Davetiye Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Düğün hazırlıkları sırasında akıllara takılan sorular arasında davetiye seçmenin yanında davetiye fiyatlarının ne kadar olacağı da önemli olmaktadır. Davetiye seçmek adeta hayalleri davetiyeye yansıtmak anlamına gelmektedir. Hayalleriniz doğrultusunda seçecek olduğunuz davetiyelerin elbette bir bedeli bulunmaktadır.

Kullanılan tüm materyallere göre davetiye fiyatlarında değişiklik olmaktadır. En mutlu gününüzün unutulmaz hatırası için seçecek olduğunuz davetiye konusunda temkinli ve özenli davranmanız çok önemlidir. Hem görsellik hem de fiyat açısından en uygun olanı seçmek istiyorsanız eğer iyi bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Davetiye nasıl olsa davetliler tarafından atılacak çok para vermeyelim diye düşünenler olduğu gibi hatıra olarak saklanması için çok güzel bir davetiye seçmeliyiz diye düşünenlerde bulunmaktadır. Her bütçeye ve her zevke uygun olarak tasarlanmış yüzlerce davetiye modelini bulmak mümkündür. Peki, davetiye fiyatları nasıl belirlenmektedir?

– ÖZEL TASARIMLAR ÖZE FİYATLAR
Düğün davetiyelerinin kişiye özel tasarım ile üretilmesi durumunda fiyatlar etkilenmektedir. Davetiyenin tasarımı fiyatı konusunda en belirgin etken olmaktadır. Özgün olması, kişiye özel olarak tasarlanması fiyatın yükselmesini sağlamaktadır. Hazır bir elbise yerine kendi isteğinize göre tasarlanan bir elbise arasında nasıl ki fiyat farkı varsa özel tasarım davetiyelerde de aynı durum söz konusu olmaktadır. Davetiye firmaları butik tasarımcılara göre çok daha uygun fiyat verebilmektedir. Bu nedenle davetiye tasarımına özen gösterdiğiniz kadar tasarımcıya da özen göstermelisiniz.

– DAVETİYE KAĞITLARININ KALİTESİ
Davetiye fiyatlarını etkileyen bir diğer faktör de davetiye kağıdının türü olmaktadır. Düz, dokulu, gömme ya da diğer çeşitler her birisi farklı fiyatlardadır. Hangi türü seçerseniz ona göre davetiyenizin fiyatında değişiklik olmaktadır. İnce kağıdın ucuz olması bir gerçektir. Ama çok hoş bir tasarıma sahip olan davetiyeyi ince kağıda bastırdığınızda tüm zarafeti ortadan kalkacaktır.

– BASKI ÇEŞİDİNİN FİYATLARA ETKİSİ
Son zamanların en çok tercih edilen baskı çeşitleri arasında altın varaklar ve gümüş varaklar yer almaktadır. Retro davetiye örnekleri de çok beğenilen baskı çeşitleri arasındadır. Hangi baskı çeşidini seçerseniz davetiyenizin fiyatları ona göre şekillenmektedir. Tek tek elle basılması gereken davetiyelerin fiyatları da daha yüksek olmaktadır.

– AKSESUAR KULLANIMI
Işıltıları ve aksesuarları sevenler davetiyelerinde biraz daha fazla ödeme yapması gerekmektedir. Sadeliği sevmeyenler ve şatafatlı davetiye isteyenlere özel pek çok model bulunmaktadır. Taşlar, ipler, nazar boncukları, tüller, kurdeleler fiyatları etkilemektedir. Ayrıca son zamanlarda en çok beğenilen dantelli davetiyeler için biraz daha fazla para vermeniz gerekmektedir. Gönlünüzden geçen davetiyeyi yaptırmak istiyorsanız eğer başka düğün hazırlıklarından kısarak istediğiniz davetiyeyi almalısınız.

ADET SAYISI VE EBATLAR
Düğün davetiyelerinin fiyatlarını etkileyen faktörler arasında adet sayısı ve ebatları yer almaktadır. Kendi zevkinize ve hayal gücünüze göre ebatları ayarlayabilirsiniz. Davetiye ebadı fiyatı oldukça fazla yükseltiyorsa ebattan vazgeçebilirsiniz. Tasarımı olumsuz etkilemiyorsa eğer büyük ebatlar kullanamayabilirsiniz. Zarfınızın davetiye boyutu ile orantılı olması gerektiğini de unutmamalısınız.

