Her gelinin hayalini süsleyen kına gecesi organizasyonları nasıl olur ve nerede yapılır, kına gecesine kimler çağrılır, neler ikram edilir, kına geceleri nasıl kutlanır, kına gecesi için neler gereklidir. en önemlisi de kına gecesinde neler giyilir ve giysiler nereden temin edilir.

Sorular konusunda bilgi sahibi değilsin fakat yakınlarda bir kına gecesi programı yapmak istiyorsun, senin için konunun uzmanından kına geceleri kutlamaları hakkında bilgi aldık. Kına da neler yapılır neler giyilir, nasıl kutlanır en ince ayrıntısına kadar sizlere paylaşmak istiyorum.

Kına gecesi etkinlikleri çevremizde ki bayanların bildiği konulardan çok da farklı olmasa bile ufak tefek sonradan ilave edilmiş ayrıntıları vardır. Sıra dışı farklılıklar olmadığı gibi toplumumuzda kına geceleri geleneksel olduğu için her yörenin kendine özgü örf ve adetlerine göre kutlanmaktadır.

Fakat organizasyon firmaları ve dizilerde yayınlanan sultan sahneleri sayesinde kına geceleri yeniden canlanmış daha ihtişamlı ve gösterişli bir organizasyon konseptlerine dönüşmeye başlamıştır.

Aklınıza Takılan Sorular

Aklınızı karıştıran ufak tefek sorular olabilir bunun için endişe etmeyin sizler için araştırdığımız konuları ayrıntılı olarak ele aldık. makalemizi sonuna kadar okuduğunuz zaman kına geceleri hakkında yeterli bilgiye sahip olacaksınız.

Eğer burda bulamadığınız bir konu olursa onu da aileniz de bulunan kadınların tecrübesi ile yada daha önce kına gecesi düzenlemiş bir arkadaşınızdan da yardım alarak bu konuyu çözebilirsiniz.

Gerçi son zamanlara organizasyon firmaları kına gecelerine birçok etkinlik ilave ettiler yani bildiklerimiz biraz değişti kına gecesi eğlenceleri bıraz farklılaştı diyebiliriz. Şimdi kına geceleri hakkında topladığımız bilgileri ayrıntılı bir şekilde size aktaracağız. 

Kına Gecesi İçin Bütçe Konusunu Ele Alalım

Kına gecesi hazırlıkları için karar vermeden önce bütçeni gözden geçirmelisin ve bütçene uygun olan bir mekanda neleri ikram edeceğini ve kimleri davet edeceğini belirlemelisin. Kına da canlı müzik olacak mı, kına yemekli mi yoksa yemeksiz mi olacak, dansöz gelecek mi, öncelik olarak bunları belirlemelisin diğer konular siz fazla zorlamayacak.

Ufak çaplı bir organizasyon çok fazla bütçenize zarar vermeyecektir. birde kına geceleri için davetli sayısı sınırlı olacağından kendi akraba ve yakın arkadaşlarınızla birlikte eğlenecek güzel bir gece düzenleyebilirsiniz. 

Kına Gecesi Hangi Mekanlarda Yapılır.?

Kına geceleri gün geçtikte gelin adayları için daha önemli olmaya başladı, önceleri yakın aile ve arkadaş çevreleri ile yapılan kına geceleri şimdilerde büyük organizasyonlar eşliğinde yapılmaktadır.

Daha kalabalık davetli sayısı olduğu için cafe, restaurant, çay bahçesi, düğün mekanları, otel düğün salonları gibi mekanlarda yapılmaya başladı.

Daha görkemli bir hal alan kına geceleri düğün öncesi düğün gibi kutlanmaya ve erkeklerin de davete katılması gibi yeni eğlence alanlarına dönüşmüştür. Kına gecesi organizasyonları da neredeyse düğün organizasyonlarını geçecek gibi olunca daha büyü mekanlara hatta yalılarda bile kutlanmaya başlamıştır.

Sizde kına gecesi etkinliğinizi en güzel mekanlarda geçirmenizi ve bekar kızların hayallerini süsleyen organizasyonlar eşliğinde güzel bol eğlenceli bir gece olması için bütçenize uygun olan mekanlardan birini tercih edebilirsiniz.

Kına Gecesi Organizasyonu Eğlenceleri

Kına gecesi için seçmiş olduğunuz mekanlarda yemekli yada yemeksiz olarak ister arkadaşlarını ve aile çevreni çağır istersen bir düğün gibi bol eğlenceleri olarak kutlamak iste bir organizasyon firması sizin için gerekli olan tüm eğlenceyi organize edecektir.

