Bizim ülkemizin şartlarında balon süsleme sanatı, olması gerektiği şekilde yapılmamaktadır. En önemlisi de dekorasyon amacıyla süsleme yapmak neredeyse yok sayılmaktadır.

DEKORASYON VE SÜSLEME HİZMETLERİ

Birbirine bağlanmış balonlar ‘dekorasyon yapıldı’ olarak adlandırılarak, bu uzmanlık gerektiren hizmet neredeyse bitirilmiştir. Ancak çok az da olsa bu işi önemseyen ve süsleme hizmetini sanatla birleştiren firmalar ve çalışanları vardır. Bu sebeple işini ciddiye alıp, balon süslemeyi layığınca yapan firmalarla çalışmanız sizin içinde iyi olacaktır.

Balon süsleme sanatı denildiğinde, piyasada birçok firma öne çıkar ve bu işi ben yapıyorum diyebilir. Fakat bu firmalarda hep birbirini tekrarlayan, hiç bir artı katmadan tek düze figürlerle süsleme yapmaktadırlar. Hâlbuki balon süsleme sanatının bir sınır çizgisi yoktur.

 

blank

 

Yani tamamen süsleme yapan kişinin hayal gücüne kalmıştır. Bu işi severek yapmak, balon süsleme sanatının olmazsa olmazıdır. Artık günümüzde birçok organizasyon çeşidi vardır. Bu çok çeşitli organizasyonlar için çok çeşitli balon süslemeleri yapılabilir. Bu süslemeler organizasyonun konseptine göre değişiklik gösterebilir.

Her bir organizasyona göre balon çeşitleri farklılık göstermektedir. Örneğin; uçan balon konsepti; açılışların ve inşaat temel atma törenlerinin olmazsa olmazıdır. Bu konsept, havaya birçok balonun bırakılmasıdır. Burada tamamen sizin hayal gücünüze kalmıştır; çeşitli renkler, değişik şekillerde yüzlerce balonun havada kaybolması inanılmaz bir manzaradır.

 

blank

 

Balon Süsleme Nasıl Yapılır?

Balon süsleme sanatı nasıl yapılır? Uygulama alanları çok geniş olan balonlarla süsleme; açılış törenlerinde, çeşitli parti organizasyonlarında, doğum günü partilerin de ve birçok eğlence alanın da kullanılır. Bütün bu ihtiyaçlara, isteğe bağlı kurumsal ya da bireysel olarak cevap verilir.

Balon süsleme yardımıyla bir yeri ya da partiyi daha güzel ve göz alıcı hale getirebilirsiniz. Çeşitli partilerde, birçok eğlence yerinde, açılış törenlerinde ilk bakış çok önemlidir. Balonlarla yapılan süslemeler, ilk bakışa iyi bir fikir oluşması için gerçekten çok güzel bir görsel oluşturmaktadır.

Uzun renkli balonlar yardımıyla çeşitli şekiller, hayvan figürleri, bebekler görselleri, çizgi filmlerin karakterleri oluşturulabiliyor. Aslına bakılırsa hemen hemen her figür yapılabiliyor, bu tamamen yapan kişinin hayal gücü ve yeteneğine kalmıştır.

Çeşitli partilerde ve planladığınız tüm organizasyonlarda fark oluşturmak sizin elinizdedir. Hepsi çok güzel ve ilgi çekici birçok balon yöntemi vardır. Bu işi severek yapan kişiler gerçekten bir sanatçı ve çok zevkli bir iş yapıyorlar.

Balon ile süsleme yaparken uzun balonlar şişiriliyor, vermek istenilen şekle göre, farklı yerlerinden çevirip, büküp, düğümler atarak, çeşitli renkleri birbirine bağlayarak değişik şekiller yapılıyor.

 

blank

 

BALON SÜSLEMELERİ

1- KALP BALONLAR :

Balonlardan kalpler 1 ile 2 metre arasında çerçeveler şeklinde yapılır. Bu şekilde yapılan balonlar, tavandan sarkıtarak ve ya ayaklı sabit dekor olarak yapılabilir. Ayrıca iç içe geçen kalpler şeklinde de tercih edilebilir. Her hangi bir parti için veya her hangi bir özel gün için, evinizin, bahçelerinizin veya iş yerinizin, değişik ve ilgi çekici dekoratif süslemelerle göz doldurmasını, katılan kişiler tarafından, beğenilmesini sağlayarak, sizin içinde unutulmaz bir gün yaşanmasını sağlamak için balonlar çok önemlidir.

2- KAPI KEMERİ VE KAPI TAKLARI :

Kapı kemerleri farklı şekillerle süsleme aracı olarak yapılabilir. Kapı kemerleri tek tek ya da sarmal şekilde olabilir. Güzel bir şekilde tasarlanmış kemer görkemli bir giriş yapmak için çok önemlidir. Ayrıca nikâh masasının arkasındaki kemerler odak noktası haline gelir. Özellikle dans pistinin çevresinde ki kemer muhteşem bir hava katar. Burada dikkat edilmesi gereken önemli husus süsleme yapılacak mekâna uygun konseptin seçilmesidir.

