünvanı ile bilinen ailelerin gerek görüldüğü durumda ünvanları da yazılabilir.
– Bir tarafın ailesinde anne baba isimleri tam iken diğer tarafta sadece tek bireyin yazılması uygun görülmezken, eşit taraflar şeklinde yazılması daha çok tercih edilir.
– Gelin isminin yazıldığı bölümün tam alt kısmında gelin ailesi, damat isimlerinde ise, damadın ailesinin yazılması, olası karışıklık durumlarında daha net görünmesini sağlamaktadır.
– Son yıllarda farklılık yaratarak evlilik cüzdanı şeklinde tasarlanan davetiyelerde ise, sayfalar şeklinde tercih edilen modellerde, gerçek evlilik cüzdanında aile isimleri nerede yazıyor ise, o kısımda konumlandırılır.

Davetiyede Adres Bilgileri Nasıl Verilmelidir?

Bir davetiye hazırlanırken hiç şüphesiz en önemli kısmı içeriğidir. Yapacağınız organizasyonu kişiye tam olarak anlatmak ve onun da ne tür bir şeyle karşılaşacağını hayalinde canlandırmasını sağlamak amacı ile davetiyenin içeriği hazırlamak oldukça önemlidir. İçerik olarak ikinci önemli kısım ise verilecek olan adres bilgileridir.
Eksiksiz olarak; salonun adı, mahalle ile cadde ya da sokak ve numaranın tam bir şekilde yazılması, tarihi ile saatini kağıt üzerinde düzgün bir şekilde yazmak büyük bir önem taşır. Davetiyenin tüm adres bilgileri detaylı olarak kağıt üzerine yazılırken buna verilecek olan önem, organizasyonunuz adına katılacak kişilerin de bunu ne kadar çok ciddiye alacağını aynı paralelde gösterir.

Davetiye Üzerinde Adres Bilgileri Yerleştirmesi ve Yazı Tipi

Bir davetiye içerisinde adres bilgileri genel olarak aşağı kısımda farklı noktalara yazılır. Yani sağ alt ya da sol alt ve orta alt kısma, davetiyenin iç görseline göre değişir. Ayrıca davetiye üzerinde örneğin düğün salonunun adresi ile birlikte eğer kına yapılacak ise bunun da adresi eklenir.
Bunlar davetiye üzerinde kına, davetiye ele alındığı zaman sol tarafta olur, düğün adresi ise sağ tarafa yazılır. Adres bilgileri verilirken yapılacak olan font davetiyenin şekline ve içeriğindeki yazı tipine göre belirlenebilir. Aynı font üzerinde de yazılabilir ya da standart olarak Arial yazı tipinde de yine hazır edilebilir.

Adres Yazı Düzeni

Adres bilgileri davetiye üzerine yerleştirilirken sıralaması da akılda kalması açısından büyük bir önem taşır. Bazı zamanlar pek ciddiye alınmasa bile davetiyeleri evinde bırakan ve adresi unutan insanlar olabilir. O yüzden bunun için bir takım gereklilikler bulunmaktadır. Organizasyonun yapılacağı salonun ismini büyük harflerle ve kalın olarak yazdırmak, davetlilerin adresi bilmeseler bile kolay bulmasını sağlayabilir.

Ayrıca adres yazılırken net olarak salonun kapı numarasına kadar detaylı olarak verilmesi, davetlinin çok fazla uğraşıp sokak sokak organizasyon yerini aramasına gerek bırakmamaktadır. Organizasyonun tarihini ve saatinin özellikle adres bilgilerinden önce, hemen üstüne yazılması önerilir. Bu sayede psikolojik olarak da davetlilerin zamanında adreste olmalarına içgüdüsel olarak olanak tanır. Adres verirken aynı şehirde de olsanız dahi şehir dışından gelecek kişileri unutmadan şehir ve ilçeyi de eklemeyi sakın unutmayın.
Son olarak isteğe bağlı şekilde cep telefonu da yazabilirsiniz. Sorun yaşayan bir davetliniz olduğu takdirde size bu numaradan ulaşarak bilgi alabilir ya da verebilir.

Farklı Organizasyonlar İçin Adres Mutlaka Yazılmalıdır

Düğün ya da nişan ve bunun gibi değişik organizasyonlar için adres bilgileri mutlaka alt kısımda net bir şekilde yazılı olmalıdır. Alt alta ve okunur biçimde, 12 punto ile Arial boyutunda yazılabilirken, yatay ve benzeri gibi değişik yazı tipleri kullanarak da yine davetiyeleri sağ, sol ya da alt bölümdeki orta kısımlara yerleştirilebilir. Ancak en önemlisi organizasyonun yapılacağı salonun isminin net olarak yazılmasıdır.

Related Posts