Kına tahtı, dansöz, davul gösterileri, nedimeler gibi ekip ve ekipmanları temin edecek ve size sadece prenseler gibi eğlenmek kalacak

çalsın sazlar, oynasın kızlar, kınalar yakılsın, tefler çalınsın hayal ettiğin her şeyi doya doya yaşayabilirsin. kına gecesi eğlenceleri için organizasyon firmaların hazır paketleri bulunmaktadır.

İstediğin paketi seçebilir. biraz pazarlık yaparak bütçene uygun hale getirebilirsin. hazır kına eğlenceleri düzenleyen mekanlarda bulunmaktadır. bu mekanlar da zaten organizasyon firmaları ile çalışmakta yada kendi bünyelerinde organizasyon ekibi barındırmaktadırlar.

Tercih sizin eğlenceli olsun kusursuz olsun hiçbir sorun yaşanmasın istiyorsan iyice araştır. kusursuz bir organizasyonun olması için bütün detayları önceden konuşup yazılı olarak anlaşma sağlayınız.

 Kına Davetiyesi Nasıl Olmalı ?

Bütün organizasyonlarda olduğu gibi kına gecelerine de özel davetiye çeşitleri bulunmaktadır. kına gecesi organizasyonlarında davetli sayısına uygun olarak davetiye seçimi yapılmaktadır.

Kına davetiyeleri kaftan kıyafetli kadın figürleri ve kırmızı elbiseli kadın figürleri kullanılarak yapılmış davetiye seçenekleri mevcuttur. ayrıca ayraç şeklinde kına davetiye örnekleri de mevcuttur. kına davetiyeleri pembe, turuncu, renklerinde desenli olarak tasarlanmış püskül gibi aksesuarlarla süslenmiştir.

Kına davetiyeleri her zaman diğer düğün davetiyeleri arasında ki farkı koymuştur. kına gecelerinin konseptine uygun olarak gelin figürleri ile gelin resimleri kullanılarak tasarlanmış düğün davetiyeleri içerisine girebilecek türden ufak ebatlı yada kendi başına bağımsız olarak dağıtılacak ise büyük ebatlı kaftan elbisesi şeklinde özel kesimli olarak üretilmektedir.

Düğün davetiye seçenekleri gibi kına davetiye seçeneklerinde de bir sürü farklı örnekler mevcuttur. kına eğlenceleri farklı bir gelenek olduğu için her zaman evlenecek olan kızların kutladıkları bir eğlencedir.

bütün organizasyonlarda olduğu gibi kına için de sizin istediğiniz özel bir tasarım varsa bu davetiye olarak tasarlanabilir yada tamamen isteğinize uygun davetiye modelleri de yapılabilir.

Davetiye sektörünün son günlerde iyice gelişmiş olduğunu düşünürsek kına için istediğiniz davetiye tasarımının yapacaklarından emin olabilirsiniz. Davetiye firmalarından özel istek talep edebilir yada internet üzerinden online davetiye modellerine bakarak istediğin davetiye modelini seçebilirsiniz. 

Son zamanlarda birbirinden şık davetiye davetiye tasarımları ortaya çıkmıştır. davetiye seçme konusunda hiç sorun yaşamayacağınızı ve istediğiniz davetiye çeşidini bulabileceğiniz davetiye modelleri bulunmaktadır. 

Kına Gecesi Organizasyonları Nasıl Tertiplenir

Kına gecesi organizasyonları yapan firmaların kına gecesi için özel paketleri bulunmaktadır.

İster kendine uygun olan bir paket seçebilirsin istersen organizasyon firmalarından gerekli olan malzemeleri temin ederek kendi evinde yapabilirsin.

Kına gecesi Türk toplumunda geleneksel olarak kutlanmaktadır.

Organizasyon firmalarının sundukları paketler sayesinde düğünleri aratmayacak programların yapılması ve büyük organizasyon haline dönüşmesi sonucu gelin adaylarının da kına geceleri için ayrı bir eğlence düzenlemeleri kaçınılmaz olmuştur.