Davetiye Seçimi Nasıl Olmalı

Doğru Konsepte Doğru Tasarım
Adet Sayısı
Kağıt Baskısı
Fiyat Aralıkları

Davetiye seçimi işlemi organizasyon hazırlığının belki de en zor aşamalarından biridir. Sizi ve organizasyonunuzu en iyi şekilde ifade edecek olan davetiye modeli seçilerek etkili ve doğru şekilde düğün ya da diğer organizasyonları hazırlayabilirsiniz.

Davetiye seçimi yaparken tasarım kriterleri önemli olduğu gibi bunun yanında bütçeniz için uygunluk da önemlidir. En doğru tercihi en hesaplı şekilde elde ederek doğru davetiye seçimini yapmış olacaksınız. Bunu yaparken şu aşamalara ve kısımlara dikkat etmeniz gerekmektedir.
Hazırlanan konsepte uygun şekilde doğru davetiye seçimi yapmak en önemli husustur. Düğün organizasyonunda düğün organizasyonunda kullanılan dekor ve kıyafetler öneme sahip olduğu gibi bulunulan mevsim de aynı şekilde öneme sahiptir.

Eğer bir kır düğünü tasarlanıyorsa bu durumda doğal unsurların ve doğal renklerin hakim olduğu cıvıl cıvıl bir davetiye tercihi yapılacakken sonbaharda düğün yapılacaksa da sonbahar renklerinin ve görsellerinin kullanıldığı detaylar tercih edilmelidir. Eğer bir sahil düğünü tasarlanmışsa bu duruma vintage konseptte açık renklerin ve denizi anımsatan detayların olduğu davetiye tercihi doğru olacaktır.

Davetiye seçimi yaparken en önemli kriterlerden biri de adet sayısı belirlemektir. Düğün merasimini için davetiye seçiyorsanız düğününüze kaç kişi geleceğini bilmeli ve bu adette davetiye bastırmalısınız. Toplantı ortamı için davetiye bastırıyorsanız toplantınıza katılan kişilerin sayısını bilmeniz gerekmektedir.
Nişan, kına ya da yemek gibi ya merasimleri için davetiye bastırıyorsanız bu durumda diğer davetiye bastırma kriterlerinde olduğu gibi kaç kişi gelecekse gelecek kişi kadar davetiye bastırmanız gerekiyor. Bu durumda dikkat edilmesi gereken nokta gelecek kişi sayısının -20 daha fazla sayıda davetiye bastırmak olacaktır. Böylece sürprizlere karşı hazırlıklı olarak davetiye konusunda sıkıntı yaşamayacaksınız.

Davetiye seçimi yaparken doğru şekilde seçim yapmak için davetiyenizin doğru kağıt tasarımında olması önemlidir. Kalınlık incelik olarak öneme sahip olan davetiyeler ciddi ortamlar için standart tarzda olacakken düğün ve nişan gibi ortamlar için kalın yapıda ve doğru tasarımda olmalıdır. Eğer ahşap görünümlü bir davetiye seçecekseniz bu durumda davetiye kağıdı daha kalın yapıda olması gerekiyor.

Davetiye tasarımının doğru kağıt tasarımında olması düğününüzün ya da yaptığınız davetin ciddiye alınması ve misafirleriniz tarafından daha ciddi şekilde değerlendirilmesi anlamı taşıyor. Kağıt baskısında tercihinize göre renk seçimini de belirterek özel bir konsept hazırlamamanız mümkündür.
Davetiyenizin hem ideal hem de hesaplı olması için doğru davetiye tasarımını önemli bir kriterdir. Yapılarına göre çok sayıda ücret sunan davetiyeler tasarımlarında bulunan ahşap, cam, kumaş ya da diğer unsurlarla beraber pahalı ya da özel fiyatlı türler sunabiliyor. Bu durumda yaptığınız davetin bütçesine uygun şekilde seçim yapmak için konseptinize uygun tercihleri belirlemeli bu konsepte uygun davetiyeler arasından bütçenize uygun şekilde tercih yapmalısınız. Böylece bütçenizde sıkıntı yaşamayarak hem davetiniz gerçekleşecek hem de bütçenizi ayarlayabileceksiniz.

Related Posts