3- DIŞ SÜSLEME :

Dış süsleme; açılışlar, özel toplantılar, çeşitli seminer organizasyonlarında ve diğer özel
günlerinde kullanılabilir. Balon süsleme çeşitleri ise; nazar boncuğu şekli, kalp balonlar, balon tünelleri, fiyonk şeklindeki balonlar, balon ağaçları gibi figürler bulunur.

blank

4- UÇAN BALONLAR:

Uçan balon süsleme konseptleri her zaman çok etkileyicidir. Uçan balonların çekiciliği yaptığınız organizasyonun etkisine büyük ölçüde katkı sağlar. Ayrıca festivallerde izleyiciler için beğeniyle izlenecek uçan balonlar, gökyüzüne bırakılan rengârenk uçan balonlar ile görsel bir şölen ortaya çıkar.

5- SÜTUN BALONLAR :

Spiraller, sütun balon ve kemer balonların yapılmasında kullanılır. Tercihe bağlı olarak 6 ve 12 balon tercih edilir. Organizasyonunuzun türüne göre değişik süsleme konseptleri vardır. Bu konseptler; zincir balonlar, sütun balonlar, kapı takı, logo baskısı olan balonlar, harf şeklindeki balonlar, zeplin balonlar, amblemli olan balon vs.dir.

6- BALONDAN BULUTLAR :

Genellikle düğünlerde balon bulutları nikâh masasının üstünde veya arkasındaki odak
noktası olmuştur. Bu balonlarda helyum vardır ve tavana asılı şekilde dururlar. Bu balonlar birbirlerinden ayrı konumlanır ve kurdelelerle birbirlerine aralıklı olarak bağlanırlar.

7- İSİMLER VE ŞEKİLLER :

İsim balonlar, düğün ve özel davetlerde isimlerin baş harfi olarak kullanıldığı gibi, sünnet
merasimlerinde çocuğunuzun ismi olarak kullanılabilir. Ayrıca açılışlarınıza
özel logo tasarımları da uygulanabilir.

blank

8- BALON YAĞMURU :

Yapılan organizasyonun konseptine göre belirlenen bir zamana dikkatleri çekmek ve bu zamana vurguyu arttırmak için yapılan gösterilerdir. Balonların bırakılmasıyla yapılan balon rüzgarı, balonların dökülmesiyle yapılan balon yağmuru gibi çok etkileyici bir görüntü oluşturur.

Bu tür gösterilere özel olarak tasarlanan gökyüzü yağmur balonları, eğlencenizi taçlandıracaktır.

9- BALONDAN AĞAÇLARI :

Balon ağaçlar yere sabitlenen dekorasyon süsleridir. Giriş kısmına dikkatleri çekmek için kapının her iki yanına ya da masaların yanına ve sahnenin kenarında kullanılabilirler.

10- YOL TAGLARI:

Balon süsleme teknikleri içerisinde en çok kullanılan süsleme yöntemlerinin başında gelir. Yol tagları süslemeleri, izlediğiniz yarışmalardaki bitiş çizgileri genel olarak bu yöntem kullanılarak yapılır. Mesela davetli olduğunuz bir organizasyonun giriş kapısındaki balon süsleme de yol tagları diye adlandırılan balon süsleme yöntemleri ile yapılmaktadır.

 

blank

 

BALON DEKORASYONLARI

Balon süsleme dekorasyon hizmetleri farklı organizasyonlarınız da; düğünler, davetler, açılış ve tanıtımlar, temel atma törenleri, festival, konser gibi bazı organizasyonlar da balon süsleme yapılmaktadır.

Balon süsleme konseptleri genel olarak açılış merasimlerinin, ürün tanıtımlarının, festival programlarının, özel törenlerin, düğünler, davetler ve nişan törenleri gibi birçok özel organizasyonun vazgeçilmezidir.

Balon Süsleme Teknikleri Nelerdir? Balon Süsleme Malzemeleri Nelerdir?

Balonlar gerek profesyonel olarak gerekse acemi düzeyinde, hepimizin bir süsleme aracı olarak kullandığı malzemelerin başında gelir. Peki, bu kullanılan balon süsleme teknikleri nelerdir?

Balon süsleme teknikleri nerelerde tercih edilir?

— Nazar Boncuğu Yapımı:

Balonlardan nazar boncuğu yapmak için; mavi, beyaz ve sarı balonlar kullanmak gerekir. Nazar boncuğu tarzında balon süsleme yöntemi genel olarak sünnet ve düğün gibi organizasyonlarda çok sık olarak tercih edilir. Bu tür bir süsleme yapmak için öncelikle ortaya sarı renk balon konulur. Sarı balonların etrafına ise beyaz balonlar dizilir. En dışa ise mavi balonlar dizilerek yapılır.

Yazımızda da bahsettiğimiz gibi balonlar organizasyonların vazgeçilmezdir. Özellikle günümüzde gelişen teknoloji sayesinde balon süsleme teknikleri de çok gelişmiştir. Bu gelişmeler ve süslemeyi yapan kişinin hayal gücü ve yetenekleri sayesinde çok güzel ve bir o kadar da etkileyici süslemeler ortaya çıkmaktadır. Böylelikle hazırladığınız organizasyon larınız herkesin beğenisini kazanacaktır.

Related Posts