Düğünlerde öne çıkan bazı detaylar arasında davetiyelerinde önemi büyüktür. Davetiyeler düğünlerin habercisi konumundadır. Düğün hakkında, düğünde olacak olayları ve detaylı bilgiler içermektedir. Bu bilgiler üzerinden davetliler düğünlere gelmektedir. Davetiyelerdeki dekorlar ve dizaynlar konuklar için oldukça önemlidir.

Davetiye dikkat çekmelidir ve konukları etkilemek zorundadır. Etkili bir zarf ve özgün içerikler ile bu mümkün kılınmaktadır. Davetiyeler çeşitli matbaalara aracılığı ile basılmaktadır. Bu matbaalar çeşitli işlemlerin ardından evlenecek çiftlere sunum yapmaktadır.

Davetiye modelleri oldukça çeşitlidir. Bu modeller ayrıca kişilerin haz ve zevkine hitap etmektedir. Her çiftin davetiyesi ve içerisinde bulunan içerikler farklılık göstermektedir. Buna ek olarak davetiyelerin yapıldığı kağıtlar ve zarflar oldukça kaliteli olmalıdır. Davetiyeler düğünün de kalitesini belirlemektedir. Davetiyeler ne kadar kaliteli olursa, düğünün kalitesi de o denli fazla olur. Davetiyelerdeki görseller ve özgün yazılar da düğün için oldukça önemlidir.

Davetiye İçerisinde Bulunan Ögeler

Davetiyelerin sayıları konuklara göre değişiklik göstermektedir. Geçmişten günümüze kadar gelen bir kültür mirasıdır. Davetiye basmak ve dağıtmak her çiftin yapması gereken bir işlemidir. Özellikle düğünler kalabalık olacak ise bu işlemin kesinlikle yapılması gerekmektedir. Davetiyelerin basımları davetiye şirketlerinde bulunan grafikerler ile yapılmaktadır. Grafikerler davetiyeleri çeşitli düzenlemeler ile basmaktadır. İlk olarak hazır davetiyeler bulunur ve çiftler bu hazır olanlar üzerinden seçim yaparlar.

Ama dikkat edilmesi gereken konu davetiyenin çiftlere has olmasıdır. Kopya veya benzetme olan davetiyeler daha önce basıldığı için, konukları pek etkilememektedir. Konuklar ilk olarak özgünlüğe bakmaktadır. Kişiye özel olduğunun hissiyatı verilmelidir. Şablonlar üzerinde çeşitli düzenlemeler ve içerikler muhakkak eklenmelidir.

Ayrıca düğün saat ve mekanı doğru girilmelidir. Aksi takdirde girilecek yanlış bir bilgi, düğün için olumsuz olmaktadır. Davetiyeler tek bir koldan birçok konuğa ulaştırılmalıdır. Davetiyelerin üzerine isim ve soy isim yazılır. Bu isim ve soy isim genelde aile büyüklerinin isimleri olur. Kına gecesi tarihleri ve düğün tarihleri davetiyelerin içerisinde yer alır. Çeşitli büyüklüklerde ve renklerde üretilen davetiyeler, düğünün habercisi bir materyaldir. Davetiyeler içerisinde olması gereken bazı kurallar vardır.

Bu kurallar dahilinde eksik olan bir adım uygulanamaz ise, davetiyeler de çeşitli aksaklıklar olmaktadır. Toplumda ucuz olan birçok davetiye modeli ve şekli vardır. Bu ucuz davetiyeler çeşitli durumlarda zarar görmektedir. Kağıtların kalitesinden dolayı ortaya bazı sorunlar çıkmaktadır. Davetiyelerde zarfların ve kağıdın uyumu oldukça önem arz etmektedir. Davetiye ve zarf ne kadar uyumlu olursa görsel açıdan o kadar kusursuz olmaktadır. Davetiyeler göze hitap etmektedir. Davetiyelerde olması gereken detaylar şu şekilde sıralanabilir.

• Tarih ve mekan bilgileri doğru ve eksiksiz yer almalıdır.
• Görsel ögeler yer almalıdır.
• Çiftlerin oluşturduğu sözler; kısa, sade ve özgün olmalıdır.
• Davetiyeler sade ve basit renklerden oluşturulmalıdır.