Kına Gecesi İçin Düzenlenen Programlar

Davetlilerin karşılanması
Nedimeler Tarafından Yemeklerin İkramı
Kına töreni başlangıcı
Kına öncesi eğlencesi
Gelin ve arkadaşları salona kına alayıyla giriş yapmaları
Kına türkülerinin söylenmesi
Geline uğur getirmesi için aile büyükleri tarafından kına yakılması
Gelin ağlatmak için ağıt yakma
Dans eğlenceleri, çiftelli gösterileri Dans ekibi tuttuysanız çiftetelli gösterisi
Duvak açma

Kına Geceleri İçin Kıyafet Seçenekleri

Kına gecesi kıyafeti denince aklımıza ilk gelenler tabi ki de bindallı ve kaftan modelleri. ihtişamlı bir kına gecesi düzenliyorsan bunun için kına kaftanı veya bindallı giymen uygun olacaktır. yada kınada giyilecek abiye modeli de seçebilirsiniz.

Bindallı ve kına kıyafetleri eskiden beri kullanılan geleneksel kıyafetlerimiz arasındadır. renk renk, desen desen bindallı ve kaftan modelleri seçenekleri vardır. kına gecesi için kıyafet üretimi yapan firmalar müşterilerine birçok seçenek sunmaya başladılar.

Gelin adaylarının istekleri doğrultusunda üretim yapan firmalarda mevcuttur.

Gelin adaylarının kına töreni ne bindallı giyerek katılmaları kına gecesine ayrı bir renk katacaktır. kına töreni başlamadan kendinize uygun bir kına elbisesi giyebilirsiniz. bütün gece kaftan ile kalmak sizi yoracaksa ikinci bir elbise yanınızda bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

Ayrıca gece boyu üzerinize rahat edebileceğiniz kıyafetleri seçmenizi tavsiye ediyoruz. Kına gecesi için bindallı ve kaftan modelleri üretimi yapan firmaları sitemiz üzerinden inceleyebilirsiniz

Kına Malzemeleri Nelerdir ?

Organizasyon firmaları genel olarak kına için gerekli olan bütün malzemeleri temin edeler. ve senin hiçbir eksiğin kalmayacak şekilde organizasyonu gerçekleştirirler.

Fakat bir organizasyon firması ile anlaşmak istemiyor ve kınayı kendi başına yapmak istiyorsan bunun için sana gerekli olan malzemeler vardır bunları yine bir organizasyon firmasından temin edebilir. yada kına malzemeleri satan firmalardan temin edebilirsin.

Kına tepsisi
Kına keseleri
Kına sepeti
Kına eldiveni
Kına keseleri
Kına mumu
Kına eldiveni
Kına el mumu

Kına organizasyonu nu kendin yapacaksan diğer alışverişlere de çıkman lazım kına çerezleri, kına malzemeleri, bindallı modelleri, kaftan, kına gibi malzemeleri temin etmen gerekiyor, Bu ürünleri temin edeceğin firmaları sitemizde görebilirsin. bindallı ve kaftan modelleri için dugunix.com da bulunan firmaları inceleyebilirsin

Gerçekten çok tercih edilen renk renk bindallı ve kaftan modelleri mevcut olup size sunacakları indirim fırsatlarından da yararlanabilirsiniz

” Evlilik öncesi düğün provası için kına gecesi eğlenceleri çok önemlidir. gelin adaylarının hayallerini süsleyen kına eğlenceleri çeşitli organizasyon etkinlikleri eşliğinde kutlanmaktadır.”

Evlilik hazırlığına giren gelin adayları için kına geceleri çok önem arz etmekte olup. gelinlik giymeden önce bindallı yada kaftan giyerek üzerlerindeki heyecanı bir nevi de olsa hafifletmektedirler 

Kına Gecesi Organizasyonları Planlanması 

Organizasyon planlanmasında düğün firmaları ve organizasyon şirketlerinin bu konularda yeterli miktarda ön çalışmaları olup her geçen gün yeni fikir ve tasarımlar ile müşterilerin karşısına çıkmaktadırlar.   

Kına gecelerini gelin adaylarının önemsediğini ve düğün öncesi muhakkak ya kendi evlerinde yakın arkadaşları ile yada herhangi bir mekanda düğün salonlarında geniş etraflı komşu ve arkadaşları ile kutlamak istediklerini son zamanlarda çok sıkça duyuyoruz. 

Hal böyle olunca geniş davetli sayılarını organize etmek ve kına için gerekli olan ekipman ve süslemelerin temini için bu işi yapan bir organizasyon şirketi ile anlaşma sağlanması kaçınılmaz olmaktadır. blank

Kına Geceleri İçin Davetiye Tasarımları

Kına geceleri için düğün davetiyeleri dışında kına davetiyeleri de tasarlanmaktadır. bu davetiye tasarımları düğün davetiyeleri kadar ihtişamlı ve büyü olmasa da kendi çapında kına için uygun özel tasarımlı kına gecelerini andıracak davetiye tasarımları kullanarak tasarlanmaktadır.