Davetiyede İsimler Nasıl Yazılır?

Düğün, etkinlik ve organizasyonlarımız için yakınlarımızı davet etmek istediğimiz de davetiye konusuna önem vermemiz gerekmektedir. Hayatımız için anlam taşıyan ve önemli olan böylesine özel anlar için davetiyenin üzerine yazılacak isimlerin de itina ile işlenmiş olması gereklidir. Kişilerin kendini özel hissetmesi ve fark yaratmak adına önünüzde bulunan seçeneklerden herhangi birisini tercih edebilirsiniz. Etkili bir davetiye üzerine isim yazmak adına istifade edeceğiniz seçenekler şunlar olmaktadır:

– Teknoloji kullanılarak yapılacak tasarımlar
– İleri matbaa teknikleri ile her tür ve renk opsiyonlu isim baskılı
– Güzel yazı sanatına sahip kişilerin çalışmaları
– Kaligrafi ile yazı yazmak

Günümüzde sahip olduğumuz teknoloji ile pek çok yazı alternatifinden istifade etmek mümkündür. Ancak bu durumun davet ettiğiniz kişiler üzerinde etkisi yok denecek kadar azdır. Böylesine önemli ve tarif edilemez bir an için her şeyin kusursuz olmasını istersiniz. Mutlu zamanınızı sizinle paylaşacağınız kişileri çağırırken de bu hassasiyeti göstermek fark yaratmanız bakımından önemlidir. İşte bu sebepledir ki çok uzun senelerden beri en etkin davetiye isim yazım yöntemlerinden olan kaligrafi ile ayrıcalığı yakalayabilirsiniz.

İşin Profesyonel Kişiler ile Çalışın

Kaligrafi metodu tamamen özel kalem, mürekkep ve her harfin farklı yazım şekilleri ile davetiyenin üzerine yazılmasıdır. Ciddi bir hassasiyet, titizlik ve özen gerektirir. Heybetli ve ihtişamlı duran harfler oldukça dikkat çekici ve karşıda ki kişiye önemli olduğunu hissettirecek düzeydedir. Genel olarak siyah renk ile yazıldığı gibi talebe göre farklı renkler ile de isimlerin yazılabileceği bilgisini paylaşmak isteriz.

Her etkinlik, cemiyet ya da düğün için farklı karakter büyüklüğünde, düz ya da italik niteliği ile de yazılabilmesi olasıdır. Bunun için daha önceden referansları olan ve görsel resimlerine bakabileceğiniz isimleri bulmalı, ne için onu tercih etmeniz gerektiğine dair merak ettiğiniz her şeyi öğrenmelisiniz. Etkili bir isim yazmak adına davetiyenin boyutu ve yazının yer alacağı alanının tespiti de önemlidir. Bu sayede çok daha tesiri yüksek ve görsel değeri üst seviyede olacak davetiyenin sahibi olabilirsiniz.

Özensiz ve Kalitesiz Yazılarla Pişman Olabilirsiniz

Davetiye ve renk seçiminden sonra yazı karakterinin ne olacağında karar kılmak en dikkat edilmesi gereken süreçtir. Kaligrafi hat çalışması yaptırmak istiyorsanız alanının profesyoneli olan bir sanatçı bulmanız da işlerinizi daha güvenli kılacaktır. Bu yazım işlemi belirli bir süreç alacağı için teslimat konusunda sizlere garanti sunan kişiler memnun kalacağınız netice almanız da en baş aktör olacaktır.

Sizlere yazım çeşitliliği ile birçok şık sunmalı ve aralarından en beğendiğinizi yazabilecek tecrübesi bulunduğundan da emin olmalısınız. Hayal kırıklıklarından uzak bir davetiye isim yazımı için işinin ehli bireylere beklentilerinizi teslim etmelisiniz. Bütün bunları yaparken maddi açıdan da sizi mutlu kılacak fiyat teklifleri sunduklarından ve sektöre göre daha hesaplı bütçeler ayırmanız gerekeceğinden de emin olmaya özen gösteriniz.

Related Posts