Örneğin Osmanlı sarayı, sultan kıyafetleri, kaftan ve bindallı kıyafetleri, Osmanlı motifleri gibi değişik süsleme yöntemleri kullanılarak hazırlanan kına gecesi davetiyeleri gelin adaylarını çok sevindirmekte ve onları da bu mutlu günün katmış olduğu heyacana ortak etmektedir. 

Kına gecesi davetiyeleri ufak boyutta olup bazı durumlarda düğün davetiyesi ile birlikte dağıtılmaktadır. düğün sahibi kına gecesine çağırmak istediği kişilerin davetiyesinin içerisine koyarak kına davetiyesi göndermektedir.

Bekarlığa Veda Partileri

Gelin adayları kına gecesi, hamam sefası, veda partisi, hangisini  yapsam acaba diye hep kararsız kalırlar. hepsi birbirinden eğlenceli olduğu için bütçesi uygun olanlar hepsini ayrı ayrı kutlarlar. hiçbir şeyden eksik kalmak istemezler.

Bütçe konusunda sıkıntı yaşayanlar yada bütçeyi fazla sarsmamak isteyen gelin adaylarımız en çok hangisini severlerse onu kutlamayı tercih ederler.

Aslında kına gecesi ve hamam sefası bizim kültürümüzde yerin olan bir kutlama bekarlığa veda partisi Avrupa dan sonradan ülkemize girmiş bir çeşit kutlama türüdür. bunların nasıl ve nerelerde yapıldığını birlikte inceleyelim.

Kına Gecesi Eğlenceleri

Kına geceleri önceli aileler arasında yada gelinin arkadaşları arasında kutlanırken diziler ve organizasyon firmalarının ihtişamlı eğlence programları sayesinde eskisinden çok daha ileri derecede bir taleple yeniden hayatımıza döndü.

Hürrem dizinde ki hürrem gelinin kıyafeti kına gecelerinde bir kere de olsa sultan olmak hayali ile gelin adayların ilk tercihleri olmaya başladı. kına gecelerinde ağıtlar yerini de modern müziklere neşeli ve eğlenceli müziklere bıraktı.

kına kıyafetlerinde bindallı kaftan ve abiyeler giyinerek sahneye çıkan gelin adayları çeşitli aksesuar ve takılarla da kına kıyafetlerini süslendirmeye başladılar

sizde kıyafet seçiminden kına organizasyonuna ve kına için gerekli olan her şeyi öğrenmek için iyi bir organizasyon firması ile çalışabilir yada gerekli olan ürünleri onlardan temin edebilirsiniz

Hamam Sefası

Düğünden önce derinlemesine temizlenmek hem de çalgılı çengili eğlence yapmak istiyorsanız sizin için iyi bir hamam sefası uygun olabilir. lüks oteller spa merkezlerini kına eğlenceleri için tayin etmektedirler.

spa merkezlerinde kına eğlence programları düzenlenmekte olup iyi bir organizasyon firması ile irtibata geçip gerekli olan iyi bir mekanı bulabilirsiniz.

organizasyon firmaları hangi spa merkezlerinin kına geceleri için uygun olduklarını ve programın hangi mekanlarda daha iyi olacağını biliyorlar bu konuda size yardımcı olacakları kesin. eğer isterseniz kına gecesini ayrı bir mekanda kutlayabilir bir kaç saatlik bir hamam sefası için de bu mekanları tercih edebilirsiniz tercih sizin

Bekarlığa Veda Partileri

Türk geleneklerinde pek yeri olmayan ve yurtdışından aramıza katılan veda trendleri de son zamanlarda bazı çevreler tarafından kullanılmaya başlayan pek de hoş olmayan bir eğlence türüdür. bu eğlence çiftler arasında güzel olmayan konuşmalara sahne olabilir.

kına gecelerinin duygusal yoğunluğunu bir kenara bırakıp daha çok eğlence çılgınlık isteyen gelinlerin bekar olarak son gecelerini arkadaşları ile birlikte eğlenceli bir şekilde kutlamak istedikleri ve düğüne çok az bir zaman kala kurtlarını dökmeleri için çılgınca eğlencelerin olduğu bir kutlama şeklidir.

Günümüzde pek kutlanmamakta olup Avrupa ülkelerinde bazı kesimler tarafından tercih edilmektedir. Türk ailelerin yapısına ters bir eğlence türüdür. ve adetlerimizle de bağdaşmamaktadır.

Related Posts